(Koziegłowy) Zgodnie z tradycją, początek września to czas uroczystości dożynkowych. Takie święto organizują także rokrocznie władze powiatu myszkowskiego. Tym razem gospodarzem powiatowego święta plonów była gmina Koziegłowy. Za tegoroczne zbiory dziękowano tam rolnikom w niedzielę, 12 września.
Uroczystości rozpoczął barwny korowód dożynkowy. Jego uczestnicy zgromadzili się na koziegłowskim placu targowym. Najbardziej kolorowym i przyciągającym największą uwagę elementem parady były platformy, na których wystąpili poprzebierani mieszkańcy poszczególnych sołectw gminy Koziegłowy. Korowód wraz z uczestnikami święta plonów udał się następnie do kościoła pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach, gdzie mszę w intencji rolników odprawił proboszcz Grzegorz Banasiak. Podczas mszy ma ołtarzu złożono tegoroczny bochen chleba oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez niemal wszystkie sołectwa w powiecie.
Tradycją jest, że efekty pracy rąk rolników trafiają później do gospodarzy święta. Starostowie tegorocznych dożynek Ryszard Jaskóła z Tomiszowic i Gabriela Marchewka z Cynkowa wręczyli chleb staroście myszkowskiemu Łukaszowi Stacherze, wicestaroście Janowi Kierasowi i burmistrzowi Koziegłów Jackowi Ślęczce. Z kolei dożynkowe wieńce trafiły m.in. do poseł Jadwigi Wiśniewskiej, wicemarszałków województwa śląskiego Adama Stacha i Mariusza Kleszczewskiego, prezesa Kółek Rolniczych Władysława Serafina i przewodniczącej Rady Krajowej KGW Bernadetty Niemczyk. Wieńce otrzymali także gospodarze wszystkich gmin w powiecie myszkowskim.
- W tych wieńcach widać radość z zakończonych żniw, wdzięczność za obfite plony, jest w nich ukryta także ciężka, mozolna, zlana potem a czasami łzami praca rolnika. Widać w nich codzienną troskę i głębokie przywiązanie do tradycji i wiary. Dlatego ze szczególnym szacunkiem pochylamy się przed wszystkimi rolnikami, dziękujemy im i życzymy by ciesząc się z tegorocznych plonów, mogli z nadzieją spoglądać w przyszłość – mówił jeden z gospodarzy dożynek, burmistrz Jacek Ślęczka.
Przedstawiciele władz samorządowych odwdzięczyli się rolnikom wręczając im specjalne nagrody.
Starosta Łukasz Stachera nagrodził rolników oraz inne osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju lokalnej kultury ludowej. Uhonorowani zostali: Ryszard Halabowski, Zenon Maligłówka, Grzegorz Motyl, Bogdan Lech i Barbara Zwolińska z gminy Niegowa, Bożena i Grzegorz Rudawscy, Agnieszka i Dariusz Miśta, Iwona i Jerzy Nagoda, Katarzyna i Grzegorz Froś z gminy Poraj, Marek Paliga, Krzysztof Kos, Stanisław Łapaj, Ryszard Będkowski oraz Gabriela i Adam Marchewka z gminy Koziegłowy a także Grażyna Sojka, Elżbieta Nowak, Krystyna Resiak, Krystyna Nowakowska i Krystyna Opiła z gminy Żarki. Wyróżnieni z Myszkowa to: Władysław Bochenek, Dariusz Machura, Włodzimierz Tworek, Alfred Pawlik i Janusz Kuśmierek. Specjalne wyróżnienie z rąk wicemarszałków Mariusza Kleszczewskiego i Adama Stacha oraz wicestarosty Jana Kierasa otrzymał Józef Ślusarz, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.
NA DOŻYNKACH POWAŻNIE…
Choć podczas uroczystości panowała świąteczna atmosfera, podczas oficjalnych wystąpień gości nie zabrakło i tematów dla rolników ważnych i aktualnych. Problem tzw. odłogów poruszył wicestarosta Jan Kieras. Jego zdaniem wiele krajów Unii Europejskiej cieszy się, że w Polsce ziemia w wielu przypadkach leży obecnie odłogiem i zarasta chwastami. Wyjściem z tej sytuacji ma być scalanie gruntów, a konkretnie wąskich działek, których indywidualna uprawa nie należy do najbardziej opłacalnych. W starostwie zostało zorganizowane spotkanie władz gmin z dyrektorem Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych, który jest ekspertem w zakresie scaleń ziemi. Miedzy innymi dzięki temu w gminie Niegowa już podjęto konkretne kroki w celu uzdrowienia sytuacji na wsi. Do scaleń zgłosiło się 7 sołectw i aktualnie czynności te przeprowadza wspomniane częstochowskie biuro na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Prace mają zostać zakończone do końca sierpnia 2011 roku.
…I ŚWIĄTECZNIE
Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć ludowej muzyki i tańców. Gościom czas umilały grupa dziecięca Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy” oraz Koła Gospodyń Wiejskich: „Nowosianki” z Myszkowa, „Malwy”, „Porajanki”, „Choronianki” i „Kalina” z gminy Poraj, „Kłos”, „Carmen”, „Lira”, „Wysoczanki”, „Ostrówiolinki” z gminy Żarki oraz „Niegowa”, „Niegówka”, „Gorzków Stary”, „Gorzków Nowy”, „Trzebniów” z gminy Niegowa. Gospodarzy reprezentowały „Ziemianki”, „Winowno”, „Krusin”, „Lgota Górna”, „Pustkowie”, „Mysłów”, „Cynków”, „Koziegłówki” „Mzyki”, „Gniazdów”, „Markowice” i „Rzeniszów”.
Ponadto dożynkom cały czas towarzyszyły wystawa sprzętu rolniczego oraz wystawa ptactwa zorganizowana przez Klub Hodowców Drobiu i Ptaków. Oglądać na niej i podziwiać można było najróżniejsze gatunku kur, m.in.: silki, feniksy, czubatki, brachmy czy pawiki, oraz bażanty złociste. W koziej zagrodzie każdy mógł zjeść kawałek chleba na zakwasie, ze smalcem. Na specjalnych stoiskach promowały się gminy oraz instytucje związane z rolnictwem. Przygotowano także sporo stoisk z płodami rolnymi i konkursów. Nie brakowało atrakcji dla dzieci oraz punktów małej gastronomii. Całość zwieńczyła zabawa taneczna na świeżym powietrzu. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze