Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 12:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Czy za pracującego studenta trzeba opłacać składki w ZUS?

Od lat najbardziej popularną formą zatrudniania żaków to umowa zlecenie. Studenci pracują w wakacje, ale wielu z nich szuka też zatrudnienia w trakcie semestru. Popularna forma zatrudnienia studenta to umowa zlecenie. Dlaczego? Bo za studenta, który nie ukończył 26 lat nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Podziel się
Oceń

Umowa zlecenie

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie to dla przedsiębiorcy „oszczędności”, bo nie wiąże się  z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Tak samo jest przy umowie o dzieło. Tak pracodawca, jak i student nie płacą składek. To jednak ma też minusy. Umowa zlecenie oraz umowa o dzieło ze studentem przed ukończeniem przed niego 26. roku życia, nie daje mu asekuracji w postaci świadczeń z ubezpieczeń społecznych, na przykład zasiłku chorobowego. 
- Jeżeli student ukończył 26 lat i podpisał umowę zlecenie to podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Każdy musi zdecydować czy opłacać składkę chorobową. Jeśli student wybierze taką opcję to powinien to zgłosić zleceniodawcy i złożyć u niego odpowiednie oświadczenie. Opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe daje możliwość korzystania z płatnych zwolnień chorobowych - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy gdy chcą zatrudnić studenta? O tym, że zwolnienie z opłacania składek dotyczy osób, które mają status studenta, a ten przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Na zwolnienie z opłacania składek nie ma wpływu obywatelstwo ani narodowość. Na przykład student z Ukrainy, który nie skończył 26. lat, też będzie zwolniony z opłacania składek od umowy zlecenia.
Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 
31 października roku, w którym ukończyła te studia. Użyty w przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce termin „zachowuje prawa studenta” nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta. Oznacza to, że w myśl ustawy o ubezpieczeniach społecznych za zleceniobiorcę, który nie skończył 26 lat - ale zakończył edukację na pierwszym stopniu studiów, a jest przed rozpoczęciem edukacji na drugim stopniu studiów - należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. 

 Umowa o pracę

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) jest dla pracodawcy obowiązkiem jeśli strony podpisują umowę o pracę. W tej sytuacji nie ma znaczenia wiek zatrudnionego studenta. Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zatrudniający,  w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy powinien zgłosić to w ZUS. (red)

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama