(Niegowa) Biblioteka Publiczna w Niegowie jest od wielu lat nie tylko wypożyczalnią książek, ale też ważnym centrum życia społecznego i kulturowego. W tym roku przypada 60 rocznica jej powstania. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie odbyły się 13 października br. uroczystości rocznicowe, które poprowadziła długoletnia dyrektor biblioteki Małgorzata Gocył.
Początki niegowskiej biblioteki wiążą się z wydanym w 1946 roku przez Radę Ministrów dekretem o organizowaniu sieci bibliotek. W następstwie tego dokumentu Gminna Rada Narodowa powołała do życia w 1949 roku Bibliotekę Publiczną w Niegowie. Zaczęło się od skromnego pomieszczenia przy szkole księgozbioru 940 książek. Pierwszym kierownikiem biblioteki został Jan Sztuka, którego dwa lata później zastąpiła Leokadia Haładus. Nowa kierownik przygarnęła pod swój własny dach gminną bibliotekę, która nie mogła mieścić się dłużej w małej szkole. Po przejściu na emeryturę L. Haładus kierownikiem szkoły została Małgorzata Gocył, która do dziś zarządza placówką. W tym czasie rozwijająca się biblioteka borykała się problemami lokalowymi, które udało się rozwiązać w 1989 roku dzięki przenosinom do większego lokalu, również w budynku prywatnym. Kolejna i zarazem ostatnia przeprowadzka biblioteki odbyła się do nowo wybudowanego Gminnego Ośrodka Kultury. W tym okresie powstały punkty biblioteczne w większych miejscowościach gminy. Na przełomie lat 2004/2005 za sprawą podjętej uchwały przez Radę Gminy Niegowa biblioteka stała się samorządową instytucją kultury o osobowości prawnej. Warto też dodać, że niegowska biblioteka ma filię w Sokolnikach.
Niegowska biblioteka w ostatnich latach czynnie uczestniczyła w projektach m.in. „Interaktywna Gmina Niegowa” czy „Moja mała Jura”. Niewątpliwym sukcesem obecnej dyrektor było skomputeryzowanie biblioteki. Za sprawą udziału w programie „Ikonka” do placówki trafiły trzy komputery dla czytelników z dostępem do internetu. To z kolei pozwoliło na poszerzenie oferty biblioteki przez umożliwienie czytelnikom nowego sposobu pozyskiwania informacji.
Obecnie księgozbiór biblioteki w Niegowie to 14.000 woluminów, a stan czytelników ustalił się na poziomie 420 osób rocznie. Prywatne księgozbiory bibliotece przekazali: ks. Emilian Sawicki, Barbara Mesjasz, Danuta Suszalska i ks. Andrzej Pękalski.
Podczas uroczystości jubileuszowych doceniono również najbardziej aktywnych czytelników. Dyplomy zostały przyznane: Elżbiecie Gwóźdź, Beacie Dyssy, Barbarze Kaim, Iwonie Bugaj, Witoldowi Maciągowi i Grzegorzowi Pasiece.
Z okazji okrągłego jubileuszu na ręce dyrektor biblioteki życzenia złożyli wójt gminy Krzysztof Motyl starosta myszkowski Łukasz Stachera (także w imieniu obecnych na sali radnych powiatowych Jadwigi Skalec i Mariusza Trepki), dyrekcja Biblioteki Śląskiej oraz przedstawiciele biura Partnerstwa Północnej Jury, która współpracuje z niegowską biblioteką. Przewodniczący Rady Józef Milewski wręczył dyrektor Gocyle puchar w uznaniu za jej dotychczasową pracę.
Podczas części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Niegowie w inscenizacji o dziejach książki. Nieco później niegowscy gimnazjaliści wystąpili ze spektaklem teatralnym „Światło Chrystusa” w reżyserii ks. Hieronima Kotali. Później na scenie z programem wystąpił dziecięcy zespół taneczny działający przy niegowskim ośrodku kultury. Część artystyczna zakończyła się przysłowiową pompą, gdyż dla zebranych zagrała orkiestra dęta z Bliżyc pod batutą kapelmistrza Henryka Nowaka.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze