Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 08:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Dieta ketogeniczna coraz popularniejsza wśród Polaków - czy słusznie?

„Przechodzę na dietę” – to jedne z najczęściej wypowiadanych zdań przez osoby, które chciałyby poprawić własną sylwetkę i zrzucić nadprogramowe kilogramy. Zmiana sposobu odżywania może przybierać różne formy, w zależności od efektów, które chcemy osiągnąć. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje tzw. dieta ketogeniczna, która polega przede wszystkim na ograniczeniu spożywania węglowodanów. Jakie są korzyści z jej stosowania? Dla kogo jest zalecana i jak długo powinna trwać? Odpowiada Celina Kinicka, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.
Podziel się
Oceń

Dieta ketogeniczna – najważniejsze zasady
Dieta ketogeniczna pozwala dostarczyć do naszego organizmu taką samą ilość energii (kalorii) jak tradycyjna dieta (zbilansowana), jednak składa się z innych makroskładników. Cechuje się bardzo ograniczoną ilością węglowodanów (poniżej 50 gramów na dobę), wysoką zawartością tłuszczów oraz tradycyjną podażą białka. Taka forma odżywiania sprawia, że naszym organizmie wytwarza się stan podobny do głodzenia (ketoza), w czego wyniku powstają tzw. ciała ketonowe, które stanowią zamiast glukozy źródło energii dla mózgu i komórek.
Osoba, która stosuje dietę ketogeniczna rezygnuje przede wszystkim z takich produktów, jak mąka, płatki, kasze, ryż, makaron, kluski, tarty, pieczywa (także pełnoziarniste) oraz owoców i części warzyw – m.in. ziemniaki, bataty, kukurydza czy słodki groszek. Dozwolone jest natomiast spożywanie mięsa, ryb, jajek, nabiału, masła, śmietany, majonezu czy oleju. Warto podkreślić, że to bardzo prosta w przygotowaniu dieta, a dodatkowo jest bardzo smaczna, ponieważ głównym nośnikiem smaku w potrawach jest tłuszcz.
Celina Kinicka, dietetyk w Centrum Medycznym Damiana
Właściwie stosowana dieta ketogeniczna i ścisłe trzymanie się jej zasad sprawia, że w dynamiczny sposób możemy osiągnąć cel – spadek masy ciała. Przez pierwszych kilka dni możemy odczuwać ból głowy, spadek energii, ospałość, jednak szybko się to zmienia, a wówczas czujemy zwiększoną energię i chęć do działania oraz lepsze samopoczucie.
Dieta ketogeniczna – zalecenia 
Ten rodzaj diety stanowi alternatywę często stosowaną podczas odchudzania, przy insulinoporności, cukrzycy typu II i w chorobach onkologicznych. Z medycznego punktu widzenia zalecana jest jednak wyłącznie przy występowaniu padaczki lekoopornej. Nie istnieją dowody, aby była ona skuteczna przy innych stanach chorobowych. W społeczeństwie można zaobserwować modę na jej stosowanie, jednak należy podkreślić, że nie jest to racjonalny i prawidłowy sposób żywienia dla wszystkich.
Jeżeli dieta ketogeniczna została wdrożona z zalecenia lekarskiego wówczas może być stosowana do momentu uzyskania poprawy, jednak nie dłużej niż 2 lata. Natomiast w przypadku stosowania jej na własną rękę, czas ten nie powinien przekraczać 3 miesięcy.
Zaleca się jednak, aby wszelkie większe zmiany w codziennej diecie zawsze konsultować z dietetykiem, który przedstawi zalety i wady danego rozwiązania. Dotyczy to również diety ketogenicznej, która mimo swojej prostoty, powinna być również odpowiednio zbilansowana. Opracowanie planu żywieniowego pod okiem specjalisty pozwoli nam uniknąć błędów, dopasować kaloryczność do potrzeb naszego organizmu oraz osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Przykładowy jadłospis na 1 dzień:
Śniadanie: omlet z mozzarellą, papryką i bazylią.
Obiad: pulpety wieprzowe z cukinią i selerem naciowym w sosie pomidorowym, gotowane na parze brokuły i kalafior polane masłem.
Kolacja: pieczony łosoś z czosnkiem i cytryną, sałata, pomidor, cebula, sos vinegrette.
Przekąski: jogurt naturalny, marchewka do chrupania, niewielka garść orzechów włoskich.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama