Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 12:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WŁĄCZ SIĘ W DZIAŁANIE NA RZECZ ZIELONEGO ZAWIERCIA

(Zawiercie) Już w maju mieszkańcy Zawiercia będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej i organizacji miejskich parków. Rusza projekt Zielone Zawiercie, realizowany przez Fundację Sendzimira w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Mieszkańcy zdecydują o wyglądzie miejskich parków
Podziel się
Oceń

Nie ma żadnej wątpliwości, że Zawiercie jest jednym z najzieleńszych miasta województwa śląskiego. Nie chodzi jednak o samą ilość, ale też o jakość zielonych przestrzeni, które z jednej strony służą mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a z drugiej pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie miejskim, chociażby poprzez oczyszczanie powietrza, obniżanie jego temperatury latem czy też tak bardzo pożądaną małą retencję.

- Przestrzenie te muszą być jak najbardziej funkcjonalne, bo inaczej nie będą prawidłowo spełniać swoich społecznych funkcji – podkreśla Maria Skotnicka, architektka i ekspertka ds. błękitno-zielonej infrastruktury reprezentująca Fundację Sendzimira. - Muszą uwzględniać potrzeby różnych grup mieszkańców, zarówno seniorów jak i dzieci, rodzin z małymi dziećmi, niepełnosprawnych jak i tych aktywnie uprawiających sport. Coraz więcej miast w Polsce podejmuje decyzje o umożliwieniu mieszkańcom wykreowania zielonych przestrzeni i cieszę się, że Zawiercie dołączyło do tego grona świadomych samorządów.

Zaplanowany na 13 miesięcy proces partycypacji będzie dotyczył dwóch parków w centrum miasta – parku im. Tadeusza Kościuszki i parku Szymańskiego (OSiR) i będzie wieloetapowy. Zaplanowano trzy otwarte spotkania, piknik, konsultacje społeczne i fora publiczne (po jednym dla każdego parku). Zawiercianie będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej, zabrać głos biorąc udział w kwestionariuszowym badaniu potrzeb, uczestniczyć w krótkich dyskusjach w trakcie spotkań otwartych, ale – co najważniejsze – wziąć udział w projektowaniu przestrzeni obu parków.

- Warsztaty projektowe będą w tym procesie kluczowe i już dziś zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców – mówi Maria Skotnicka. - Będą się one odbywać z udziałem zaproszonych architektów, specjalisty ds. zieleni oraz islandzkiej ekspertki zajmującej się problematyką błękitno-zielonej infrastruktury. Każde spotkanie będzie poprzedzone wykładem edukacyjnym, a także wprowadzeniem do tematyki błękitno-zielonej infrastruktury oraz gospodarowania wodą i zielenią w mieście w kontekście zmian klimatycznych.

Warsztaty mają być prowadzone metodami aktywnymi, m.in. poprzez pracę w grupach, aby każdy uczestnik i uczestniczka mogli przyłożyć do projektu swoją własną cegiełkę. W ramach warsztatów przewidziano m.in. analizę przestrzeni i spacer badawczy, planowane jest ponadto przygotowanie makiety parku oraz wspólna budowa ogrodu deszczowego.

Oczekujemy od mieszkańców przede wszystkim zaangażowania i obecności. Zależy nam, aby jak najwięcej osób przyszło na te warsztaty. Żeby zobaczyli, że ich głos jest ważny – mówi Maria Skotnicka. Jak dodaje uczestnicy warsztatów będą mieli również szansę zapoznać się z przykładami działań związanych z błękitno-zieloną architekturą realizowanych na terenie Islandii.

Efekty pracy warsztatowej zostaną zaprezentowane podczas forum publicznego. Będzie to także okazja, aby podyskutować na temat parków, proponowanych rozwiązań i szans na ich realizację. Warto bowiem podkreślić, że to, co mieszkańcy wypracują wspólnie z architektami w trakcie warsztatów zostanie opisane, opracowane w formie graficznej i złożone na ręce prezydenta miasta. Będzie to ważny wkład do przyszłej przebudowy parków.

Każdy, kto jest zainteresowany udziałem w projekcie Zielone Zawiercie powinien śledzić zarówno miejską stronę internetową zawiercie.eu, facebooka @Zielone Zawiercie jak i przestrzeń publiczną, gdzie pojawiać się będą informacje i plakaty dotyczące planowanych przedsięwzięć.

Już dziś wiadomo, że oficjalna inauguracja projektu odbędzie się 31 maja na spotkaniu otwartym w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”. Gościem specjalnym będzie Halldóra Hreggviðsdóttir, dyrektorka generalna firmy Alta Consulting zajmującej się doradztwem środowiskowym. Prelegentka opowie o doświadczeniach zagospodarowywania terenów zieleni na Islandii, wprowadzaniu rozwiązań związanych z błękitno-zieloną infrastrukturą i dobrych praktykach w tym zakresie. Spotkanie wzbogaci obecność Magdaleny Maślak, zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego, która zajmuje się zbieraniem nasion, namnażaniem rzadkich gatunków roślin i szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Opowie nam o zwiększaniu bioróżnorodności w parkach miejskich.

 

Harmonogram najbliższych działań:

20 maja 16:30 - warsztaty dla wolontariuszy w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”- zapraszamy wszystkich chcących się włączyć w organizację wydarzeń (sala 203).

31 maja 17:00 – inauguracja projektu Zielone Zawiercie – spotkanie otwarte z mieszkańcami w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” (sala 203).

11 czerwca - ekopiknik obfitujący w różnorodne wydarzenia edukacyjne pogłębiające wiedzę i uwrażliwiające na zagadnienia związane z ochroną środowiska i zmianami klimatu, Bocianówka przy ul. Piastowskiej 6

25-26 czerwca oraz 16-17 lipca - warsztaty projektowe, dotyczące społecznych koncepcji zagospodarowania parku im. Kościuszki, Galeria Stara Łaźnia

 

Projekt realizowany przez Fundację Sendzimira z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Materiał prasowy/Fundacja Sendzimira


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama