W okresie międzywojennym, w latach 1935 – 1936 grób przeszedł gruntowną przebudowę. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywały się uroczystości państwowe. W takim stanie przetrwał czas II wojny światowej, jedynie główną wierzchnią metalową płytę ukryto w nieustalonym miejscu. Po zakończeniu II wojny światowej, przy grobie w latach powojennych do końca lat 50-tych XX wieku harcerze pełnili warty honorowe. Wspomnieć należy, że uroczystości odbywały się przy niekompletnym grobie - bez głównej płyty, ponieważ nigdy nie została odnaleziona, trudno również ustalić jakie inskrypcje były na płycie.
W latach 40-tych XX wieku, po uroczystym pogrzebie, w Grobie Nieznanego Żołnierza został pochowany funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, który poległ w obronie władzy ludowej. Po kilku tygodniach, wdowa po poległym milicjancie ekshumowała zwłoki męża. Nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza w 1945 roku został wzniesiony Pomnik Żołnierzy Radzieckich, który upamiętniał żołnierzy 21 Armii I Frontu Ukraińskiego. Pomnik został zdemontowany w 1992 roku, do obecnych czasów po pomniku pozostała betonowa podstawa.
W latach 50-tych XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza był w bardzo złym stanie technicznym w wyniku licznych dewastacji. Wspomnieć należy, że do obecnych czasów na terenie Parku Kościuszki, pozostały pamiątkowe relikty po Grobie Nieznanego Żołnierza w postaci betonowych schodów wraz z murkami oraz fragmentów płyt betonowych. Nadmienić należy również, że Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy RP ma w planach uporządkowanie oraz upamiętnienie tego historycznego miejsca w Parku Kościuszki w Zawierciu.
Tekst: Damian Liszczyk
Zdjęcia: Damian Liszczyk, Sławomir Gębka ( prezentacja „Wojenne losy zawierciańskich rodzin Turlejów i Rudzkich„ – Zawiercie 2020)
Napisz komentarz
Komentarze