Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 22:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

POLSKO ŻYDOWSKI MISZ - MASZ

(Żarki) W piątek 17 września na teren dawnego cmentarza żydowskiego w Żarkach uroczyście powróciła stara macewa. Fragment żydowskiego nagrobka z 1793 roku jest najstarszym materialnym śladem kultury grzebalnej w Żarkach, pochodzącym z wcześniejszego cmentarza żydowskiego, z przełomu XVII i XVIII wieku. - Jego wartość historyczna jest ogromna i wymaga trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania – uważa inicjator przedsięwzięcia Wojciech Mszyca. Odsłonięcie tego miejsca pamięci było jednym z wydarzeń zorganizowanego w Żarkach Festiwalu Polsko - Żydowskiego Misz-Masz.
Podziel się
Oceń

(Żarki) W piątek 17 września na teren dawnego cmentarza żydowskiego w Żarkach uroczyście powróciła stara macewa. Fragment żydowskiego nagrobka z 1793 roku jest najstarszym materialnym śladem kultury grzebalnej w Żarkach, pochodzącym z wcześniejszego cmentarza żydowskiego, z przełomu XVII i XVIII wieku. - Jego wartość historyczna jest ogromna i wymaga trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania – uważa inicjator przedsięwzięcia Wojciech Mszyca. Odsłonięcie tego miejsca pamięci było jednym z wydarzeń zorganizowanego w Żarkach Festiwalu Polsko - Żydowskiego Misz-Masz.

 

17 września przy ul. Górki w Żarkach miała miejsce niezwykła uroczystość. Przy Starym Kirkucie zostało odsłonięte miejsce pamięci. Składa się na nie fragment nagrobka - macewy, który w to miejsce powrócił po około 270 latach. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wojciech Mszyca, który wsparty pomocą wielu żarczan i burmistrza Klemensa Podlejskiego doprowadził do powrotu macewy na teren dawnego cmentarza żydowskiego, po którym został już tylko pusty plac. - Przed mniej więcej rokiem, na jednej z sąsiednich posesji natrafiono na ten jedyny, niezwykle cenny ślad po Starym Kirkucie - Kierkowie. Państwo Weronika i Zdzisław Balikowie oczyścili go. Z kolei ja skonsultowałem znalezisko ze specjalistami z Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Od dr Marcina Wodzińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskałem tłumaczenie ocalałego fragmentu inskrypcji - wyjaśnia Wojciech Mszyca, znawca kultury żareckich Żydów. - Nie zachowała się część mówiąca kim był pochowany, ale z reszty można było wyczytać, że „odeszła dusza jego święta i czysta, we wtorek 16 adar riszon roku 499 według skróconej rachuby. Niech dusza jego związana będzie w węzełku życia”. Więc był to mężczyzna, który zmarł, w „przeliczeniu” na nasz kalendarz 24 lutego 1739 roku. Ta data mówi, że mamy do czynienia z najstarszym materialnym, oryginalnym, udokumentowanym śladem kultury grzebalnej w Żarkach, pochodzącym z wcześniejszego cmentarza żydowskiego, z przełomu XVII i XVIII wieku! Jego wartość historyczna a zarazem jako zabytku sztuki sepulklarnej jest więc ogromna, toteż wymaga trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania – dodaje. Wojciech Mszyca przeznaczył na stworzenie miejsca pamięci stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Gmina Żarki pomagała zaś przy sprawach organizacyjnych.

 

Odsłonięcie miejsca pamięci przy ul. Górki była jednym z wydarzeń w ramach zorganizowanego w Żarkach Festiwalu Polsko - Żydowskiego Misz - Masz. W ramach festiwalu przez dwa dni odbywał się rajd Szlakiem Kultury Żydowskiej dla gimnazjalistów. Szlakiem przeszło około 100 gimnazjalistów z miejscowej szkoły. Byli to uczniowie wszystkich klas trzecich, w sumie cztery grupy. - Szlakiem chodzą goście z USA, Izraela i Niemiec, ale okazuje się, iż nasza młodzież nie zawsze ma orientację, gdzie tak naprawdę w Żarkach znajdują się ślady i pozostałości po kulturze żydowskiej – wyjaśnia Katarzyna Kulińska – Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. – A przecież, gdyby cofnąć czas, to przed II wojną połowę każdej klasy stanowili mieszkańcy żydowskiego pochodzenia - dodaje.

 

Ostatnim akcentem festiwalu była impreza na Starym Rynku. W jej programie znalazły się m.in. pokazy walk i tańców dawnych przygotowanych przez Drużynę Rycerską Miasta Żarki, przejażdżki powozem konnym po Szlaku Kultury Żydowskiej oraz koncert piosenek żydowskich. Prezentowali je aktorzy Iwona Chołuj, Irina Gajewaja, Wojciech Pyda i Maciej Półtorak. Podczas festiwalu można było skorzystać także z warsztatów szczudlarskich, nauczyć się puszczania wielkich baniek mydlanych i chodzenia po linie. Pomagali w tym aktorzy z Teatru Ulicznego z Krakowa. Na zakończenie wszystkich zaproszono do „kina pod chmurką”. Zaprezentowano trzy filmy: „Żareckie Jarmarki”, „Księgi Józefa” w reżyserii Krzysztofa Zygalskiego oraz „Dzień, w którym zostałem rozstrzelany” w reżyserii Wioletty Weiss.

 

Gościem specjalnym wieczoru był Krzysztof Zygalski, reżyser pochodzący z Żarek, obecnie mieszkaniec Katowic. - Kilka miesięcy spędziłem na rozmowach z Józefem Morawcem, mieszkańcem Leśniowa. Spisywał swoje wspomnienia do zwykłych zeszytów, potrafił również opowiadać o przeszłości, o sąsiadowaniu z Żydami w niezwykle przejmujący sposób. Stan zdrowia nie pozwolił mu zobaczyć ostatecznej wersji filmu. Pan Józef nie doczekał również premiery, zmarł 30 grudnia 2009 r. – wspominał bohatera swego filmu Krzysztof Zygalski. (rb, NP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama