(Poraj) Poraj to młoda miejscowość, która powstała za sprawą budowanej tu kolei warszawsko - wiedeńskiej. O wiele starszy jest natomiast Choroń, gdzie znajdował się dwór i folwark. O tym wielu już mieszkańców gminy nie pamięta lub nie wie. Dlatego też ośrodek kultury w Poraju postanowił przybliżyć nieco przykurzoną i zapomnianą przeszłość gminy, zapraszając do udziału w projekcie młodzież szkolną. Dzięki ich wysiłkom i starszym mieszkańcom gminy powstał „portal” do przeszłości. Internetowy.
Pomysłodawcą i główną organizatorką projektu „Nasze historie – nieznane a bliskie” była Renata Garleja, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju. Od dawna nosiła się z zamiarem stworzenia strony internetowej, na której opublikowane zostałyby wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy, zdjęcia archiwalne i opisy miejsc o znaczeniu historycznym i kulturalnym. Pomysł ten udało się zrealizować dzięki pozyskanym środkom z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolność. Do projektu dyrektor Garleja zaprosiła głównie młodzież gimnazjalną, ale również osoby, które posiadają unikatowe zdjęcia przedstawiające historię gminy, jak również wspomnienia o życiu w tamtych czasach.
Ponad półroczne wysiłki nad kompletowaniem historycznej mapy gminy Poraj zakończyły się 24 czerwca, podczas uroczystego podsumowania projektu na sali sesyjnej porajskiego urzędu gminy.
- Projekt, którego efekty chcemy dzisiaj Państwu przestawić, nosi tytuł „Nasze historie – nieznane a bliskie”. Projekt rozpoczął się w styczniu 2010 roku, kiedy to ogłosiliśmy nabór. Dzisiaj natomiast spotykamy się na jego uroczystym podsumowaniu i zakończeniu. Mamy nadzieję, że cała dokumentacja zebrana podczas jego trwania będzie stanowić cenny wkład w ocalenie od zapomnienia historii naszej gminy Poraj – zapraszała do obejrzenia prezentacji Justyna Kondys, koordynatorka projektu.
Aby lepiej poznać swoją „małą ojczyznę” na różnych płaszczyznach (historycznej, kulturowej, społecznej, obyczajowej), młodzież pracowała w trzech grupach tematycznych. I tak grupa dziennikarska przeprowadzała wywiady, tworzyła reportaże oraz redagowała teksty, grupa badawcza szukała legend, zbierała i opracowywała materiały dotyczące historii gminy oraz projektowała przebieg szlaku rowerowego z najciekawszymi miejscami. Natomiast grupa projektowa nabywała umiejętności obsługi aparatu fotograficznego i kamery oraz programów do obróbki zdjęć i filmów. Młodzież działała pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy na co dzień zajmują się dziennikarstwem, filmem, fotografią, informatyką i historią.
Zebrany przez młodzież materiał posłużył m.in. do stworzenia strony internetowej z interaktywną mapą gminy Poraj. Znajduje się ona pod adresem www.gokporaj.pl pod zakładką „Nasze historie – nieznane a bliskie”. Odnajdziemy na niej m.in. krótkie opisy sołectw wchodzących w skład gminy oraz interaktywną mapę wraz z legendą, na której zaznaczono najciekawsze miejsca. Na mapie został zaznaczony także szlak rowerowy, oznaczony czerwoną linią, który został opracowany przez uczestników projektu. Przy szlaku, oczywiście już w terenie, zostały ustawione też tablice informacyjne z grafikami Eweliny Kustry.
Na stronie ponadto znajdują się sfilmowane wywiady z mieszkańcami gminy. Są wśród nich osoby, które opowiadają o dawnym życiu gminy, jak i ludzie z pasją, czyli posiadający niecodzienne zainteresowania.
Ciekawą pozycją w tym „portalu historycznym” jest również galeria ze zdjęciami i kopiami dokumentów, zebranymi w trakcie konkursu fotograficznego „Gmina Poraj z lamusa - ludzie, miejsca, wydarzenia”. Te cenne pamiątki przeszłości pozwoliły na stworzenie wystawy, którą można obecnie oglądać w sali sesyjnej UG. Najciekawszy i najbogatszy materiał zgromadziła Teresa Ociepka, sołtys Kuźnicy Starej, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie. Drugie miejsce jury przyznało Zdzisławie Sienkiewicz, a trzecie Ewelinie Madejskiej. Wyróżniono także Marię Bąbol, Urszulę Grzywacz i Barbarę Ludwikowską.
A oto osoby biorące udział w projekcie „Nasze historie”:
GRUPA BADAWCZA: Paulina Bejm, Angelika Cierpiał, Sandra Gurbała, Ewelina Madejska, Joanna Grajcar, Agnieszka Dróżdż
GRUPA PROJEKTOWA: Gerard Cierpiał, Kamila Jarkiewicz, Julia Karolkiewicz, Patrycja Sobota, Piotr Sobota, Mateusz Strzelecki, Szymon Kukla, Mikołaj Tomzik
GRUPA DZIENNIKARSKA: Jakub Barczyk, Tomasz Flak, Joanna Hola, Kamila Pompa, Kamila Sroślak, Iga Świtakowska, Maria Trepka
Pozostali uczestnicy: Angelika Proszowska, Karolina Pelka, Aleksandra Ratman, Kamila Skoczyńska
Instruktorzy: Wiesław Popielak, Magdalena Ryziuk, Marcin Skabek, Krzysztof Suliga, Jacek Sroślak, Aleksandra Kubas
Osoby, które służyły pomocą: Edward Królak, Barbara Caban, Władysław Madejski, Krystyna Miler, Edward Mizera, Jan Duda, Julian Konieczko, Bartosz Kulczyk.
Osoby, które udzieliły wywiadów: Maria Bąbol, Lesława Popczyk, Robert Drogosz, Wojciech Kmita, Henryk Trybuszewski, Zygmunt Makuch, Władysław Rosikoń, Stanisław Rajczyk, Wiesław Duda, Mirosław Kasprzycki, Stanisława Rauk.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze