(Poraj) Biała laska to od lat symbol niewidomych. Nie tylko pomaga im w pokonywaniu przeszkód, ale jest też sygnałem dla osób sprawnych. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona patronuje świętu osób z dysfunkcją wzorku, które obchodzone jest 15 października. W Poraju – podobnie jak w innych miejscowościach w całej Polsce – spotkali się członkowie Polskiego Związku Niewidomych, aby nie tylko rozmawiać o problemach, które niesie codzienność, ale też aby miło spędzić czas.
W Zajeździe „Renata” w Poraju w obchodach Dnia Białej Laski uczestniczyło około 40 osób niewidomych wraz z przewodnikami i zaproszeni goście. - Już od dłuższego czasu utarło się, że październik to dla nas okres szczególny. 15 X obchodzony jest dzień tzw. białej laski, czyli międzynarodowe święto osób niewidomych i słabo widzących. Dlatego też zarząd koła postanowił zorganizować tę uroczystość – powiedział Czesław Merta, prezes koła. Jak zaznaczył Cz. Merta, ta ułomność wcale nie musi być wyrokiem, bo osoby niewidome mogą i chcą działać na rzecz innych, ale także oni potrzebują pomocy.
Na jaką pomoc mogą liczyć osoby niewidome? Zaproszony na spotkanie wójt Marian Szczerbak powiedział, iż wkrótce w gminnym ośrodku zdrowia będzie zatrudniony drugi lekarz okulista, co wynika z obowiązków nałożonych przez NFZ. Ponadto sam ośrodek przechodzi gruntowny remont, w wyniku którego do dyspozycji pacjentów będzie winda, oraz nowa pracownia kardiochirurgiczna.
Dla uczestników spotkania przygotowano gorący posiłek wraz z deserem, a także upominki (obrusy ufundowane przez Jerzego Gacka). Po sytym obiedzie przyszedł czas na część artystyczną. Dla członków koła zagrał zespół folklorystyczny „Porajanki”, który w swoim repertuarze ma m.in. piosenki ludowe i biesiadne.
Koło Polskiego Związku Niewidomych w Poraju liczy obecnie 54 członków z terenu gminy Poraj i okolic. Większość z nich to osoby starsze, a często też samotne i żyjące ze skromnej emerytury. W przeciągu ostatnich dwóch lat niektórzy członkowie skorzystali z kursów, szkoleń, uczestniczyli w obozach rehabilitacyjnych i w spotkaniach integracyjnych zorganizowanych przez Polski Związek Niewidomych. Największym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne badania wzorku, podczas których 22 badanych otrzymało darmowe przyrządy optyczne. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze