(pow. myszkowski) Specjalne Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, programy artystyczne przygotowane przez młodzież a nawet motocyklowy „rajd”. Powiat Myszkowski uczcił 11 listopada 92 rocznicę odzyskania Niepodległości.
Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów. Ustanowione ono zostało po raz pierwszy w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.
MYSZKÓW
W Myszkowie rocznicowe uroczystości zapoczątkowała Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Stanisława Biskupa Męczennika. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam przedstawiciele władz miasta, powiatu, organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich oraz szkół złożyli wiązanki kwiatów. Obchodu rocznicy zwieńczył Koncert Galowy XV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w myszkowskim Domu Kultury. Rocznicę święta postanowili uczcić specjalnym przejazdem przez miasto motocykliści. Ciekawemu pomysłowi nieco przeszkodziła deszczowa pogoda, dlatego na starcie „rajdu” – na Placu Dworcowym stanęło mniej uczestników niż planowali jego organizatorzy.
PORAJ
Także Mszą Świętą rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Poraju. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Na koniec w Kinie „Bajka” odbyła się część artystyczna w wykonaniu orkiestr dętych i pań z kół gospodyń wiejskich. W godzinach popołudniowych mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono także przy mogile w Dębowcu. Uroczystości rocznicowe w gminie Poraj odbyły się z udziałem starosty myszkowskiego Łukasza Stachery.
KOZIEGŁOWY
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Koziegłowach uroczystą Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy gminy oraz liczne poczty sztandarowe, które wystawiły m.in. gminne jednostki OSP, szkoły, drużyny harcerskie, kombatanci a nawet rycerze z 42 Chorągwi Krystyna z Koziegłów. Przed ołtarzem złożone zostały biało – czerwone kwiaty. - Na ten dzień czekały pokolenia. Na ten dzień czekali nasi pradziadowie, nieustannie, ze łzami w oczach, modląc się do Boga „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” To co wydawało się niemożliwe – stało się. Przyszła nagle. Pełna nadziei. Pełna wiary. Wolna. Niepodległa Polska – deklamowali gimnazjaliści z Koziegłów. Zestaw pieśni patriotycznych zaprezentował z kolei chór Zespołu Szkół w Koziegłowach. Rocznicowy program artystyczny powstał pod kierunkiem nauczycieli: Anny Łuszczyk, Grzegorza Kwoki i Sabiny Sitek.
ZŁOTY POTOK
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczciło imprezą zorganizowaną pod hasłem: „Meandry polskiej niepodległości”. W jej programie znalazły się min.: rozmowy historyczne prowadzone przez dyrektora placówki Andrzeja Kuźmę oraz Justynę Siemion, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie, przeplatane występami Chóru im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oraz zespołu „Janowianie”. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli wiele pieśni patriotycznych. Wieczór zakończył piknik niepodległościowy, podczas którego członkowie Jurajskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców Ludowych częstowało grochówką i żołnierską polewką. Organizatorami obchodów było Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym potoku, Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz Jurajskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców Ludowych. patronat nad imprezą objął wójta gminy Janów Adam Markowski. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze