Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 19 kwietnia 2025 14:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ODDALI HOŁD OJCZYŹNIE

(Myszków, Poraj, Winowno) W minioną środę, 11 listopada obchodziliśmy 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Mimo niesprzyjającej aury wzięło w nich udział wielu mieszkańców.
Podziel się
Oceń

(Myszków, Poraj, Winowno) W minioną środę, 11 listopada obchodziliśmy 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Mimo niesprzyjającej aury wzięło w nich udział wielu mieszkańców.

 

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Jego główne obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Rocznicowe obchody święta odbyły się także we wszystkich gminach naszego powiatu.

 

MYSZKÓW

Wspólne uroczystości o randze miejskiej i powiatowej odbyły się w Myszkowie. Mszę św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika odprawił ksiądz kanonik Stefan Jachimczak. Po miejscu uroczystej mszy wnioskować można, że w „odstawkę” poszedł proboszcz mijaczowskiej parafii, gdzie podczas patriotycznych mszy bywało ostatnio bardziej politycznie niż patriotycznie.

 

Po mszy uczestnicy listopadowego święta przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Mimo zimna i padającego deszczu w składaniu wiązanek pod pomnikiem licznie uczestniczyli zgromadzeni mieszkańcy, kombatanci, młodzież szkolna, harcerze oraz przedstawiciele wielu środowisk społeczno - politycznych. Wśród składających kwiaty pod pomnikiem byli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Łukasz Stachera, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk oraz delegacje radnych miejskich i powiatowych.

 

PORAJ

Także w Poraju uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej. Odprawił ją proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Zdzisław Zgrzebny. A pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, na świeżo wyremontowanym skwerku w centrum miejscowości, złożono wiązanki kwiatów. W sali miejscowego Kina „Bajka” odbyła się część artystyczna porajskich obchodów przygotowana przez uczniów.

 

WINOWNO

Obchody Święta Niepodległości w gminie Koziegłowy największą rangę miały podczas uroczystości zorganizowanych w Winownie. Odbyły się one w Kościele p. w. Zesłania Ducha Świętego. Uczestniczyli w nich strażacy, harcerze oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Winownie. Symboliczne wiązanki kwiatów złożono przed ołtarzem w kościele.

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Winownie, wśród nich także członkowie koła teatralnego, zaprezentowały widowisko poświęcone rocznicowym obchodom. Nad jego przygotowaniem czuwały nauczycielki: Bogusława Frączek, Melania Żak i Renata Chmielowska. Prócz wierszy i patriotycznych pieśni uczestnikom uroczystości zaprezentowano także specjalny pokaz multimedialny.

 

LAUREACI ZAŚPIEWALI W MDK-u

Myszkowskie uroczystości obchodów Święta Niepodległości zwieńczył koncert galowy laureatów „XIV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej – Myszków 2009”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. Zwycięzców wyłoniono po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w dniach 3 i 4 listopada. Laureaci zaprezentowali się publiczności jednak dopiero w środę 11 listopada. Decyzją jury Grand Prix tegorocznego festiwalu przypadło Marcie Witkowskiej z myszkowskiego domu kultury. W kategorii solistów 10 – 13 lat zwyciężyła Joanna Roksela ze Szkoły Podstawowej Nr 48 w Częstochowie przed Martą Ciesielską z Gimnazjum w Rzerzęczycach i Justyną Borowik z Zespołu Szkół w Zawadzie. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Jagody Klimek z Gimnazjum Nr 18 w Rybniku. W kategorii solistów 14 – 18 lat najlepsza okazała się Klaudia Bednarek z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Żemła z Czerwionki Leszczyny. W kategorii solistów dorosłych tryumfowała Marta Witkowska z Myszkowa. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, które trafiło do Weroniki Będkowskiej z Pińczyc. Wśród zespołów wokalnych 10 – 13 lat na wyróżnienie -zdaniem jury- zasłużyli Anna i Marcin Kapkowscy z GOK-u w Niegowie.

 

Wśród dorosłych zespołów wokalnych również przyznano tylko wyróżnienia. Otrzymały je: Klub Miłośników Piosenki Żołnierskiej „Wiarus” z Lublińca oraz zespół śpiewaczy „Sączowianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrownikach.

 

W kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych 14- 18 lat nagrodzono duet: Patryk Socha i Krzysztof Migoń z IX LO w Częstochowie. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały Natalia Galle i Weronika Wasilewska z Gimnazjum Nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie.

 

Pierwsze miejsce wśród chórów młodzieżowych przyznano Chórowi żeńskiemu „CONCENTUS” z Zespołu Szkól im. C.K. Norwida w Częstochowie. Drugie miejsce przypadło dla chóru żeńskiego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach, a trzecie dla chóru szkolnego II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

 

Dodatkowo jury festiwalu przyznało wyróżnienia specjalne. Otrzymały je: Trio „Serduszka” – zespół wokalny w kategorii 10 – 13 lat ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Częstochowie oraz instruktor Edyta Oracz - za duże zaangażowanie w przygotowanie szerokiego spektrum uczestników. Nagrodę specjalną postanowiła przyznać również Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” MDK-u i MOSiR-u. Otrzymała je Weronika Będkowska.

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Ten pirat z Koziegłów to Monika K. (redakcja edytowała komentarz, ponieważ jego autor podał pełne nazwisko oskarżonej) Do czasu uprawomocnienia się wyroku, jest to niedopuszczalne.)Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:41Źródło komentarza: Sprawa adwokatki jeżdżącej „na zakazie” trafiła do sądu
Reklama
Reklama
Reklama