Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

„STARUSZEK” W SILE WIEKU

(Gęzyn) 70 rocznicę swego powstania świętowali pod koniec października strażacy ochotnicy z Gęzyna. Była uroczysta msza święta w intencji strażaków, odznaczenia dla wyróżniających się druhów i obowiązkowa zabawa taneczna.
Podziel się
Oceń

 

(Gęzyn) 70 rocznicę swego powstania świętowali pod koniec października strażacy ochotnicy z Gęzyna. Była uroczysta msza święta w intencji strażaków, odznaczenia dla wyróżniających się druhów i obowiązkowa zabawa taneczna.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gęzynie swymi korzeniami sięga do czasów II wojny światowej. Została powołana do życia w sierpniu 1940 roku przez niemieckie władze okupacyjne. Zadaniem powołanej jednostki było niesienie pomocy mieszkańcom w czasie często wybuchających pożarów. Wyposażona była w ręczną sikawkę i 30 m węża strażackiego. Sprzęt gaśniczy składowany był w stodole jednego z mieszkańców, Jana Oleksiaka. Po wojnie warunki jednostki nadal były bardzo trudne. Brakowało nie tylko sprzętu, ale i odpowiedniego umundurowania. Pierwszą remizą ochotników z Gęzyna poniemiecki barak przywieziony z lotniska w Zendku, postawiony na tzw. działce „Kaczmarka”. To tu odbywały się zebrania i zabawy wiejskie. Członków straży przybywało do tego stopnia, że powołana została w Gęzynie … drużyna żeńska.

 

Fundusze zebrane z zabaw przeznaczone zostały na projekt i budowę nowej remizy. Ta ostatnia wybudowana została w 1953 roku a miejsce w niej znalazł m.in. zakupiony „Dodge”. W 1961 roku przez miejscowość przeszła, niszcząc wiele budynków, wichura. Jej sile nie oparła się i remiza, która uległa zniszczeniu. Z datków mieszkańców zakupiono materiał na nową remizę - 15 tys. sztuk kamieni i 12 ton wapna gaszonego. Remizę zbudowano w 1969 roku. Za swą działalność ochotnicy Gęzyna otrzymali od mieszkańców miejscowości sztandar.

 

W ciągu siedemdziesięciu lat jednostką w Gęzynie zarządzali komendanci: Roman Pasek, Leon Ordon, Antoni Żywiołek, Władysław Tkacz, Antoni Balwierz i Mirosław Sobota, prezesi: Antoni Waloch i Witold Pasternak oraz naczelnicy: Bogdan Sobota i Roman Balwierz. Funkcje w zarządzie jednostki z Gęzyna zajmowali także Marian Ociepka (z-ca naczelnika), Antoni Żywiołek (sekretarz), Stanisław Dudek (skarbnik) oraz Bogdan Żywiołek (gospodarz).

 

W skład obecnego Zarządu OSP Gęzyn wchodzą: Jan Podsiadlik - prezes, Tomasz Czerniak - naczelnik, Witold Pasek – sekretarz, Witold Pasternak – gospodarz oraz Bogdan Żywiołek – członek zarządu.

Na jubileusz strażaków z Gęzyna przybyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, władze powiatowe OSP w Myszkowie, druhowie z innych gminnych jednostek oraz mieszkańcy miejscowości. W ich obecności resortowymi odznaczeniami uhonorowano najbardziej zasłużonych strażaków z Gęzyna. Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Henryk Sobota i Jerzy Żywiołek, srebrnymi: Mirosław Pasek i Jan Podsiadlik, a brązowym Seweryn Żywiołek. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali: Marcin Żywiołek, Tomasz Siwek, Krzysztof Kukla i Tomasz Czerniak. Medale za wysługę lat otrzymali: Tomasz Siwek, Patryk Kukla, Krzysztof Kukla, Przemysław Kamiński, Tomasz Czerniak, Michał Chwist, Marcin Żywiołek, Mariusz Supież, Seweryn Żywiołek, Marek Kucia, Witold Pasternak, Jarosław Bubel, Jan Podsiadlik, Edward Florczyk, Jerzy Żywiołek, Bogdan Żywiołek i Henryk Sobota. Podczas uroczystości nie zapomniano również o druhach - założycielach jednostki oraz wszystkich druhach którzy już odeszli. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Uroczystości zakończyła zabawa z Kapelą „Sami swoi” z Czatachowy. (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama