Jak informuje dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz, dostawy gazu i energii elektrycznej realizowane są na podstawie umów długoterminowych. Do końca marca ‘22r. obowiązuje umowa na dostawę energii elektrycznej. Oznacza to, że nowe ceny znane będą dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który szpital ogłosił 21 grudnia minionego roku.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o dostawy gazu, bowiem one realizowane są na podstawie umowy zawartej na lata 2021-2022. - (…) w tym okresie ceny jednostkowe paliwa gazowego i opłaty abonamentowej nie powinny ulec zmianie. Tym samym koszty w 2022 r., w zależności od rzeczywistego zużycia, prognozowane są na podobnym poziomie jak w 2021 r. - wyjaśnia Piotr Zachariasiewicz.
CENY PRĄDU WZRASTAJĄ NAWET O 300%
Pod koniec grudnia 2021 roku Polska Federacja Szpitali poprosiła Ministerstwo Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie podwyżek (nierzadko bardzo dotkliwych) cen energii elektrycznej, które nie omijają też szpitali w całym kraju. PFS pyta resort zdrowia, czy planowane jest wdrożenie tarcz kryzysowych, które mogłyby pomóc placówkom medycznym w pokryciu rosnących kosztów.
- Szpitale zrzeszone w Polskiej Federacji Szpitali oraz w organizacjach współpracujących zgłaszają ogromne problemy w związku z rozstrzyganymi postępowaniami przetargowymi, w wyniku których cena energii elektrycznej wzrasta nawet o 300% i więcej. Powszechnie rosnące koszty stałe nie tylko energii ale także wszystkich innych składowych działalności szpitala, np. ogrzewania (wzrost cen gazu) wyposażenia, materiałów opatrunkowych, środków ochrony osobistej, ogrzewania jak i wynagrodzeń pracowników są bardzo niepokojące, szczególnie, że już teraz sytuacja finansowa szpitali nie jest najlepsza – czytamy w informacji zamieszczonej 29 grudnia na stronie internetowej Polskiej Federacji Szpitali. (es) Foto: szpitalzawiercie.pl
Napisz komentarz
Komentarze