Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 11:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZESPÓŁ ForUS – dlaNAS

(Myszków) Kolejny zespół z jednej z myszkowskich szkół bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Dwie uczennice z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie stworzyły zespół forUS – dlaNAS. Nastolatki zajmują się tematyką osób z niepełnosprawnościami. Za pomocą popularnych serwisów społecznościowych przekazują np. informacje o rodzajach niepełnosprawności i ich przyczynach. Jednym z celów, jakie postawiły sobie Judyta i Agnieszka jest edukowanie lokalnej społeczności.
Podziel się
Oceń

W Zwolnionych z Teorii chodzi o to, aby młodzież zrealizowała autorski projekt, który poprawi ich otoczenie. Nastolatkowie mają się przy tym nauczyć nowych umiejętności i poznać ciekawych ludzi. Uczniowie za pomocą specjalnej platformy tworzą swój projekt społeczny. Otrzymują wskazówki, które pomagają w realizacji przedsięwzięcia. Zwolnieni z Teorii to olimpiada. Za finalistę uznani będą ci, którzy zbiorą zespół (do 30 listopada 2021r.), przejdą na etap realizacji (do 13 stycznia 2022r.) i zakończą projekt (do 6 kwietnia 2022r.). Finaliści otrzymają międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsze projekty z całego kraju mogą liczyć na nagrodę „Złote Wilki”.

Projekty mogą mieć różnorodny charakter. Inicjatywy mogą być związane z kulturą, sportem, sztuką, przestrzenią miejską. W zasadzie jedynym ograniczeniem dla nastolatków jest ich wyobraźnia. Mogą połączyć projekt ze swoimi zainteresowaniami i hobby.

W praktyce zadaniem, jakie ma do wykonania młodzież jest zbudowanie zespołu (od 2 do 10 osób), stworzenie pomysłu i zrealizowanie go. Może to zająć od 1 do 8 miesięcy, a za ukończenie projektu uznaje się uzyskanie odpowiedniej liczby beneficjentów przedsięwzięcia.

Jednym z wielu zespołów, jakie powstały w okolicznych szkołach średnich jest forUS – dlaNAS. Tworzą go dwie uczennice klasy trzeciej technikum z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie – Judyta Kukla oraz Agnieszka Lech. Dziewczęta wpadły na pomysł, by realizować projekt edukacyjny dotyczący osób z niepełnosprawnościami.

- Nazwa projektu to forUS - dlaNAS, chcemy nią podkreślić, że warto edukować się dla samych siebie, i pod tą nazwą można znaleźć nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. W naszym projekcie poruszamy kwestie związane z życiem codziennym i funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami. Zajmujemy się edukacją dzieci i młodzieży w szkołach na terenie naszego miasta – Myszkowa – wyjaśniają Judyta Kukla i Agnieszka Lech.

Jednym z elementów projektu uczennic ZS Nr 1 w Myszkowie jest nawiązanie współpracy z myszkowską Fundacją „poMOCNA”, która zrzesza rodziców dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami. Celem Judyty i Agnieszki jest walka ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności oraz zabranie głosu i wyrażenie siebie przez niepełnosprawnych.

- Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami zabrały głos i mogły wyrazić siebie publicznie bez obaw o odrzucenie, czy też niezrozumienie, bo mimo ciągłego rozwoju świata, stereotypy są wciąż widoczne i krzywdzące. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się wpłynąć na postrzeganie społeczeństwa, na osoby z niepełnosprawnościami – informują Judyta i Agnieszka z zespołu forUS-dlaNAS.

W ramach projektu dziewczęta prowadzą swoją stronę na Facebooku, mają też konto na Instagramie i TikToku. Publikują tam grafiki i informacje między innymi udaru (jako jednej z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności), wyjaśniają czym jest niepełnosprawność, wskazując jej rodzaje i przyczyny. Judyta i Agnieszka z zespołu forUS-dlaNAS stworzyły też ankietę „Postawy wobec osób z niepełnosprawnościami”. Jej wyniki mają pomóc dziewczętom w ocenie postaw społeczności względem osób z niepełnosprawnościami. Ankieta jest anonimowa. Ponadto zespół forUS – dlaNAS zaplanował prelekcje dla uczniów szkoły podstawowej nr 1 w Myszkowie, które miały się rozpocząć 10 marca. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama