Przechodząc do bardziej szczegółowych danych dostępnych na stronie rządowej, statystyka szczepień przedstawia się następująco:
- w gminie Niegowa minimum 1 dawką zaszczepionych jest 2519 osób, z czego 2452 osoby są w pełni zaszczepione (43,7% mieszkańców gminy). Największa liczba osób, które przyjęły minimum 1 dawkę szczepionki, to mieszkańcy w przedziale wiekowym 40-59 lat – 844 osoby. W grupie wiekowej 20-39 zaszczepiło się 611 osób. Wśród 60-latków (60-69 lat) zaszczepiły się 483 osoby, a w kategorii wiekowej 70+ 477 osób. Minimum 1 dawkę szczepionki najmniej osób przyjęło w najmłodszej kategorii wiekowej, a więc wśród uczniów w wieku 12-19 lat – 104 osoby
- w Żarkach co najmniej jedną dawkę przyjęły 3951 osób, w pełni zaszczepionych jest 3847 osób (45,5%). Podobnie jak w Niegowie, najliczniejszą zaszczepioną grupą są osoby w wieku 40-59 lat (1336 osób), następnie w wieku 20-39 lat (911 osób). Wśród 60-latków zaszczepione są 773 osoby, a wśród seniorów w wieku 70+ na szczepienie zdecydowało się niewiele mniej – 723 osoby. Dużo mniejsze zainteresowanie szczepieniami występuje wśród nastolatków w wieku 12-19 lat – w tej kategorii wiekowej zaszczepiło się 208 osób
- w Poraju, gdzie na szczepienie zdecydowało się najwięcej mieszkańców, minimum 1 dawkę przyjęło 5759 osób, a w pełni zaszczepionych jest 5611 osób (51,8%). Najwięcej chętnych na szczepienie było mieszkańców w wieku 40-59 lat – 1935 osób. W gminie Poraj – nieco inaczej niż w Niegowie i Żarkach – drugą grupą mieszkańców najbardziej zainteresowaną szczepieniami byli seniorzy. Wśród 60-latków na szczepienie poszło 1227 osób, a wśród mieszkańców w wieku 70+ 1207 osób. Nieco mniej chętnych było w grupie wiekowej 20-39 – 1136 mieszkańców. Tak jak wszędzie najrzadziej szczepi się młodzież – wśród osób w wieku 12-19 lat na szczepienie zdecydowały się 254 osoby
- w Myszkowie 16203 osoby przyjęły minimum 1 dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, z czego w pełni zaszczepionych jest 15666 osób (50,1% mieszkańców). Różnica pomiędzy liczbą chętnych w poszczególnych grupach wiekowych jest tutaj wyraźna – zaszczepiły się dokładnie 5382 osoby w wieku 40-59 lat. W pozostałych grupach wiekowych (poza nastolatkami) liczba zaszczepionych wynosi od 3,2 tys. do 3,5 tys. osób: 60-latkowie 3512 zaszczepionych osób, 20-39 lat – 3375 zaszczepionych, z kolei spośród mieszkańców w wieku 70+ na szczepienie zdecydowało się 3212 osób. Myszków to gmina z największą liczbą zaszczepionych nastolatków w wieku 12-19. Szczepionkę przyjęły 722 osoby
- w Koziegłowach zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest 6627 osób, z czego 6439 mieszkańców jest w pełni zaszczepionych (44,8%). Podobnie jak w innych gminach powiatu myszkowskiego najwięcej zaszczepionych mieszkańców to osoby w wieku 40-59 lat – 2206 osób. Drugą grupą wiekową, która najchętniej się szczepiła są osoby w wieku 20-39 – 1516 osób. Spośród 60-latków zaszczepiło się 1348 osób, a wśród mieszkańców w wieku 70+ szczepionkę przyjęło 1297 osób. W przypadku najmłodszej grupy wiekowej, która może się zaszczepić przeciwko COVID-19 uczyniło to 260 osób.
W 24 SZKOŁACH ZGŁOSIŁO SIĘ 48 UCZNIÓW CHĘTNYCH DO SZCZEPIEŃ
Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach na dzień 10 września wynika, że w całym województwie śląskim szczepienia odbędą się na terenie 127 szkół i w 1042 przypadkach w punktach szczepień. Wśród chętnych są zarówno uczniowie (5620), jak i członkowie ich rodzin (542) oraz pracownicy szkół (327).
- Z powiatu myszkowskiego informację zwrotną do 10.09. otrzymaliśmy z 24 szkół publicznych i niepublicznych. Ogółem w tych szkołach chęć zaszczepienia się zadeklarowało 48 uczniów, 2 członków rodziny ucznia i 1 pracownik szkoły – przekazała nam dyrektor Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Szczepienia w szkołach odbędą się jedynie w 2 przypadkach, pozostałe będą przeprowadzone w punktach szczepień. Jak dodała dyrektor Kij, w niektórych szkołach pozyskiwanie deklaracji i ustalanie szczegółów organizacyjnych jeszcze trwał.
- Kuratorium nie dysponuje informacją, ilu uczniów uczących się aktualnie w szkołach jest zaszczepionych, w związku z czym nie można obliczyć, ilu mogłoby się zaszczepić. Z uwag dyrektorów wynika, że niektórzy uczniowie zaszczepili się w czasie wakacji i w czerwcu – informuje A. Kij.
DYREKTORZY O AKCJI SZCZEPIEŃ W SZKOŁACH
W wybranych szkołach akcja szczepień cieszyła się dużym zainteresowaniem. W Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu dostępny był dodatkowy mobilny punkt szczepień dla uczniów, który dostępny był również w innych szkołach, aktywnie uczestniczących w akcji szczepień. -Część uczniów była zaczepiona już przed szkolną akcją szczepień. Obecnie w SP 6 zaszczepionych jest około 50% uczniów. W przeciwieństwie do innych szkół, w naszej szkole było duże zainteresowanie – podkreślał dyrektor SP 6 Dariusz Bednarz.
W Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu niewielu uczniów zaszczepiło się w ramach wrześniowej akcji szczepień. Grupa uczniów, która wzięła udział w szczepieniach, również skorzystała z mobilnego punktu, który był dostępny w szkole. -Zainteresowanie akcją było niewielkie. Część uczniów zaszczepiła się już w czerwcu. Uczniowie, którzy szczepili się w ramach szkolnej akcji szczepień skorzystali z mobilnego punktu, który był dostępny przy szkole w piątek 17 września. Szczepienia odbyły się w godzinach lekcyjnych, a uczniowie mieli możliwość skorzystania z gabinetu pielęgniarki oraz personelu medycznego – mówiła p.o. dyrektor SP 3 w Zawierciu Katarzyna Męcik.
W wielu szkołach średnich, gdzie część uczniów jest pełnoletnia, szkolna akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. Taka sytuacja miała miejsce w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu. -Zainteresowanie było bardzo niewielkie. Łącznie w ramach szkolnej akcji szczepień zgłosiło się 13 osób, z czego większość zaszczepiła się bez pośrednictwa szkoły. Ostatecznie tylko 2 osoby zostały zgłoszone przez szkołę do szczepienia. Kto miał się zaszczepić, już dawno to zrobił w ramach różnorodnych akcji realizowanych na terenie powiatu i kraju - większość uczniów w naszej szkole to osoby pełnoletnie – zaznaczała dyrektor ZS im. St. Staszica w Zawierciu Izabela Kotuła.
Szeroko zakrojona akcja informacyjna dotycząca szczepień w szkołach, która była prowadzona w pierwszym tygodniu września, nie zawsze skutkowała zainteresowaniem ze strony uczniów i ich rodziców. -Zainteresowanie akcją informacyjną było duże, uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach nt. szczepień. Skierowaliśmy również list do rodziców informujący o akcji szczepień, który nie spotkał się z negatywnymi komentarzami. Ostatecznie jednak, szkoła zebrała jedynie 2 deklaracje od uczniów ze zgodą na szczepienie. Odsetek osób zaszczepionych w poszczególnych klasach jest niewielki. Uczniowie nie decydują sami za siebie, są zależni od decyzji rodziców – mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie Elżbieta Gocyła. Większy odsetek zaszczepionych występuje wśród nauczycieli i pracowników szkół - akcja szczepień skierowana do nauczycieli odbywała się w pierwszej połowie roku: - Obecnie w SP 5 w Myszkowie około 90 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. Część kadry pedagogicznej, która nie jest zaszczepiona, najczęściej miała przeciwwskazania do szczepień na koronawirusa – dodała dyrektor SP 5.
W wielu szkołach w Polsce akcja szczepień nie spotkała się z większym zainteresowaniem. W Zawierciu, spośród jedenastu szkół podstawowych, w trzech nie została złożona ani jedna deklaracja rodziców uczniów, którzy deklarowaliby chęć szczepienia. W pozostałych ośmiu szkołach, zgody na szczepienie, niewielkie grupy uczniów wzięły udział w akcji, która odbyła się w dniach 16-17 września. -Zgody na szczepienie w szkołach podstawowych wyrażają rodzice. Takich zgód na szczepienia dzieci było 71. W ośmiu szkołach podstawowych były zorganizowane mobilne punkty szczepień – podkreślał Naczelnik Wydziału Edukacji UM Zawiercie Tomasz Bojanek.
Napisz komentarz
Komentarze