Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 17:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZŁA EDUKACJA

Szanse edukacyjnie dzieci nie są takie same. I choć znajdziemy ciekawe odstępstwa od tej reguły, to jednak reguła jest nieubłagana: dzieci z małych miejscowości osiągają gorsze wyniki z egzaminu ósmoklasisty, niż ich rówieśnicy z miast lub ich centrum. Po likwidacji gimnazjów ten proces się pogłębia, a dzieci ze słabszych szkół mają jeszcze mniejsze szanse na lepszą edukację w szkole średniej. I celowo piszemy o słabszych szkołach, a nie słabszych uczniach, gdyż idzie za tym wnioskiem druga reguła: dzieci w lepszych warunkach, poprawiają wyniki, „idą do przodu”, rozwijają się. Obecny system edukacji ze szkołą 8 klasową utrwala złe schematy i odbiera dzieciom szanse: jak rodzice nie nadrobią braków systemu edukacją prywatną, to w słabej szkole „skrzydeł nie rozwiniesz”. Masz pecha.
ZŁA EDUKACJA

Źródło: freepik

Podziel się
Oceń

Najlepiej różnice w jakości edukacji widać najlepiej w matematyce. Gdy wynik zbliża się do 50%, nie jest źle. Ale wyniki poniżej 40% powinny poważnie zaniepokoić przede wszystkim rodziców, ale też nauczycieli, wójtów i burmistrzów. Wynik poniżej 30% to po prostu tragedia. Najniższy wynik egzaminu z matematyki w całym powiecie myszkowskim zanotowała szkoła w Ludwinowie w gminie Niegowa: 24,73%. To jedyna szkła w powiecie myszkowskim z wynikiem poniżej 30%. Gorszy wynik ma tylko SP 12 w Zawierciu tylko 21,6% z matematyki, choć trzeba zaznaczyć, że to szkoła nietypowa, do której trafia młodzież z problemami, szkoła przy zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich przy ul. Mrzygłodzkiej. Ale niestety w całym powiecie zawierciańskim jest kilka szkół, gdzie z matematyki odnotowano wyniki poniżej 30%: Rokitno 29%, i Szkoła Katolicka w Zawierciu 29,78%.  Niewiele ponad 30%, dokładnie 32,7% to wynik z matematyki w SP 3 w Łazach, później na minus wyróżnia się jeszcze SP 1 w Szczekocinach- tylko 36,31%.

Tak dużych różnic nie widać w wynikach z języka polskiego. Wyniki w niektórych tylko szkołach spadają poniżej 60%, ale za to regułą jest, że są to szkoły wiejskie. W powiecie myszkowskim Koziegłówki, Cynków, Ludwinów, Niegowa. W powiecie zawierciańskim tych szkół „słabszych” z polskiego jest dużo więcej, i tu niestety załamuje się zasugerowana przez nas reguła. „Słabych” podstawówek nie brakuje na wsi i… w Zawierciu. 
Poniżej 60% z j. polskiego osiągnęły z egzaminu szkoły w Zawierciu: 2, 4, 6,8, 12, 13,14 i „katolik”. Poza Zawierciem: Irządze, Kroczyce, Giebło, Podzamcze, Ryczów, Wierbka, Poręba SP2, SP 1 Szczekociny, Rokitno, Włodowice, Rudniki, SP3 Łazy, Wysoka i Żarnowiec. Dla powiatu zawierciańskiego dałoby się właściwie utworzyć całkiem sporą listę szkół z wynikiem z polskiego poniżej 50%.

Język obcy, to w zasadzie prawie zawsze angielski. I wyniki są bardzo ciekawe. Najwyższy wynik w powiecie zawierciańskim osiągnęła szkoła w Rudnikach (84,5%) ale w czołówce są częściej szkoły, które uznalibyśmy za „wiejskie”: Siamoszyce, Podzamcze i Pradła. Wynik ok. 74% notuje jeszcze kilka podstawówek z Zawiercia, Poręby, Ogrodzieńca. Na językowym dnie są  Rokitno 40,75%, Żarnowiec 47,88% i  Szczekociny SP1 razem  z zawierciańskim katolikiem -ok. 51%. 
W powiecie myszkowskim, w samym Myszkowie tylko jedna szkoła mocno odstaje w angielskim, to SP 7 w Nowej Wsi, z wynikiem 43,3%. To ponad 10% gorzej niż „ w matematyce” Ludwinów. SP Ludwinów z angielskiego osiągnęło 55,73%. W powiecie myszkowskim negatywnie wyróżniają się jeszcze szkoły z Cynkowa 45,64% i Gniazdowa 45,8% Kolejne „słabsze” w angielskim to szkoły gdzie wynik z egzaminu z angielskiego mieści się w przedziale 53-55%: Przybynów, Winowno. Ale to i tak kilka zdobytych punktów więcej niż liczna grupa szkół w powiedzie zawierciańskim, gdzie wyróżniliśmy przedział wyników w okolicach 51%. 
Jak pisze nasza redakcyjna koleżanka, studentka polonistyki z Poręby Michalina Skwara, w analizie wyników, szkoły z gmin powiatu myszkowskiego osiągnęły wyniki powyżej średniej krajowej, a szkoły z gmin powiatu zawierciańskiego poniżej. Oczywiście są szkoły, które wyróżniają się pozytywnie, „ciągnąc” w górę  całą okolicę w wynikach, jak i te, które lepiej omijać z daleka. Przynajmniej, jak edukacja dzieci ma dla nas jakiekolwiek znaczenie.  Zd. przykładowe Freepik

Artykuł  jest komentarzem do wyników, które publikujemy tutaj:


 

Więcej o autorze / autorach:
Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec ŻarekTreść komentarza: Panie Redaktorze. PIS w całej Polsce upycha "swoich" na różnych stołkach. I tej pani jak widać też szukali stołka. Brać ją do Powiatu. Czyli moja gmina tak "oszczędza" :(, że wymyśla nowe stanowisko w gminie i jeszcze dla kogo !!! Dobrze pan zauważył, że jak PIS podnosi stawki to ok jak przeciwnicy to gromy puszczają.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 13:19Źródło komentarza: PIS PODNOSI PODATKI W ŻARKACH!Autor komentarza: emerytTreść komentarza: ...bo "zaradnym" i pracownikom wzrosły koszty utrzymania, a ludzie mogą żyć powietrzem, szczególnie emeryci...Nic w tym kraju mnie już nie zdziwi. Ktokolwiek by się nie dopiął do koryta, nie może się "nachapać", obrzydzenie bierze.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 00:17Źródło komentarza: PIS PODNOSI PODATKI W ŻARKACH!Autor komentarza: MarlenaTreść komentarza: Mam nadziej, że sprawcę szybko znajdą. A pani życzę dużo zdrowia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 13:16Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Kto jak kto ale żeby adwokat tak jeździł!!! Mało tragedii na drogach. Wstyd Pani adwokat. Wstyd😡 za jeżdżenie na zakazie powinni wsadzać do więzienia to by się nauczyliData dodania komentarza: 3.11.2024, 13:15Źródło komentarza: ADWOKATKA POSTRACHEM OKOLICY? MA JUŻ 3 ZAKAZY. ZŁAPANA PONOWNIE!Autor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Świetny pomysł oby taki cmentarz powstał na Śląsku chociaż jeden.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 13:10Źródło komentarza: Leśny Cmentarz w SztokholmieAutor komentarza: SAHARATreść komentarza: Przy okazji takiej inscenizacji historycznej powinna być Akcja zaadoptuj drzewko z PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ - każdy chętny otrzymywałby szpadel do wykopania sobie drzewka ~ sosenki do swojego ogródka tudzież działki , wokół szkoły aby przy okazji oczyszczać teren pustyni z samosiejek zarastających obszar pustyni.Data dodania komentarza: 2.11.2024, 11:48Źródło komentarza: „SZLAKI NADZIEI. ODYSEJA WOLNOŚCI - TOBRUK 1941. PRZYSTANEK ŻYWEJ HISTORII”- INSCENIZACJA HISTORYCZNA NA PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ
Reklama
Reklama
Reklama