Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 10:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Częste rozmowy przez telefon komórkowy wpływają na ryzyko nadciśnienia tętniczego

Naukowcy z Chin doszli do wniosku, że osoby, które rozmawiają przez telefon komórkowy przez co najmniej 30 min tygodniowo, są o 12 proc. bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze niż te, które rozmawiają krócej. Najbardziej narażeni są ci, u których dodatkowo występuje obciążenie genetyczne. Jeśli wyniki tych badań się potwierdzą, odkrycie może mieć znaczenie w profilaktyce chorób naczyniowych.
Podziel się
Oceń

– Częste rozmawianie przez telefon komórkowy pogarsza kondycję psychiczną i wywołuje zaburzenia snu, co może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i podwyższonego ciśnienia krwi – wyjaśnia w komentarzu przesłanym agencji Newseria Innowacje prof. Xianhui Qin, kierownik badań ze szpitala Nanfang w Southern Medical University w Guangzhou. – Ponadto niektóre badania sugerują, że promieniowanie RF-EMF emitowane przez telefony komórkowe może mieć niekorzystne skutki na poziomie molekularnym i komórkowym, w tym uszkodzenia DNA, stres oksydacyjny i stany zapalne. Efekty te mogą się również przyczyniać do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Mechanizmy biologiczne leżące u podstaw dodatniego związku między rozmowami przez telefon komórkowy a ryzykiem nadciśnienia tętniczego wymagają jednak dokładniejszego przeanalizowania.

Naukowcy, bazując na danych zebranych z kwestionariuszy i na informacjach z brytyjskiego Biobanku, przeanalizowali związek między używaniem telefonu komórkowego do rozmów a nowo rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Brali pod uwagę takie parametry jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, rasa, predyspozycje genetyczne do wystąpienia nadciśnienia, wykształcenie, palenie papierosów i poziom glukozy we krwi. W badaniu wzięło udział ponad 212 tys. osób w wieku od 37 do 73 lat, które nie chorowały na nadciśnienie tętnicze.

Podczas okresu obserwacji, którego mediana wynosiła 12 lat, u 7 proc. badanych rozwinęło się nadciśnienie. Użytkownicy telefonów komórkowych byli o 7 proc, bardziej narażeni na wystąpienie choroby niż osoby, które nie ich nie używały. Wykazano też związek między czasem spędzanym na rozmowach telefonicznych a ryzykiem pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Ci, którzy korzystali z telefonu do wykonywania i odbierania połączeń przez minimum 6 godz. tygodniowo, byli o 25 proc. bardziej narażeni na wzrost ciśnienia krwi w porównaniu do tych użytkowników, którzy rozmawiali przez telefon do 5 min tygodniowo.

Analiza wykazała ponadto, że prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego było największe u osób z wysokim ryzykiem genetycznym, które spędzały co najmniej 30 min w ciągu tygodnia, rozmawiając przez telefon komórkowy. Było ono o 33 proc. wyższe niż u osób z niskim ryzykiem genetycznym, które na rozmowach spędzały mniej niż 30 min tygodniowo. Wyniki były podobne dla kobiet i mężczyzn. Oprócz tego okazało się, że korzystanie z zestawu głośnomówiącego nie miało wpływu na prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Wyniki badań chińskich naukowców mogą mieć istotne znaczenie dla ograniczenia rozmów z telefonów komórkowych w celu profilaktyki nadciśnienia tętniczego. Jak podkreśla prof. Xianhui Qin, zanim jednak możliwe będzie sformułowanie jakichkolwiek zaleceń klinicznych, trzeba przeprowadzić dalsze badania.

– Po pierwsze, koniecznie należy przeanalizować związek między rozmowami przez telefon komórkowy a ryzykiem wystąpienia innych chorób naczyniowych. Dla przykładu inne badanie wykazało, że dłuższe korzystanie z telefonu komórkowego w ciągu tygodnia, w celu wykonywania lub odbierania połączeń, było istotnie związane z wyższym ryzykiem wystąpienia nowego epizodu przewlekłej choroby nerek. Po drugie, konieczne są dodatkowe badania w celu zbadania mechanizmów leżących u podstaw związku między rozmowami przez telefon komórkowy a chorobami naczyniowymi – tłumaczy ekspert z Southern Medical University w Guangzhou.

Zdaniem naukowca przyszłe badania powinny się też skupić na zweryfikowaniu, czy ograniczenie rozmów przez telefon komórkowy pozwoliłoby zapobiec lub opóźnić wystąpienie nadciśnienia tętniczego w populacji wysokiego ryzyka.

Newseria (red) Zd.frapik.pl


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: ale oczywiście "łunia" już ma problem z kotłami gazowymi i za X lat montaż nie będzie dozwolony w nowych budynkach, a potem we wszytkach. No bo po co. A miało byćtak pięknie i paliwo przejściowe nawet do 2050r. Niemcom zepsułą się rura z rosji i gaz stał się "be", bo nie mogą być w krótkiej perspektywie hub-em gazowym na Europę importując tani gaz poniżej cen rynkowych.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 11:52Źródło komentarza: CZYSTE POWIETRZE: Drony nad ŻarkamiAutor komentarza: Jan SerceTreść komentarza: Dobrze że REDAKCJA o tym temacie nie zapomniała . Łapka w górę . https://www.youtube.com/watch?v=BStfJTiEnJUData dodania komentarza: 26.10.2024, 23:11Źródło komentarza: SAFE IN POLAND - UKRAIŃSCY UCHODŹCY NADAL SZUKAJĄ SCHRONIEŃ!Autor komentarza: ZenekMTreść komentarza: Należy pomagać i nie ustawać w pomocy!Data dodania komentarza: 26.10.2024, 22:54Źródło komentarza: SAFE IN POLAND - UKRAIŃSCY UCHODŹCY NADAL SZUKAJĄ SCHRONIEŃ!Autor komentarza: Stary POLAKTreść komentarza: Ukraińcy masowo skupują polskie firmy! Polska już praktycznie upadłaData dodania komentarza: 26.10.2024, 21:01Źródło komentarza: SAFE IN POLAND - UKRAIŃSCY UCHODŹCY NADAL SZUKAJĄ SCHRONIEŃ!Autor komentarza: RenataTreść komentarza: Niewiarygodne jak na dzikim zachodzie :( być postrzelonym na własnej działce ! :( Przecież ta kobieta mogła być zabita gdyby w głowę dostała pociskiem. Mam nadzieje, że sprawca będzie ukarany !!!Data dodania komentarza: 23.10.2024, 12:36Źródło komentarza: KOBIETA W KROCZYCACH POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA SPRAWCYAutor komentarza: żarczaninTreść komentarza: Powietrze w centrum Żarek jest tragiczne. Śmierdzi przeokropnie. Czas szybko zająć się tym problemem.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 13:32Źródło komentarza: CZYSTE POWIETRZE: Drony nad Żarkami
Reklama
Reklama
Reklama