Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 10:38
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Działania wojenne w Złożeńcu w 1914 roku

Z cyklu „ Na kartach historii” : Wieś Złożeniec ( gm. Pilica) w okresie „Wielkiej Wojny” w listopadzie oraz grudniu 1914 roku z uwagi na ważny trakt drogowy prowadzący z Żarnowca do Pilicy, odgrywała ważną rolę militarną zgrupowań i mniejszych oddziałów austriackich i rosyjskich.
Podziel się
Oceń

Rzeźba terenu, liczne wzgórza, skały wapienne i doliny stanowiły duże utrudnienie wobec zwalczających się wojsk. Front był zmienny. Często dochodziło do walk wręcz i kontrataków. Ostrzał artylerii szczególnie na otwartych terenach powodował dużo ofiar. Stąd też wieś Złożeniec z najbliższą okolicą zapisały się krwawo w liczbie poległych ok. 720 żołnierzy austriackich i rosyjskich. (źródło: Krzysztof i Piotr Orman„ Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015). Austriacy okopali się na linii Podzamcze- Ryczów Kolonia- Ryczów- Ryczówek- Złożeniec . Rosjanie zajęli tereny Podzamcza ( po drugiej stronie drogi do Pilicy – Góra Birów) – Kiełkowice- Mokrus- Giebło- Kocikowa- Czarny Las. Wówczas wojska austro-węgierskie cofając się spod Dęblina, znalazły obronę w wyżynnym terenie Jury.  Wyciąg z Dziennika Działań Bojowych operującego na południe od Złożeńca 57 Galicyjskiego Pułku Piechoty (I.R. 57): „ O 9:30 zatrzymaliśmy się przed Złożeńcem. 

Złożeniec gm. Pilica. Linia okopów strzeleckich. Stan z 2022 roku


Ze wzgórza na wprost bił w nas ogień piechoty, okopaliśmy się do czego wykorzystaliśmy zajęte dekunki nieprzyjaciela. Artyleria obu stron otworzyła silny ogień. O 3:00 po południu podjęliśmy dalej działania i dotarliśmy pod silnym ogniem nieprzyjaciela, prowadzonym ze wzgórz na wschód od Złożeńca, w rejon wzgórz na północnym krańcu wsi. Tutaj dostaliśmy się pod ciężki ogień nieprzyjacielskiego karabinu maszynowego , do tego wokół  rozbijają się ciężkie rosyjskie granaty. Wkrótce odczuwalnym było natarcie naszych skrzydeł. Wróg się wycofał. O 5:00 po południu 1. Batalion zajął zwartą wysuniętą pozycję, pułk spędził noc w Złożeńcu. 
Dziś kuchnie polowe przyjechały już o 6:00 po południu. Rosjanie ostrzeliwują wieś ciężkimi granatami. Wszyscy gotowi do wymarszu.”  (źródło: Krzysztof i Piotr Orman„ Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015). Nadmienić należy, że w 57 Galicyjskim Pułku skład narodowościowy w 1914 roku w 91 % stanowili Polacy.  W obecnych czasach, jeszcze dziś w lasach Złożenieckich możemy natrafić na linie okopów, ziemianek oraz rowów dobiegowych.
Tekst oraz zdjęcia : Damian Liszczyk

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama