(Żarki) W Bibliotece Publicznej w Żarkach, w dniach 11 – 12 października, odbyło się szkolenie komputerowe pod hasłem: wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, poprzez zwiększenie dostępu do technologii informatycznych w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”. Na kurs przybyło 10 osób z Żarek w wieku ponad 60 lat.
Program fundacji Orange, finansowany ze środków Unii Europejskiej, ma na celu uczynienie gminnych bibliotek publicznych nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Jeden z takich projektów zgłosiła Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żarkach. Projekt zgłoszono na wiosnę, jednak jak mówi dyrektor placówki, Henryka Janusiewicz: – czas oczekiwania na przyznanie dotacji (co nie jest oczywiste) jest bardzo długi. Cierpliwość się jednak opłaciła, bowiem we wrześniu okazało się, że fundacja Orange przekazała 1700 złotych z przeznaczeniem na zakup materiałów promujących Internet. Dzięki właśnie tym pieniądzom, biblioteka wyposażyła się w nowoczesny komputer, oraz zrealizowała, pokrytą dość grubą warstwą kurzu, ideę zrealizowania szkolenia z zakresu obsługi komputera i Internetu dla osób 60 +.
Szkolenia odbyły się w godzinach 16 – 19; z zapisanych piętnastu uczestników, przybyło dziesięcioro, co i tak jest dobrym wynikiem – uważa dyrektor biblioteki. Oficjalnym warunkiem uczestnictwa w kursie, był status seniora, chociaż nie byłoby problemu z dostaniem się do środka osobie po dwudziestce ze względu na bardzo elastyczny charakter przedsięwzięcia. Program szkolenia przeznaczony był dla osób początkujących, aczkolwiek ogólny poziom wiedzy uczestników zaskoczył prowadzącego kurs, Dariusza Czapnika: - Ta grupa dość szybko przyswajała wiedzę i wiedziała dużo rzeczy, więc praca z nimi była czystą przyjemnością. – mówi wyraźnie zadowolony – Nauczyli się kiedy wymieniać komputer, i na jaki, na co zwrócić uwagę przy wymianie, jakie komponenty są odpowiedzialne za szybkość działania, jak obsługiwać strony www. Każdy uczestnik założył sobie także bezpłatne konto internetowe – czyli pocztę – dodaje.
Według badań mniej niż 10 proc. polskich seniorów korzysta z internetu. Wynik ten należy do najniższych w Unii Europejskiej. W Szwecji i Holandii ponad połowa seniorów to internauci. Niski odsetek osób starszych w sieci może być dowodem na słabość więzi międzypokoleniowych, z czym zgadza się Czapnik – starsi chcą korzystać z Internetu, bowiem ich dzieci i wnuczkowie często są poza granicami kraju i jest to jedyny kontakt, jaki mogą z nimi mieć. Aktywnymi propagatorkami Internetu wśród starszych są między innymi Beata Tyszkiewicz czy Teresa Lipowska, które prowadzą działalność w ramach Akademii e-Seniora. Powstaje także coraz więcej klubów seniora, nastawionych na zdobywanie umiejętności komputerowych.
Co pokazała grupa żarecka, seniorzy coraz szybciej opanowują umiejętności kiedyś zarezerwowane tylko dla zaawansowanych użytkowników, chcą poszerzać swoją wiedzę. Świadczyły o tym zadowolone twarze kursantów i opinia Dariusza Czapnika: - Ludzie starsi robią coraz większe postępy w pracy z komputerem.
Program fundacji Orange trwa do 12 sierpnia 2012 roku. Biblioteki mogą stale, w ramach „Akademii Orange dla Bibliotek” składać wnioski o dotacje. Jak pokazuje przykład placówki w Żarkach – wysiłek się opłaca.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze