(Myszków, Poraj, Winowno) W minioną środę, 11 listopada obchodziliśmy 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Mimo niesprzyjającej aury wzięło w nich udział wielu mieszkańców.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Jego główne obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Rocznicowe obchody święta odbyły się także we wszystkich gminach naszego powiatu.
MYSZKÓW
Wspólne uroczystości o randze miejskiej i powiatowej odbyły się w Myszkowie. Mszę św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika odprawił ksiądz kanonik Stefan Jachimczak. Po miejscu uroczystej mszy wnioskować można, że w „odstawkę” poszedł proboszcz mijaczowskiej parafii, gdzie podczas patriotycznych mszy bywało ostatnio bardziej politycznie niż patriotycznie.
Po mszy uczestnicy listopadowego święta przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Mimo zimna i padającego deszczu w składaniu wiązanek pod pomnikiem licznie uczestniczyli zgromadzeni mieszkańcy, kombatanci, młodzież szkolna, harcerze oraz przedstawiciele wielu środowisk społeczno - politycznych. Wśród składających kwiaty pod pomnikiem byli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Łukasz Stachera, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk oraz delegacje radnych miejskich i powiatowych.
PORAJ
Także w Poraju uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej. Odprawił ją proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Zdzisław Zgrzebny. A pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, na świeżo wyremontowanym skwerku w centrum miejscowości, złożono wiązanki kwiatów. W sali miejscowego Kina „Bajka” odbyła się część artystyczna porajskich obchodów przygotowana przez uczniów.
WINOWNO
Obchody Święta Niepodległości w gminie Koziegłowy największą rangę miały podczas uroczystości zorganizowanych w Winownie. Odbyły się one w Kościele p. w. Zesłania Ducha Świętego. Uczestniczyli w nich strażacy, harcerze oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Winownie. Symboliczne wiązanki kwiatów złożono przed ołtarzem w kościele.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Winownie, wśród nich także członkowie koła teatralnego, zaprezentowały widowisko poświęcone rocznicowym obchodom. Nad jego przygotowaniem czuwały nauczycielki: Bogusława Frączek, Melania Żak i Renata Chmielowska. Prócz wierszy i patriotycznych pieśni uczestnikom uroczystości zaprezentowano także specjalny pokaz multimedialny.
LAUREACI ZAŚPIEWALI W MDK-u
Myszkowskie uroczystości obchodów Święta Niepodległości zwieńczył koncert galowy laureatów „XIV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej – Myszków 2009”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. Zwycięzców wyłoniono po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w dniach 3 i 4 listopada. Laureaci zaprezentowali się publiczności jednak dopiero w środę 11 listopada. Decyzją jury Grand Prix tegorocznego festiwalu przypadło Marcie Witkowskiej z myszkowskiego domu kultury. W kategorii solistów 10 – 13 lat zwyciężyła Joanna Roksela ze Szkoły Podstawowej Nr 48 w Częstochowie przed Martą Ciesielską z Gimnazjum w Rzerzęczycach i Justyną Borowik z Zespołu Szkół w Zawadzie. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Jagody Klimek z Gimnazjum Nr 18 w Rybniku. W kategorii solistów 14 – 18 lat najlepsza okazała się Klaudia Bednarek z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Żemła z Czerwionki Leszczyny. W kategorii solistów dorosłych tryumfowała Marta Witkowska z Myszkowa. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, które trafiło do Weroniki Będkowskiej z Pińczyc. Wśród zespołów wokalnych 10 – 13 lat na wyróżnienie -zdaniem jury- zasłużyli Anna i Marcin Kapkowscy z GOK-u w Niegowie.
Wśród dorosłych zespołów wokalnych również przyznano tylko wyróżnienia. Otrzymały je: Klub Miłośników Piosenki Żołnierskiej „Wiarus” z Lublińca oraz zespół śpiewaczy „Sączowianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrownikach.
W kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych 14- 18 lat nagrodzono duet: Patryk Socha i Krzysztof Migoń z IX LO w Częstochowie. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały Natalia Galle i Weronika Wasilewska z Gimnazjum Nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie.
Pierwsze miejsce wśród chórów młodzieżowych przyznano Chórowi żeńskiemu „CONCENTUS” z Zespołu Szkól im. C.K. Norwida w Częstochowie. Drugie miejsce przypadło dla chóru żeńskiego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach, a trzecie dla chóru szkolnego II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie.
Dodatkowo jury festiwalu przyznało wyróżnienia specjalne. Otrzymały je: Trio „Serduszka” – zespół wokalny w kategorii 10 – 13 lat ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Częstochowie oraz instruktor Edyta Oracz - za duże zaangażowanie w przygotowanie szerokiego spektrum uczestników. Nagrodę specjalną postanowiła przyznać również Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” MDK-u i MOSiR-u. Otrzymała je Weronika Będkowska.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze