Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 03:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UCZNIOWIE Z „JEDYNKI” BIORĄ UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

(Zawiercie) Grupa kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu bierze udział w konkursie „Projektanci edukacji”. Nastolatkowie zostali finalistami 1 etapu konkursu. Realizowany przez nich projekt polega na zaprojektowaniu mobilnej aplikacji, która będzie służyć jako przewodnik po zawierciańskich zabytkach i ciekawych miejscach.
Podziel się
Oceń

Wydawnictwo Nowa Era co roku organizuje konkurs pn. „Projektanci edukacji”, który adresowany jest do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich. Osoby, które chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne mogą w ten sposób szukać wsparcia finansowego i merytorycznego. W tegorocznej, 11 edycji konkursu w ogólnopolskiej rywalizacji wzięło udział ponad 450 szkół. Najlepsze projekty otrzymają granty finansowe. Zostaną przeznaczone na przykład na zakup specjalnych programów komputerowych, materiałów plastycznych lub organizację warsztatów.
- To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy „Projektantów edukacji” są naszymi bohaterami - przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu „Projektanci edukacji”. - Mamy nadzieję, że zaangażowanie uczniów w opracowanie pomysłów, a potem realizację fantastycznych projektów edukacyjnych, da im poczucie wewnętrznej mocy i wielką satysfakcję z wykonywanej wspólnymi siłami pracy - dodaje Małgorzata Jankowska.
Z terenu naszego województwa jurorzy wyłonili 13 projektów, w tym jeden z Zawiercia. Finalistami 1 etapu konkursu są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu. Nastolatkowie z SP nr 1 tworzą projekt „Z naszą apką poznasz lepiej miasto (Zawiercie)”. Celem uczniów jest stworzenie aplikacji, która służyć będzie za mobilnego przewodnika.
W czasie pracy nad projektem uczestnicy konkursu mogą korzystać z materiałów merytorycznych, takich jak np. e-booki, webinary, czy też artykuły eksperckie, które opublikowane są na stronie internetowej konkursu.
JAKIE PRZEWIDZIANO NAGRODY DLA ZWYCIĘZCÓW?
Drugi etap konkursu rozpoczął się w połowie stycznia. Teraz jurorzy będą oceniali sposób, w jaki uczniowie będą realizować swoje pomysły. Na przedstawienie wyników swojej pracy grupy konkursowe mają czas do połowy kwietnia. Zwycięzców drugiego etapu „Projektantów edukacji” poznamy 13 maja. Jurorzy przyznają 5 złotych grantów po 2 tysiące złotych każdy, które ufunduje organizator konkursu – wydawnictwo Nowa Era.
Prócz tego miesięcznik Focus i serwis Focus.pl spośród uczestników drugiego etapu konkursu wybiorą jeden najlepszy wg nich projekt. Członkowie zwycięskiego zespołu udzielą wywiadu redakcji Focusa, a projekt zostanie przedstawiony w specjalnym materiale na łamach miesięcznika.
APLIKACJA POPROWADZI PO MIEŚCIE
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu realizują projekt „Z naszą apką poznasz lepiej miasto (Zawiercie)”. W konkursie bierze udział kilkunastu uczniów z klas szóstych i siódmych. Ich opiekunem jest Marzanna Miąsko.
Celem uczniów z SP nr 1 jest stworzenie aplikacji mobilnej, służącej za przewodnika po obiektach i zabytkach miasta. Osoba, która zainstaluje aplikację w swoim telefonie i wybierze się na spacer po Zawierciu (z włączoną lokalizacją), będzie otrzymywać informacje o obiektach, które znajdą się na liście. Użytkownicy otrzymają opis obiektu, do którego się zbliżają. Celem tworzonej aplikacji będzie zapoznanie mieszkańców z wyjątkowymi miejscami, datami i wydarzeniami z historii Zawiercia.
W fazie przygotowań uczniowie ustalają listę obiektów, które znajdą się w aplikacji, ustalają dla nich opisy w wersji krótkiej oraz rozszerzonej, wykonują zdjęcia i grafiki i dostosowują je do aplikacji, jak również mają zwrócić się do lokalnego grafika z prośbą o zgodę na wykorzystanie grafik, które przedstawiają obiekty w mieście w celu wykorzystania ich w aplikacji.
W kolejnej fazie prac – programistycznej – uczniowie stworzą szatę graficzną aplikacji, nawigację, bazę obiektów z opisami i reprezentacjami graficznymi oraz zbudują warstwę programistyczną. Oczywiście aplikacja będzie wymagała również długiego testowania.
Niewykluczone jest rozbudowanie aplikacji w przyszłości, jeśli jej użytkownicy zgłosiliby takie zapotrzebowanie. Aplikacji mogłaby też zostać wykorzystana podczas gry miejskiej.
- Zadania projektowe w pierwszej fazie począwszy od miesiąca grudnia realizowane będą z zastosowaniem narzędzia Teams. Początkowo tworząc bazę obiektów będziemy wykorzystywać Office 365. Na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy pracę online na aplikacji App Inventor 2; ciągle Teams będzie nam towarzyszyć. Mamy nadzieję, że po feriach spotkamy się i w szkole prace będziemy mogli łączyć z wypadami na miasto w celach testowych. W tej fazie będziemy potrzebować tablet/komórkę z systemem Android z dostępem do Internetu. Projekt w całości może być realizowany zdalnie. Gdyby tak się stało, trochę nam będzie szkoda wspólnych wypadów na miasto w celu testowania aplikacji. No trudno, będziemy testować pojedynczo w maseczkach i relacjonować np. na żywo z użyciem narzędzia Teams – czytamy w opisie projektu na stronie konkursu „Projektanci edukacji”.
Grant, jaki mogą otrzymać uczniowie z zawierciańskiej jedynki, zostałby wykorzystany na zakup dwóch tabletów z dostępem do Internetu. Sprzęt byłby wykorzystywany w pracy, testowaniu i użytkowaniu w czasie wycieczek po Zawierciu.
Uczestnicy projektu wskazują, że innowacyjny jest sposób, w jaki chcą upowszechniać wiedzę historyczną o Zawierciu. Aplikacja mobilna to nietypowy sposób na lepsze poznanie miasta, nie tylko dla tutejszych uczniów, ale wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających Zawiercie.
Udział w ogólnopolskim konkursie zwiększy umiejętności zawierciańskich uczniów z zakresu technologii informatycznej. Biorąc pod uwagę pandemię i sposób, w jaki przyszło uczniom pracować, tworzenie projektu konkursowego nauczy też zdalnej współpracy.
- Dopiero zbieramy siły, dyskutujemy i szykujemy się do właściwego działania – tworzenia aplikacji na Androida. Rozważaliśmy różne środowiska. W ostateczności zdecydowaliśmy się wykorzystać środowisko programistyczne App Inventor 2. Czy nam się uda? Na pewno trzeba za nas trzymać kciuki, bo zdalna praca nie ułatwia realizacji zadania – przekazuje nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu Marzanna Miąsko, która jest opiekunem grupy projektowej. 
(es) Grafika: Materiały udostępnione przez SP nr 1 w Zawierciu


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama