(Złoty Potok) W ramach XVIII Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku zorganizowało dla swych gości i wszystkich miłośników historii cykl spotkań historycznych. W salach muzeum wspominano m.in. epokę sarmacką, przywoływano także, i to z wielkim hukiem, ducha epoki napoleońskiej. Imprezy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem.
Podczas spotkania poświęconego epoce sarmackiej (11 września) skupiono się szczególnie na dwóch okolicznych rodach magnackich: Koniecpolskich i Potockich, władających niegdyś dobrami złotopotockimi. Rekonstrukcja historyczna epoki opierała się na przedstawieniu życia codziennego magnaterii i szlachty. O tym, jak to kiedyś „Panowie Szlachta”, żyli opowiadali publiczności pracownicy muzeum, z dyrektorem Andrzejem Kuźmą na czele. Obowiązywały oczywiście stroje z epoki. Oprawę muzyczną, także z epoki, przygotowało trio kameralne z Filharmonii Świętokrzyskiej, zaś o podniebienia zadbało Jurajskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców Ludowych z Janowa przygotowując biesiadny stół sarmacki. Znalazły się na nim min. „potrawy z garnca staropolskiego – podawane na gorąco, przepijane trunkiem nie ustępującym węgrzynowi”. Zainteresowanych dowoziła do dworku konna karawana, którą po zakończeniu wieczoru w muzeum goście mogli podróżować po dobrach złotopotockich.
Spotkania z historią kontynuowano 18 i 19 września, kiedy to zorganizowano inscenizacje poświęcone epoce napoleońskiej.
- Duch napoleoński jest obecny w dobrach złotopotockich przez postać Wincentego Krasińskiego, dowódcy Pułku Lekkokonnego Gwardii Napoleona Bonapartego – czyli Gwardii Cesarskiej. Kupując dobra złotopotockie Wincenty Krasiński przypomniał wszystkim o Napoleonie. Warto w tym miejscu powiedzieć, że generał był bardzo blisko cesarza, znajdował się zawsze w jego najbliższym otoczeniu, A Napoleon darzył go ogromnym zaufaniem. Wincenty Krasiński przebył z nim całą tzw. kampanię napoleońską – wyjaśniał ideę spotkania dyrektor Andrzej Kuźma. Wieczór zakończył się z wielkim hukiem. Zadbała o to grupa rekonstrukcyjno – historyczna dowodzona przez Andrzeja Bossowskiego. Dała ona pokaz musztry bojowej, połączonej ze strzelaniem z armat. Występ wzbudził szczególny aplauz sporej grupy włoskich turystów, którzy zjawili się w niedzielę 19 września w Złotym Potoku. – Witamy przybyszów „z ziemi włoskiej do polskiej” – zachęcał ich do zwiedzania dyrektor Kuźma.
WYMALUJ MUZEUM
Imprezy z okazji XVIII Europejskich Dni Dziedzictwa stały się także okazją do ogłoszenia konkursu plastycznego, organizowanego przez złotopotocką placówkę pod hasłem „Muzeum Złotopotockie w oczach dziecka”. Prace mali artyści mogą składać do 30 września. Szczegółowy regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej: www.janow.pl. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze