(Żarki) W Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach obchodzono 16 października Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji w szkole można było poznać historię chleba, jego regionalne odmiany i dowiedzieć się o wypiekach w innych krajach. Uczniowie pod opieką nauczycielki Lidii Nowak przygotowali degustacje chlebowych smakołyków oraz zaprosili swoich kolegów do obejrzenia akademii poświęconej trudnej pracy rolników i piekarzy.
- 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba. Na świecie święto obchodzone jest od dawna, ale w Polsce dopiero od trzech lat. W naszej szkole miałam zamiar z tej okazji zorganizowanie skromnej uroczystości, ale po namowach pani dyrektor Marioli Piątek – Piłat znacznie rozszerzyłam jej zakres. Pomysł organizacji takiego święta był ciekawy, ale nie spodziewałam się takiego zainteresowania ze strony uczniów. Młodzież z klas gastronomicznych i hotelarskich włączyła się bardzo chętnie do organizacji tego święta i w internecie wyszukiwali informacje dotyczące historii chleba, jego regionalnych odmian i chlebów z innych krajów – mówi nam Lidia Nowak, inicjatorka i organizatorka święta w szkole.
W czasie akademii uczniowie zaprezentowali inscenizację „Od ziarenka do bochenka”, w której opowiedzieli nie tylko o trudnej pracy rolników i piekarzy nad tym, aby chleb zawitał na nasze stoły, ale także o obyczajach z tym związanych (zwłaszcza o obrzędzie dożynkowym). Dla przeciwwagi dla podniosłego nastroju była humorystyczna parodia znanych piosenek, w których prym wiódł chleb, bułeczki, ciasteczka i piekarze. Następnie Izabela Szewczyk z Ostrowa, która jako jedyna z nielicznych w naszym regionie w swojej kuchni kultywuje tradycyjne sposoby wypieku chleba wiejskiego, opowiedziała uczniom o rodzinnych tradycjach.
Uzupełnieniem akademii była wystawa, na której można było poczytać o historii chleba, jego regionalnych odmianach oraz o tym, jak w innych krajach wyglądają i smakują bochenki chleba. Nie zapomniano jednak, że sucha teoria lepiej jest przyswajalna, gdy towarzyszy jest praktyka. Efekt pracy piekarzy można było nie tylko podziwiać, ale również skonsumować na specjalnie przygotowanej degustacji. Do wyboru był chleb z dwóch przemysłowych piekarni: „Musialik” i „Brel” oraz z agrogospodarstwa „Maciejówka” należącego do Izabeli Szewczyk. Oprócz pieczywa był do spróbowania wiejski smalec ze skwarkami, cebulą i majerankiem, który przygotowała L. Nowak. Mimo obaw, że smalec nie znajdzie amatorów wśród młodzieży, ten rozszedł się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Kolejna edycja tego sympatycznego i smakowitego święta w ZS w Żarkach za rok. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze