Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 07:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Prezydent Zawiercia o budżecie miasta na 2022 rok: „TO NIE JEST BUDŻET MARZEŃ”

(Zawiercie) 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 2 głosach wstrzymujących się Rada Miejska w Zawierciu przyjęła tegoroczny budżet gminy. Wydatki majątkowe zaplanowano w kwocie 46.266.141,65 zł, co stanowi niewiele ponad 18% wszystkich wydatków miasta. Nie zaplanowano deficytu, za to nadwyżka budżetu wynieść ma ponad 811 tysięcy złotych.
Podziel się
Oceń

Podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu (29 grudnia ‘21 r.) przed dyskusją na temat projektu budżetu na 2022 rok, Prezydent Łukasz Konarski prosił radnych o przegłosowanie uchwały, choć jak mówił zdaje sobie sprawę z tego, że „to nie jest budżet marzeń”. Wspomniał o czynnikach, które mają wpływ na budżet samorządu, np. zmiany w prawie.

- Ogromne wzrosty kosztów energii i gazu, które są dla nas zaskoczeniem. Oraz ogromny wzrost kosztów inwestycji, które widzimy coraz bardziej, materiały budowlane ich cena cały czas rośnie oraz wzrost kosztów pracy – to też ma ogromny wpływ na kształtowanie budżetu. Dlatego chciałbym bardzo podziękować skarbnikowi za przygotowanie tego budżetu w takich warunkach niepewności. Nie jest on idealny, ponieważ wielu inwestycji, które planujemy nie ma jeszcze, ale ta sytuacja niepewności zmusza nas do podejmowania takich decyzji – mówił Łukasz Konarski.

Nadmienił, że miasto pozyskało środki zewnętrzne (z Polskiego Ładu i Funduszy Norweskich), które nie znalazły się w projekcie, ale zostaną wprowadzone do budżetu prawdopodobnie na początku roku.

WIELKI SZACUN, ŻE PAN PREZYDENT DOŁĄCZYŁ”

Spośród radnych głos w dyskusji nad budżetem jako pierwszy zabrał Michał Myszkowski: - Najpierw to wielki szacun, że pan prezydent dołączył w końcu do nas na tą sesję, bo tak by wypadało chociaż na jednej sesji być w roku najważniejszej. Po drugie, na komisji budżetowej prosiliśmy, ja prosiłem, abyśmy otrzymali takie zestawienie jednostek budżetowych na jakie kwoty i co potrzebowali. Co dostaliśmy? Dostaliśmy standardową, lakoniczną odpowiedź jednozdaniową, że w odpowiedzi na pismo uprzejmie informujemy, że wszystkie wnioski zgłoszone do budżetu miasta Zawiercie na 2022 rok przez jednostki organizacyjne zostały uwzględnione w wysokości zapewniającej funkcjonowanie i realizację zadań. Myślałem, że się coś zmieni, ale jednak się nic nie zmieniło. No trudno, będziemy czekać. Może w przyszłym roku się to poprawi.

Jak mówił radny Myszkowski, chyba wszyscy zdawali sobie sprawę z podwyżek, m.in. gazu i energii elektrycznej. Stwierdził, że budżet „słabo wygląda”, gdy przegląda się zawarte w nim wydatki majątkowe. Odnosząc się do termomodernizacji budynków zaznaczył, że jest to inwestycja potrzebna i konieczna, ale że może byłoby lepiej rozłożyć te zadania w czasie, by pozyskać większe dofinansowanie.

- Możemy sobie tutaj na przykład spojrzeć na termomodernizację budynków mieszkalnych ulica Kijowska i Wenecka, gdzie tak naprawdę plan inwestycyjny jest na ponad milion złotych, a dofinansowanie jest tylko 300 tysięcy. Mamy też kolejne takie pozycje jak ul. Marszałkowska 29, 31 i 39, gdzie dofinansowanie tez jest tylko na poziomie 224 tysięcy przy ponad milionie złotych, więc to pokazuje, że niektóre te termomodernizacje niestety zostały przewartościowane i dokładamy bardzo dużo pieniędzy i z takimi termomodernizacjami powinniśmy się wstrzymać – ocenił radny Michał Myszkowski.

SZKODA PROJEKTÓW LEŻĄCYCH W SZUFLADZIE

Marnotrawieniem pieniędzy nazwał to, że w budżecie nie zaplanowano wykonania inwestycji, na które wykonano już projekty. Najpierw miasto wydaje pieniądze na niezbędną dokumentację, która następnie trafia do szuflady, a inwestycje nie są realizowane.

- A w tym budżecie, jak tutaj widzę, mamy np. kolejne inwestycje, które tak naprawdę patrząc po kwotach to jest tylko projekt. Na przykład budowa ulicy Bocznej od ulicy Podmiejskiej do terenów przemysłowych, kwota 50 tysięcy, to uważam, że to jest kwota na projekt, więc jakby wykonujemy kolejne projekty, które nie wiemy, czy w przyszłym roku będą wykonane. Mamy wiele pism, które piszą mieszkańcy, aby wykonać remonty dróg i ulic, jak np. mam tutaj pismo mieszkańców z ulicy Solidnej, gdzie tak naprawdę to jest 150 metrów drogi, wystarczy położyć kostkę. Jak widać nie ma na to pieniędzy. Mamy też projekty zrobione ul. Ręby, uliczka 550 metrów, gdzie projekt jest zrobiony, leży w szufladzie. Mamy też projekt przebudowy ul. Północnej w Zawierciu. Jak widać inwestycji nie ma, projekt też leży w szufladzie. Możemy sobie wymieniać jeszcze kilka takich rzeczy, a mówiliśmy sobie, że z roku na rok będzie trudniej finansować pewne inwestycje i abyśmy otworzyli tą szufladę, gdzie są te projekty i zaczęli realizować tak naprawdę te projekty, które są potrzebne, a które już mamy wykonane, żebyśmy nie wydawali niepotrzebnie pieniędzy na nowe projekty – mówił radny Myszkowski.

Dodał też, że nie ma równomiernego rozłożenia inwestycji w całym mieście – w pewnych częściach Zawiercia robi się więcej, a w innych mniej. - Ja za takim budżetem na pewno nie zagłosuję – podsumował Michał Myszkowski.

W odpowiedzi na słowa radnego dotyczące termomodernizacji i wysokości dofinansowania, Naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju Miasta, Portfela Programów i Projektów UM Marzena Małek nadmieniła, że dofinansowanie z WFOŚ-u, jak również realizacja projektów rozłożona została do 2023 roku. Środki, które wskazano w projekcie budżetu na 2022 rok to tylko te środki, które będą w tym roku wydatkowane. Dofinansowanie na całą inwestycję jest większe.

PRZEWODNICZĄCA MA NADZIEJĘ, ŻE PREZYDENT DOTRZYMA SŁOWA DANEGO NA PIŚMIE

Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła mówiła o swoim wniosku do budżetu, który skierowała zarówno do Prezydenta Konarskiego, jak również do komisji budżetu i gospodarki. Komisja nie zajęła stanowiska, przekazując wniosek do Prezydenta.

- I dzisiaj godzinę przed sesją dostałam informację, że Prezydent odpisał przewodniczącemu komisji gospodarki i budżetu. Niestety ja takiej odpowiedzi nie dostałam, jednakże informacje, które dotyczyły mojego wniosku są tutaj zawarte. Mam nadzieję, że radni zdążyli się z tą odpowiedzią zapoznać, bo jeżeli nie, to bardzo proszę o informację i zarządzimy przerwę, żeby jeszcze można było sobie to doczytać, jeżeli ktoś potrzebuje – mówiła Beata Chawuła.

W dalszej części dyskusji stwierdziła, że jest jej przykro, że od 30 września aż do dnia sesji budżetowej Łukasz Konarski nie znalazł czasu i nie zadał sobie trudu, by zlecić komuś udzielenie odpowiedzi Przewodniczącej Rady Miejskiej. Dodała, że cieszy się z zaplanowanej w budżecie na 2022 rok przebudowy skrzyżowania ul. 11 Listopada, Mrzygłodzkiej, Włodowskiej i Szkolnej (w rejonie SP nr 1).

- W tej odpowiedzi, którą dzisiaj pan prezydent skierował do komisji budżetu jest również informacja, że inne, ważne dla podniesienia bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do zawierciańskich szkół, będą podejmowane działania. Mam nadzieję panie prezydencie, że pan tego dotrzyma, że to co dał pan na piśmie będzie wykonane. Rozumiem również to, że sytuacja może być trudna i rozumiem również to, że decyzja radnych o skierowaniu aż tylu budynków do termomodernizacji pochłania ogromną część wydatków majątkowych – mówiła Beata Chawuła.

TEMPO REALIZACJI INWESTYCJI I NIEWYKORZYSTYWANE PROJEKTY

Głos w dyskusji zabrał też radny Henryk Mól, który uważa, że miasto nie ma w zasadzie żadnej strategii rozwoju i wszystko jest robione na bieżąco. Budżet, który pod koniec roku uchwalają radni, będzie w ciągu roku wielokrotnie modyfikowany.

- Panie Prezydencie, ja złożyłem na początku kadencji pismo do pana Prezydenta, co powinno być zrobione, czego bym oczekiwał w tej kadencji i do chwili obecnej teraz zakończyła się inwestycja na ulicy Wierczki Północ, która trwała już trzecią kadencję. Ale jest finisz, z tego się cieszę i dziękuję za to. Natomiast nie spodziewam się przy takim tempie realizacji następnych inwestycji jakie są, a są jeszcze drogi, które są piaszczyste na osiedlu w centrum miasta przy hucie. Wstyd, żeby takie ulice jeszcze się znajdowały. Ale w innych osiedlach też są takie ulice. Składaliśmy też na ulicę Brzozową. Z tego co wiem, projekt już jest zrobiony, tylko znowu pewnie ten projekt będzie leżał, nie wiadomo kiedy będzie realizacja – mówiła Henryk Mól.

Apelował, by robić to, co jest najważniejsze i aby nie wydawać pieniędzy na robienie projektów, które potem leżą w szufladzie: - Róbmy to, co jest potrzebne na dzisiaj i to, co służy mieszkańcom. Bo po to jesteśmy - żeby robić wygodę dla mieszkańców. I te pieniądze, które między innymi mieszkańcy wpłacają do gminy, niech służą im, żeby polepszyć ich warunki. Nie żeby utrudniać, tylko żeby polepszyć.

TO NIE JEST ŁATWY CZAS DLA SAMORZĄDOWYCH INWESTYCJI

Jak mówił radnym Prezydent Łukasz Konarski, rozumie on rozgoryczenie zawiercian, bo też z nimi rozmawia. Zapewnił, że jeśli jakaś inwestycja nie jest jeszcze realizowana, to nie dlatego, że magistrat o niej zapomniał. Ponownie wskazał na problemy, z jakimi mierzą się samorządy, wynikające np. ze wzrostu cen materiałów budowlanych.

- Czasami ten projekt, który leży, po prostu czeka na jakieś dofinansowanie, które staramy się pozyskać. Ale są też innego typu problemy, może nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę, ale w tej chwili na rynku jest ogromny problem. Nie tylko z odpowiednią ceną uzyskaną w przetargu, ale też ze znalezieniem dobrego wykonawcy, który wykona raz, że w terminie, a dwa tą pracę dobrze wykona. Też są problemy z projektami, niektóre projekty nie są wykonywane w terminie, też koszty projektowania znacząco wzrosły w ostatnim czasie, więc to też wszystko nas opóźnia i decyzje, które podejmujemy też są tym powodowane. Trzy razy, albo i czasami więcej zastanawiamy się, czy realizować, czy nie realizować. Mam nadzieję, że w tym roku te wszystkie rzeczy, o których pan Henryk wspominał będą zrealizowane, choćby nawet te sławetne łąki Zuzanki, które chcemy odpowiednio zagospodarować dla mieszkańców – mówił Prezydent Konarski.

Kłopoty, z którymi mierzy się samorząd, w ocenie radnego Henryka Móla nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać: - To, że są problemy, to się cieszmy z tego, bo mamy co rozwiązywać. Tylko je rozwiązujmy, a nie zakopujmy.

Dla radnego Móla ważne jest to, by ruszyć z pracą. Odnosząc się do tematu łąk, wspomnianych przez Łukasza Konarskiego, prosił, by było to przedsięwzięcie przemyślane, przeanalizowane i zrobione tak, jak chcą tego mieszkańcy.

UCHWAŁA BUDŻETOWA Z DUŻYM POPARCIEM RADNYCH

Budżet Zawiercia na 2022 rok przyjęty został 14 głosami „za” (M. Borzęcki, B. Chawuła, M. Gajos, M. Golenia, D. Janus, E. Kornobis-Wieczorek, D. Kurek, H. Mól, T. Pacia, P. Pietras, J. Radosz, P. Trepka, J. Wesołowska, Z. Wojtaszczyk), przy 1 głosie „przeciw” (M. Myszkowski). 2 radnych wstrzymało się od głosu (E. Mićka, D. Świderski).

Dochody budżetu miasta na 2022 rok zaplanowano w wysokości 257.253.034,28 zł (w tym bieżące 211.838.386,76 zł, majątkowe 45.414.647,52 zł), a wydatki ogółem wynieść mają 256.441.282,48 zł (w tym wydatki bieżące to 210.175.140,83 zł, a majątkowe 46.266.141,65 zł). Zaplanowana nadwyżka budżetu w wysokości 811.751,80 zł przeznaczona ma zostać na wykup papierów wartościowych.

W wydatkach majątkowych w Zawierciu zaplanowano między innymi:

- przebudowa ul. Okiennik na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1709 S w Skarżycach do skrzyżowania z drogą krajową nr 78 w Żerkowicach – 1.675.189,00 zł

- rozbudowa ulicy Podmiejskiej w Zawierciu wraz z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej – 200.000,00 zł

- budowa ul. Bocznej od ul. Podmiejskiej do terenów przemysłowych – 50.000,00 zł

- rozbudowa ulicy Żwirowej w Zawierciu – 20.000,00 zł

- budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu - Etap IV - odcinek od km 4+983,5 rondo na skrzyżowaniu DW 796 – 200.000,00 zł

- przebudowa ulicy łączącej ul. Dąbrowica z ul. Żabią w Zawierciu – 2.389.536,00 zł

- przebudowa i remont nawierzchni jezdni i chodników wraz z budową kanałów sanitarnych w ulicach Prusa, Bukowej i Kasztanowej – 2.358.987,00 zł

- przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych ul. 11 Listopada, ul. Mrzygłodzkiej i ul. Włodowskiej oraz drogi gminnej ul. Szkolnej wraz z przebudową i doświetleniem przejść dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa – 2.420.000,00 zł

- przebudowa ciągu komunikacyjnego ulic: Słowiczej, Jaskółczej i Bocianiej – 200.000,00 zł

- przebudowa mostu w ul. Okólnej – 50.000,00 zł

- przebudowa obiektu mostowego - kładki dla pieszych w ul. Robotniczej – 40.000,00 zł

- modernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Aptecznej 14 w Zawierciu – 1.126.799,89 zł

- modernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Aptecznej 17 w Zawierciu – 570.514,96 zł

- modernizacja budynku przy ul. Aptecznej 9 w Zawierciu – 1.138.818,49 zł

- modernizacja budynku przy ul. Porębskiej 46 w Zawierciu – 731.458,47 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - budynek zlokalizowany przy ul. Porębskiej 1 – 1.082.406,30 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Marszałkowska 29, 31 i 39 – 1.084.283,32 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Marszałkowska 35, 35a oraz 37 – 776.423,83 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Kijowska 8 i 10 oraz ul. Wenecka 2 – 1.052.430,15 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie – ul. Zegadłowicza 14, ul. Skłodowskiej 11, ul. Szeroka 16 – 513.228,81 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Apteczna 1, ul. Apteczna 2, ul. Apteczna 4, ul. Apteczna 6 – 1.752.885,43 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Niedziałkowskiego 2, ul. Niedziałkowskiego 23, ul. Niedziałkowskiego 24, ul. Niedziałkowskiego 25 – 1.727.344,07 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Marszałkowska 16, ul. Marszałkowska18, ul. Marszałkowska 22, ul. Marszałkowska 23 – 1.274.873,97 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie – ul. Bliska 1, ul. Leśna 22, ul. Szkolna 17, ul. Wajzlera 6 – 1.730.174,61 zł

- termomodernizacja budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie - ul. Amatorska 13, ul. Polska 5, ul. Sienkiewicza 19 – 1.496.497,31 zł

- termomodernizacja budynku OSP w Skarżycach – 1.166.376,99 zł

- opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej na budowę kolumbarium wraz z zagospodarowaniem kwatery wokół kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Zawierciu przy ul. Przyjaźni – 43.500,00 zł

- dobudowa do budynku Urzędu Miejskiego w Zawierciu windy przeznaczonej dla osób ze specjalnymi potrzebami wraz z przebudową istniejących schodów zewnętrznych i pochylni oraz przebudową tarasu zewnętrznego – 663.264,44 zł

- wykonania ogrodzenia wokół budynku remizy OSP w Zawierciu - Skarżycach -Sołectwo Skarżyce - Fundusz Sołecki – 26.143,16 zł

- zakup samochodu operacyjnego z napędem 4 x 4 dla OSP Żerkowice - budżet obywatelski – 125.000,00 zł

- doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej Zawiercie - Kromołów w sprzęt ratowniczo - gaśniczy - budżet obywatelski – 123.300,00 zł

- wymiana zużytego i częściowego niesprawnego sprzętu kuchennego w Pałacyku nad Wartą - budżet obywatelski – 62.290,00 zł

- budowa ogólnodostępnej hali sportowej przyszkolnej wraz z łącznikiem oraz infrastrukturą zewnętrzną – 1.848.000,00 zł

- uzupełnienie odcinków kanalizacji sanitarnej i deszczowej w mieście Zawiercie – 200.000,00 zł

- budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wodociągu na terenie osiedla TAZ w Zawierciu – 98.000,00 zł

- budowa sieci kanalizacji sanitarnej i tłoczni ścieków w ulicach: Inwestycyjnej, Technologicznej, Podmiejskiej dla potrzeb istniejących i przyszłych obiektów handlowych, przemysłowych, usługowych w Strefie Aktywności Gospodarczej - Obszar „A” w Zawierciu – 5.500.000,00 zł

- budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim - Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie – 9.438.255,47 zł

- zakup traktorka do koszenia trawy dla Sołectwa Karlin - Sołectwo Karlin - Fundusz Sołecki – 11.242,83 zł

- zagospodarowanie terenów zielonych na działce gminnej nr 83 w Sołectwie Łośnice - Sołectwo Łośnice - Fundusz Sołecki – 34.507,15 zł

- budowa wodnego placu zabaw koło stawu holenderskiego - budżet obywatelski – 1.004.410,00 zł. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama