Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 19 kwietnia 2025 13:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Jak założyć własny sklep internetowy?

Zakupy online cieszą się coraz większą popularnością, dlatego w ostatnim czasie powstaje w Polsce coraz więcej nowych sklepów internetowych. Do końca 2023 roku, według prognoz Sociomantic Labs, będzie działało w Polsce ponad 22 tysiące sklepów internetowych. Mogłoby się wydawać, że rynek jest już przesycony, ale przy dobrej reklamie i ciekawym asortymencie, nowe sklepy internetowe radzą sobie bardzo dobrze. Sprawdź, jak założyć własny sklep internetowy. Czy potrzebna będzie pomoc programisty? Jakie fundusze są potrzebne na start?
Podziel się
Oceń

Sklep internetowy- pomysł na biznes

Chcąc założyć sklep internetowy, warto mieć pomysł na jego promocję i działanie. Największym zainteresowaniem cieszą się dziś sklepy oferujące odzież (w tym także dodatki i akcesoria), obuwie, kosmetyki i perfumy, filmy, książki, płyty, oraz bilety do kina/teatru. Rośnie także zainteresowanie sklepami oferującymi produkty związane ze zdrowym stylem życia oraz akcesoriami dla zwierząt. Otworzenie sklepu internetowego w tych branżach to szansa na zarobienie dużych pieniędzy, ale także ryzyko bardzo dużej konkurencji. Trzeba wyróżniać się czymś i w ten sposób przyciągać klientów. Bardzo ważna jest profesjonalna obsługa, szybkie realizowanie zamówień, a także piękne ich pakowanie, czy dodanie do zamówienia drobnego upominku (może to być np. krówka czy cukierek z logo sklepu).

Coraz więcej osób chcących założyć własny sklep, szuka branż, w których konkurencja jest mniejsza. Zaletą niszowych biznesów jest to, że na start potrzebują one mniejszego kapitału, a jednocześnie potrafią wygenerować zdecydowanie większe zyski, niż sklepy sprzedające przedmioty poszukiwane przez szerokie grono odbiorców. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy, sprawdź https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Oprogramowanie dla sklepu internetowego

Bardzo dobrą wiadomością jest, że aby założyć własny sklep internetowy, nie potrzebujesz programisty, czy wielkiego zaplecza serwerowego. Świetnym rozwiązaniem są platformy e-commerce, oferujące sklepy "w chmurze", czyli gotowe, łatwe w obsłudze oprogramowanie, dzięki któremu możesz zarządzać sklepem internetowym, korzystając ze zwykłej przeglądarki internetowej. Aby dodać nowy przedmiot do sklepu, wystarczy kilka kliknięć w panelu administracyjnym i gotowe! Platformy oferujące takie rozwiązanie różnią się cenami czy dostępnymi funkcjami. Niektóre z nich są bezpłatne, jednak oferują bardzo ograniczone możliwości. Opłaty miesięczne za prowadzenie sklepu "w chmurze" to około 50- 100 złotych miesięcznie. 

Sklep założony na takiej platformie ma zwykle adres “www.NazwaTwojegoSklepu.NazwaPlatformy.com”, dlatego warto zdecydować się na wykupienie własnej domeny. Jej koszt to około 50 złotych rocznie. 

Produkty do sklepu internetowego

Koszt zakupu asortymentu to bardzo indywidualna sprawa, uzależniona w dużym stopniu od tego, co planujesz sprzedawać i jak duży wybór przedmiotów planujesz oferować w swoim sklepie. Może to być 100 złotych, a może 10 000 złotych lub więcej.

Ważne jest natomiast, aby początkowo nie robić dużych zapasów. Lepiej postawić na różne produkty i kupić 1-2 sztuki, aby sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie klientów. Niezwykle ważne są aktualnie dobre zdjęcia produktów. Dlatego konieczne może być zamówienie u fotografa profesjonalnych zdjęć produktowych lub sesji zdjęciowej z modelem, lub modelką, w zależności od tego, jakie produkty ma oferować sklep. 

Przechowywanie zapasów w magazynie czy dropshipping?

Na początku działalności wiele osób prowadzących sklepy internetowe, decyduje się na magazynowanie towaru u siebie w domu. Z czasem konieczne może okazać się wynajęcie magazynu. Koszt wynajmu uzależniony jest od jego wielkości i lokalizacji, ale zazwyczaj będą to kwoty powyżej 1000 złotych miesięcznie.

Niektórzy przedsiębiorcy wybierają dropshipping. To model sprzedaży, w którym produkt jest wysyłany do klienta prosto z hurtowni. Oznacza to, że klient zamawia towar w sklepie internetowym, a sklep zamawia towar w hurtowni z wysyłką na adres klienta. Pozwala to uniknąć kosztów związanych z magazynowaniem towaru. Finalnie sklep płaci hurtowni jedynie za sprzedany towar i nie posiada własnych zapasów.

Kasa fiskalna – kiedy jest konieczna?

Kasa fiskalna kosztuje około 1200-2000 złotych, jednak nie każda sprzedaż jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej na kasie fiskalnej. Kasy fiskalnej nie wymaga się od przedsiębiorców, którzy:

  • dokonują sprzedaży na rzecz firm, instytucji i innych placówek prowadzących działalności gospodarcze, którym wystawiają fakturę sprzedaży
  • osiągają obrót ze sprzedaży mniejszy niż 20 000 zł/rok, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (liczony proporcjonalnie od dnia pierwszej sprzedaży),
  • prowadzą sprzedaż wysyłkową przez internet i otrzymują zapłatę w formie bezgotówkowej, bezpośrednio na konto bankowe

Jest jednak grupa sklepów internetowych, od których wymaga się posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania na niej sprzedaży, już od pierwszej sprzedaży detalicznej. Są to sklepy sprzedające płyty CD albo niektóre rodzaje biżuterii.

Profesjonalną pomoc z księgowością uzyskasz przez ifirma: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-sklepow-online-i-branzy-e-commerce

Regulamin sklepu internetowego

Każdy sklep internetowy obowiązkowo musi mieć regulamin. Jest to ważne ze względu na rzetelny wizerunek firmy, ale także ze względu na regulacje prawne. Trzeba o niego zadbać, ponieważ brak regulaminu może być traktowany jako naruszanie interesów konsumentów, za co zgodnie z  obowiązującymi w Polsce przepisami, przedsiębiorca może być ukarany karą pieniężną.

Przygotowanie regulaminu można zamówić u prawnika, koszt takiej usługi to około 200-500 złotych. 

Jak założyć sklep internetowy: zarejestrowanie firmy

Aby założyć i prowadzić sklep internetowy należy założyć działalność gospodarczą. Jej zarejestrowanie jest bezpłatne, ale wiąże się z obowiązkiem odprowadzania comiesięcznych składek  ZUS. Przez pierwsze 24 miesiące niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. „małego ZUS-u”. Wymagane jest także prowadzenie księgowości, co można zlecić firmie zewnętrznej. 

Przykładowe koszty założenia sklepu internetowego

Na koniec sprawdźmy, jaki może być najmniejszy koszy założenia sklepu internetowego?

Jeśli chcemy prowadzić sklep internetowy samodzielnie, bez zatrudniania pracownika, ze swojego domu, nie będziemy ponosić kosztów wynajęcia lokalu i zatrudnienia dodatkowej osoby, co wiązałoby się z odprowadzaniem za nią składek ZUS. Oprócz tego poniesiemy koszty:

  1. zakup kasy fiskalnej- około 1500 złotych
  2. zamówienia minimalnej ilości towaru- około 300 złotych
  3. założenia sklepu internetowego na platformie e-commerce- około 100 złotych
  4. zamówienie regulaminu u prawnika- około 200 złotych
  5. koszt księgowości, np. online- około 50 złotych (w ifirma.pl koszt prowadzenia księgowości to 49 złotych miesięcznie)
  6. mały ZUS- około 650 złotych
  7. wykonanie zdjęć produktów u fotografa- około 500 złotych

Razem daje to około 3300 złotych. Warto doliczyć do tej kwoty środki na reklamę sklepu.

Planując założenie sklepu internetowego, warto mieć około 5000-10000 złotych na start. Są to nadal mniejsze opłaty, niż w przypadku sklepu stacjonarnego, który musi dodatkowo ładnie wyglądać, a jego półki nie mogą być puste. 

Zanim założysz sklep, warto sprawdzić np. na OLX lub Allegro, czy jest zainteresowanie produktami, które chcesz sprzedawać. Możesz na próbę wystawić kilka przedmiotów i zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie.

Nie warto na start się zrażać, ale trzeba dobrze przemyśleć to, w jaki sposób będzie działał sklep i jak najlepiej go rozreklamować. Najlepiej zorganizowane biznesy zaczynają zarabiać już po 3-6 miesiącach działalności. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Ten pirat z Koziegłów to Monika K. (redakcja edytowała komentarz, ponieważ jego autor podał pełne nazwisko oskarżonej) Do czasu uprawomocnienia się wyroku, jest to niedopuszczalne.)Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:41Źródło komentarza: Sprawa adwokatki jeżdżącej „na zakazie” trafiła do sądu
Reklama
Reklama
Reklama