(Zaborze) Po raz pierwszy w historii województwa śląskiego zdarzyło się, że złote odznaki honorowe zostały przyznane obcokrajowcom. Kapituła Honorowej Odznaki nie miała wątpliwości, że uhonorować powinna Ulricha Radke i Karla Otto Biedermanna z Zakonu Joannitów z Borken, którzy już od ośmiu lat przyjeżdżają do Żarek z pomocą charytatywną dla osób chorych, samotnych i niepełnosprawnych. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu do mieszkańców powiatu myszkowskiego trafiło 70 ton darów od społeczności niemieckiej. Wręczenie odznaczeń joannitom nastąpiło podczas uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Żarek, która odbyła się 6 listopada br. w ośrodku wypoczynkowym Wing-Pol w Zaborzu.
Pastor Ulrich Radke oraz Karl Otto Biedermann to joannici, którzy od ośmiu lat współpracują z gminą Żarki, a od niedawna również z powiatem myszkowskim. Dzięki ich osobistemu zaangażowaniu i społecznej pracy do Żarek i Myszkowa trafiają dwa razy do roku transporty z pomocą materialną. Korzystają z niej podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Samotnej Matki w Żarkach, ale także pacjenci myszkowskiego szpitala powiatowego.
- Mimo braku formalnej umowy doskonale układa się współpraca między Zakonem Joannitów, a gminą Żarki. Gmina Żarki nie ma parafii ewangelickiej. Pomoc Joannitów jest zwykle kierowana do miejsc, gdzie te parafie funkcjonują. Współpraca joannitów z nami w tym wymiarze jest niepowtarzalna i wynika z potrzeby serca, dlatego wystąpiłem przyznanie złotych odznak – wyjaśnił nam burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Uroczyste wręczenie złotych odznak honorowych za zasługi dla województwa śląskiego odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która wyjątkowo odbyła się w jednej z sal ośrodka wypoczynkowego w Zaborzu. Udział w posiedzeniu wzięli przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele Zakonu Joannitów z oddziału Borken, radni gminni i powiatowi, kierownicy różnych jednostek organizacyjnych oraz inni zaproszeni goście.
- Jestem pod wrażeniem 20 charytatywnych transportów i 70 ton darów, które joannici dostarczyli do Żarek i powiatu myszkowskiego od 2002 roku – powiedział wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski podczas wręczenie odznaczeń – Jest to moment szczególny, po raz pierwszy Województwo Śląskie przyznało złote odznaki obcokrajowcom za społeczną pracę.
Pastor Ulrich Radke zarówno w swoim imieniu, jak i Karla Otto Biedermanna podziękował za przyznane odznaczenia i powiedział, że z dumą i szacunkiem będą je nosić. W swoim przemówieniu odwołał się do trudnej niemiecko-polskiej przeszłości. Wskazał, iż tego typu działania, jak właśnie niesienie pomocy, które jest obowiązkiem joannitów, przyczyniają się do poprawy relacji między narodami.
- Za trzy dni świętujemy już po raz 20 pokojowe zniesienie sztucznej granicy dzielącej Niemcy Wschodnie i Zachodnie, jak i również zakończenie okrutnej zimnej wojny. Ten przełom, który dokonał się przed 20 laty, ma swoje początki w Polsce. Tak, bez tamtej odważnej próby i walki o demokratyzacje państwa podjętej przez robotników stoczni gdańskiej, nie byłoby Europy w tej postaci, jaką mamy dzisiaj. Nasza Europa bez granic ukształtowała się w toku twórczego procesu, którego rezultatem końcowym jest odpowiedzialność za pokój. I to poczucie odpowiedzialności miało początek właśnie w Państwa kraju, tu u Was, w Polsce. Za to Europa może i powinna okazać społeczeństwu polskiemu swoją wdzięczność. Z tego historycznego przeświadczenia, początkowo zapewne nie do końca uświadomionego, wyrosła idea nawiązania współpracy między Joannitami i gminą Żarki oraz Starostwem Powiatowym w Myszkowie – powiedział pastor Radke.
Tego dnia wyrazom wdzięczności ze strony polskiej nie było końca. Podziękowania złożyli burmistrz Żarek wraz z radnymi, ale także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Myszkowie. - Wieloletnie głębokie zaangażowanie Zakonu Joannitów w ogromną pomoc dla Szpitala Powiatowego w Myszkowie przyczynia się w znaczący sposób do poprawy służby zdrowia w powiecie myszkowskim i województwie śląskim. Jestem pełen najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za podejmowane działania. Nasze wspólne kontakty stanowią znaczącą cegiełkę w budowie polsko - niemieckiej przyjaźni - powiedział starosta myszkowski Łukasz Stachera.
KILKA SŁÓW O WSPÓŁPRACY
O narodzinach współpracy pomiędzy gminą Żarki a Zakonem Joannitów i jej ewoluowaniu opowiadała podczas sesji Katarzyna Kulińska – Pluta z żareckiego magistratu, przedstawiając prezentację multimedialną pt. „Projekt Żarki” – współpraca Gmina Żarki i Joanniter – Unfall - Hilfe e.V Borken.
Od roku 2002 oddział w Borken Zakonu Joannitów prowadzi regularne transporty z pomocą charytatywną do gminy Żarki i innych okolicznych miejscowości. Od ubiegłego roku pomoc charytatywna trafia także do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Współpracę zainicjowała Mariola Radke pochodząca z Niegowy, obecnie żona Ulricha Radke, absolwentka żareckiego liceum. To ona dzięki prywatnym kontaktom dowiedziała się o istnieniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach, a następnie nakłaniała swojego męża do uruchomienia pomocy dla osób niepełnosprawnych.
Przedstawiciele Zakonu Joannitów z Borken przyjeżdżają dwa razy w roku do Żarek. Przed przyjazdem przez kilka miesięcy trwa zbiórka sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych, ubrań, zabawek edukacyjnych, wózków i chłodzików dla małych dzieci, urządzeń AGD, RTV oraz wyposażenia wnętrz. Wszystkie przedmioty są zbierane, sortowane, pakowane społecznie przez Karla Otto Biedermanna i Ulricha Radke.
W Żarkach wszystkie dary trafiają do Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Steinkellera oraz Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Św. Barbary. Poprzez te dwie instytucje są rozprowadzane wśród osób potrzebujących, chorych lub będących w trudnej sytuacji. W ŚDS za sprawą licznych darów z Niemiec działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego o zasięgu powiatowym.
Nawiązana przez joannitów współpraca z Gminą Żarki ma jeszcze jeden wymiar. Jesienią 2007 roku zorganizowano po raz pierwszy wymianę młodzieży między Zespołem Szkół w Żarkach a organizacją młodzieżową związaną z Zakonem Joannitów w Borken. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był pastor Ulrich Radke. Goście z Niemiec w ubiegłym roku poznawali województwo śląskie, wspólnie pracowali, poznawali zasady wolontariatu. Zorganizowano Dzień Joannitów w Żarkach oraz przeprowadzono nabożeństwo ekumeniczne. W październiku tego roku odbyła się rewizyta. Uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach wraz z nauczycielami i przedstawicielami Gminy Żarki gościli prawie tydzień w miejscowości Groß Reken.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze