(Dębowiec) W środę, 1 września w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Największy rozmach w powiecie myszkowskim miały obchody zorganizowane w Dębowcu, w gminie Poraj. Prócz okolicznościowych przemówień i złożenia wiązanek kwiatów pod tamtejszym pomnikiem – mogiłą były także występy artystyczne i salwa honorowa upamiętniająca bohaterów z września 1939 roku.
Zbiorowa mogiła i pomnik upamiętniają wydarzenia, które w Dębowcu rozegrały się ponad siedemdziesiąt lat temu, we wrześniu. To właśnie tu 74 Górnośląski Pułk Piechoty dowodzony przez mjr Kazimierza Rybickiego walczył w obronie Ojczyzny z przeważającymi liczebnie i sprzętowo siłami wroga. Do bitwy doszło trzy dni po wybuchu wojny. 3 września 1939 roku wycofujące się oddziały 7 Dywizji Piechoty z reduty częstochowskiej starły się z oddziałami niemieckimi. Idący w osłonie dywizji pułk majora Rybickiego, po nocnym marszu wkroczył do Dębowca. Do podchodzącej pod wzgórze kościelne straży przedniej został wtedy nagle otwarty ogień z broni maszynowej. Major Rybicki wydał rozkaz ataku na wzgórze, na którym znajdowali się niemieccy żołnierze. Pomimo dzielnej walki, polscy żołnierze ulegli przewadze wroga, który przegrupował siły, okrążył wieś od południa i zaatakował pozycje polskich żołnierzy od tyłu. W tej sytuacji dowódca rozkazał odwrót do lasów w kierunku Biskupic. Na polu bitwy pozostało 39 zabitych polskich żołnierzy, których pochowano następnie w zbiorowej mogile. Miejsce w niej znaleźli m.in. kpt. Bogumił Grodzicki, kpr. Jan Domański, szer. Jan Maciąg, szer. Stanisław Maciążek i szer. Leon Dumach.
W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła lokalna społeczność, władze samorządowe, młodzież i przedstawiciele organizacji kombatanckich. Najpierw wszyscy zebrali się pod kościołem parafialnym w Choroniu a następnie w asyście orkiestry dętej z Choronia, przemaszerowali pod pomnik w Dębowcu. Tu odbyła się Msza Święta celebrowana przez proboszcza z Poraja ks. dr. Zdzisława Zgrzebnego. Tu też odbył się apel poległych. Na zbiorowej mogile wiązanki kwiatów złożyli: od władz Starostwa Powiatowego w Myszkowie starosta Łukasz Stachera i radna powiatowa Danuta Służałek - Jaworska, od władz gminy wójt Marian Szczerbak i przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Konieczko, od wojska ppłk Krzysztof Tarapacz, od mieszkańców sołtys Edward Mizera i członkowie rady sołeckiej. Kwiaty złożyli także przedstawiciele rodzin poległych żołnierzy, kombatanci, młodzież, strażacy ochotnicy. Pamięć poległych uczczono salwą honorową. W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta z Choronia, Chór Parafialny z Żarek Letniska oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Choroniu. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze