(Gniazdów) Już po raz kolejny gmina Koziegłowy dziękowała swoim rolnikom za to, że na nasze stoły trafia polski chleb. Dożynki, które 6 września br. zostały zorganizowane w gminie po raz piąty, odbyły się tym razem w Gniazdowie.
Uroczystości zapoczątkował barwny korowód, który przemaszerował spod miejscowej szkoły na boisko sportowe, gdzie zorganizowano główne obchody rolniczego święta.
Wiele wzruszających słów o pracy rolników padło podczas mszy świętej odprawionej wspólnie przez księży Tomasza Nowaka i Tadeusza Ratajczyka.
- Nie wstydźcie się swych spracowanych rąk, spalonych słońcem twarzy. Bądźcie dumni, że jesteście rolnikami, że jesteście żywicielami Ojczyzny. Cencie sobie to powołanie i wysoko nieście sztandar waszej pracy. Chcemy wam dziś podziękować za chleb, który nam dajecie, za przywiązanie do tradycji, za to, że mimo zmieniających się technologii ciągle kochacie tę ziemię, która nigdy nie przestanie być matką, karmicielką, żywicielką – mówił w homilii proboszcz parafii w Gniazdowie ks. Tomasz Nowak.
Starostami tegorocznych dożynek byli miejscowi rolnicy – Jadwiga Musialik (jej 10 hektarowe gospodarstwo nastawione jest głównie na hodowlę bydła) oraz Zenon Łędka (prowadzi 15 hektarowe gospodarstwo ogólnorolne). To właśnie oni przekazali władzom gminy tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Sprawiedliwie podzielony, trafił następnie do wszystkich uczestników dożynek.
W części artystycznej wystąpiły m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie
przygotowane przez Elżbietę Chłostę, Annę Łuszczyk i Annę Narodowiec.
Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich wręczyły zaproszonym gościom zrobione przez siebie wieńce dożynkowe, w ramach „rewanżu” wszystkie koła działające na terenie gminy otrzymały za swą działalność społeczną specjalne wyróżnienia - statuetki i dyplomy.
Dożynkom w Gniazdowie towarzyszyła prezentacja dawnych narzędzi rolniczych (można było sobie przypomnieć, jak wyglądały zapomniane dziś: motyka, sierp, cepy, żarna czy młockarnia) oraz nowoczesnego sprzętu. Tradycją dożynek gminnych jest także dekorowanie miejscowości organizującej uroczystość proporczykami, koszami z owocami i warzywami, kwiatami oraz słomianymi postaciami. Nie brakowało ich i w Gniazdowie.
Organizatorami tegorocznych dożynek byli: burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Rada Sołecka w Gniazdowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gniazdowie, OSP w Gniazdowie, miejscowa szkoła podstawowa oraz Klub Sportowy „Orlęta” Gniazdów.
STAROSTA NAGRODZIŁ ROLNIKA Z GNIAZDOWA
Starosta myszkowski Marian Wróbel nagrodził podczas XVIII Krajowej Wystawy Rolniczej towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim w Częstochowie najlepsze gospodarstwo rolne z terenu powiatu myszkowskiego. Laur przypadł gospodarstwu Marka Paligi z Gniazdowa. Wraz z żoną prowadzi on gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 43 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej. Uprawia głównie pszenicę ozimą i jarą, pszenżyto, żyto ozime oraz łąki trwałe, które stanowią ok. 5 ha. Co ciekawe, uzyskane plony sprzedaje głównie do …Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, z którym ma podpisaną wieloletnią umowę. Pamiątkowy dyplom i puchar odebrał z rąk wicestarosty Jana Kierasa i wiceministra rolnictwa Artura Ławniczaka.
Nagroda Prezydenta Częstochowy dla najlepszego zakładu rolno - spożywczego trafiła do Zakładu Przetwórstwa Mięsnego - Grażyna Konopka i Marek Gawron - z Żarek Letniska.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze