Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 kwietnia 2025 21:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

HISTORIA WSI Z POKOLENIA NA POKOLENIE

(Choroń) Przez ile lat Choroń był stolicą gminy? Ile karczm w tej miejscowości się mieściło? Jakie surowce były tutaj wydobywane? Te i inne pytania padły w konkursie wiedzy o Choroniu, pierwszym chyba takim konkursie w gminie Poraj, która promuje lokalny patriotyzm. Trzeba przyznać, że uczniowie biorący udział w zmaganiach, świetnie się do niego przygotowali. Na pytania o Choroniu odpowiadali śpiewająco.  
Podziel się
Oceń

(Choroń) Przez ile lat Choroń był stolicą gminy? Ile karczm w tej miejscowości się mieściło? Jakie surowce były tutaj wydobywane? Te i inne pytania padły w konkursie wiedzy o Choroniu, pierwszym chyba takim konkursie w gminie Poraj, która promuje lokalny patriotyzm. Trzeba przyznać, że uczniowie biorący udział w zmaganiach, świetnie się do niego przygotowali. Na pytania o Choroniu odpowiadali śpiewająco.

 

Konkurs wiedzy o Choroniu odbył się 14 października w tamtejszej szkole podstawowej. Niecodzienny turniej przygotowali członkowie komitetu, który został powołany do życia przez tutejszy wiejski dom kultury, w którym siedzibę znalazły stowarzyszenia działające na terenie wsi.

 

- Chcieliśmy, aby historia naszej miejscowości została w głowach nie tylko naszych, ale także w głowach młodzieży. Pan wójt zaproponował nam, abyśmy sporządzili harmonogram imprez do końca roku, które będą odbywały się w Domu Kultury w Choroniu. Naszym pierwszym pomysłem było zorganizowanie konkursu wiedzy o naszej miejscowości. Jak pan wójt zapoznał się z naszymi planami, to bardzo się mu spodobało nasze przedsięwzięcie, ponieważ taki konkurs nie jest organizowany w żadnej placówce oświatowej w naszej gminie – powiedział nam Julian Konieczko, jeden z organizatorów konkursu. Obok niego w jury zasiedli: wójt Marian Szczerbak, Wiesław Skóra, Kazimierz Noszczyk, Władysław Rosikoń. Role gospodarza pełniła dyrektor szkoły Dorota Mizera.

 

Wracając do samego konkursu, musimy przyznać, że pytania wcale do łatwych nie należały – zarówno te, które dotyczyły historii miejscowości, jaki i te z zakresu wiedzy pożarniczej. Uczestniczy nie tylko musieli znać historię najważniejszych obiektów we wsi (remiza, kościół, pomniki), ale również dobrze orientować się, jak wyglądało życie mieszkańców wsi kilkadziesiąt lat wcześniej. Np. ile karczm było we wsi, jakie młyny tutaj funkcjonowały, czy był w Choroniu browar i jaki surowiec wydobywano w okolicach wsi. Trzeba przyznać, że na większość tych pytań uczniowie znali odpowiedzi, dlatego też organizatorzy musieli zorganizować kilka dogrywek.

 

Spośród 12 uczestników (wytypowanych w drodze eliminacji klasowych) najlepsza okazała się Marta Zjawińska, zaraz za nią uplasował się Klaudiusz Kowalczyk, a trzecie miejsce zajął Jakub Bieniek. Trójka najlepszych otrzymała atrakcyjne nagrody w postaci mp3 i radioodtwarzaczy, a dla wszystkich były dyplomy i bombonierki czekoladowe. Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów. (AK)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Ten pirat z Koziegłów to Monika K. (redakcja edytowała komentarz, ponieważ jego autor podał pełne nazwisko oskarżonej) Do czasu uprawomocnienia się wyroku, jest to niedopuszczalne.)Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:41Źródło komentarza: Sprawa adwokatki jeżdżącej „na zakazie” trafiła do sądu
Reklama
Reklama
Reklama