Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:05
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MYŚLISZ O NAUCE W ZAWIERCIU? ZOBACZ, KTÓRE SZKOŁY CIESZYŁY SIĘ NAJWIĘKSZYM ZAINTERSOWANIEM

Na początku sierpnia zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyły się I i II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. Szeroką ofertę przygotowały również szkoły techniczne. Jakie szkoły i kierunki były w tym roku najpopularniejsze?
Podziel się
Oceń

Ostatni etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zakończył się 2 sierpnia. Mimo tego, że w wybranych oddziałach pozostały wolne miejsca, w większości szkół rekrutacja została zamknięta.
O kolejności przyjętych do szkoły ponadpodstawowej decydowała liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Każdy absolwent szkoły podstawowej mógł zebrać łącznie dwieście punktów – połowę z egzaminu ósmoklasisty i drugą połowę ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na świadectwie liczyły się oceny z polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych jako punktowane dla wybranego profilu. Z kolei każdy egzamin ósmoklasisty – z polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego – liczył się do sumy punktów rekrutacyjnych. Wyniki procentowe z egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożone były razy 0,35, a z języka obcego razy 0,3. Dodatkowo, punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, czy udział w wolontariacie.

I i II LO Z NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM

Najwięcej kandydatów chętnych było podjąć naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Aż 185 kandydatów jako pierwszy w kolejności oznaczyło oddział w I LO. Równie wysokie zainteresowanie odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Kandydatów ubiegających się o miejsce w II LO, którzy wybierali tamtejszy oddział w pierwszej preferencji było 155.
Najwyższe progi punktowe w całym powiecie, które kwalifikowały do przyjęcia na wybrany oddział odnotowano w II LO w Zawierciu. Wynosiły one od 129 do 146 punktów. Drugi najwyższy przedział progów punktowych, który wynosił od 126 do 134 punktów, zarejestrowano w I LO w Zawierciu.
Na swoich listach preferencji kandydaci często wybierali Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Porębie, gdzie łączna liczba chętnych wyniosła 86 osób, Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, gdzie łączna liczba zainteresowanych na dwóch oddziałach wyniosła odpowiednio 66 i 85 osób, a także Liceum Ogólnokształcące w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, gdzie wszystkich zainteresowanych było 88.
Spośród techników największym zainteresowaniem cieszyły się szkoły z Zawiercia. Najwięcej kandydatów wpisało na swoją listę preferencji Technikum Nr 4 w ZS im. St. Staszica, które na czterech kierunkach notowało ogólną liczbę chętnych od 56 do 158 osób. Duże zainteresowanie wystąpiło również w Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie ogólna liczba chętnych dla poszczególnych kierunków wynosiła od 78 do 125 osób. Wielu kandydatów wybierało również kierunki techniczne w Technikum nr 1 w ZS im. X. Dunikowskiego w Zawierciu (od 39 do 89 chętnych na jeden oddział) oraz oddziały w Technikum nr 2 w ZS im. H. Kołłątaja w Zawierciu (od 39 do 96 chętnych na jeden oddział). Poza Zawierciem, najczęściej wybieraną szkołą techniczną było Technikum im. M. Kopernika w Porębie oraz Technikum w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI

 obu zawierciańskich liceach – I i II LO – największe zainteresowanie przypadało na oddziały z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim oraz biologią i chemią. W II LO na 32 miejsca w klasie „geo-ang-mat” chętnych było 46 osób, a w klasie o profilu „biol-chem-ang” chętnych z pierwszej preferencji było 49 osób przy takiej samej liczbie miejsc. Analogiczna sytuacja wystąpiła w I LO, gdzie do klasy o profilu „geo-ang-mat” chętnych z pierwszej preferencji było 56 kandydatów, a do oddziału „biol-chem” chętnych było 43, przy 32 miejscach w każdej z klas. W oddziałach o największym zainteresowaniu było najtrudniej o miejsce, a progi punktowe były najwyższe w całym powiecie.
Szkoły techniczne również posiadały w swojej ofercie kierunki, które przyciągały kandydatów. W Technikum nr 4 w Zawierciu najczęściej wybieranymi specjalizacjami były technik informatyk i technik mechatronik. W Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych najwięcej osób wybrało technika reklamy, natomiast w zawierciańskim Technikum nr 1 najwięcej osób w pierwszej preferencji zdecydowało się na technika geodetę. W Technikum w Łazach wiele osób wybrało technika transportu kolejowego. Na wymienionych kierunkach technicznych, cieszących się największym zainteresowaniem, na jedno miejsce w oddziale przypadała ponad jedna osoba.
Najwyższe progi punktowe w technikach ukształtowały się na najpopularniejszych kierunkach – informatyce oraz mechatronice w Technikum nr 4, gdzie próg wynosił 103-104 punkty, a także na kierunku technik ekonomista w Technikum nr 3 – tam próg wyniósł 105 punktów.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki techniczne takie jak: technik geodeta oraz technik budownictwa (Technikum nr 1 w Zawierciu), technik usług fryzjerskich i technik logistyk (Technikum nr 2 w Zawierciu), technik mechanik (Technikum nr 5 w Zawierciu), technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (Technikum w Żarnowcu), technik transportu kolejowego (Technikum w Łazach) oraz Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych (Technikum w Porębie). Pozostałych kierunków technicznych, które znalazły się w ofercie szkół było jednak znacznie więcej.
Mimo dużego zainteresowania liceami, szkoły techniczne stanowią większość wśród szkół ponadpodstawowych w powiecie zawierciańskim i wiele oferują kandydatom. Wciąż jednak najtrudniej o miejsce w zawierciańskich liceach, które co roku notują największą liczbę zainteresowanych kandydatów.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama