Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 17:38
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ŻAGLE, SZANTY I WIANKI

(Poraj) Zbiornik wodny w Poraju to największy atut gminy. Nic więc dziwnego, że tutejszy ośrodek kultury już od czterech lat czyni starania, aby akwen wypromować w regionie, organizując Jurajski Festiwal Wodny. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu.
Podziel się
Oceń

(Poraj) Zbiornik wodny w Poraju to największy atut gminy. Nic więc dziwnego, że tutejszy ośrodek kultury już od czterech lat czyni starania, aby akwen wypromować w regionie, organizując Jurajski Festiwal Wodny. Tegoroczna edycja odbyła się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu.

 

Jurajski Festiwal Wodny, w założeniu organizatorów, ma promować to wszystko, co z wodą jest związane, począwszy od sportów wodnych poprzez muzykę szantową, a skończywszy na obrzędzie Nocy Świętokrzyskiej. Przy czym program imprezy tak ustalono, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Dzieci do wspólnej zabawy zapraszali aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych „ART – RE” z Krakowa, którzy też z myślą o najmłodszej części widowni przedstawili bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Po spektaklu dzieci same mogły poszukać szczęścia i złowić swoją złotą rybkę, z tą jednak różnicą, że wędkowanie odbywało się na „sucho”, bo na rozłożonym kocu.

 

Część artystyczna w dużej mierze skupiona była na muzyce szantowej. Piosenki żeglarskie jako pierwszy zaśpiewał i zagrał występujący solo Jarosław Jura z zespołu „Kraken”. Później na scenie mogliśmy oglądać częstochowski zespół „oJ taM” z utalentowaną wokalistką oraz grupę z Ostrowca Świętokrzyskiego „Pod wiatr”. Nie zabrakło też i rodzimych artystów, choć już w repertuarze folklorystycznym. Przed publicznością zaprezentowały się dobrze znane panie z koła gospodyń wiejskich „Malwy” oraz Jurajska Kapela Biesiadna.

 

Późnym wieczorem rozpoczęły się obrzędy związane z Nocą Świętojańską. Kwiat paproci, w zaroślach nad zbiornikiem, znalazły panie z KGW „Malwy”. Za jego odnalezienie panie (do podziału) otrzymały złoty naszyjnik. Następnie, z mola nad zbiornikiem panny i panie (w różnym wieku) puszczały wianki na wodzie. W tym obrzędzie płci pięknej towarzyszyli żeglarze, którzy urządzili paradę jachtów z pochodniami. Równie widowiskowy był sam koniec imprezy – artyści z grupy „Cabiria” z Wrocławia zaprezentowali taniec z ogniem.

 

REGATY JURAJSKIE

Podczas festiwalu nie mogło zabraknąć sportów wodnych. Podczas dwóch dni imprezy (19 i 20 czerwca) zostały rozegrane Regaty Jurajskie w klasach Omega (były to także zawody Pucharu Śląska), Optymist i jachty kabinowe. Wśród ośmiu jachtów kabinowych najlepsza okazała się załoga Adama Góry i Karoliny Tomali. Drugie miejsce zajęli Mariusz i Katarzyna Wandasiewiczowie, a na trzecim uplasowali się Wojciech i Wanda Sołtysowie wraz z Januszem Kołodziejczukiem. W kategorii Optymist (startowało w sumie 12 zawodników) zwycięstwo odniósł Maciek Brymora, drugie miejsce na podium zajął Kuba Zębik, a trzecie miejsce należało do Aleksandra Strózika. W klasie Omega (startowało 13 załóg) zwycięstwo odniosła ekipa Jarosława, Bartosza i Piotra Cieślaków. Drugie miejsce zajęła załoga w składzie Sławomir, Urszula i Adrian Skowronowie, a trzecie Maciej, Łukasz, Tomasz Mrzygłodowie i Ireneusz Galas.

 

Głównym organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Poraju. Przy organizacji imprezy porajską kulturę wsparli m.in.: Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie, Klub Wodny Enif, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz GOZŻ oraz partnerzy i sponsorzy. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Poraja Marian Szczerbak.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama