(Janów) Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Janowie z szarego budynku zmieniła się w nowoczesną placówkę w radosnych kolorach. Oficjalne otwarcie szkoły po termodernizacji odbyło się 29 września br. i było połączone z obchodami wybuchu II wojny światowej. Warto podkreślić, że inwestycja w podstawówce w Janowie kończy długoletnią pracę władz gminy nad modernizacją szkół.
Oficjalne otwarcie szkoły po pracach modernizacyjnych nastąpiło 29 września br. Tego dnia odnowiony budynek został uroczyście oddany i poświęcony przez ks. proboszcza Mirosława Siółko. Na tę uroczystość przybyło wielu gości, między innymi: poseł Szymon Giżyński, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, przedstawiciele gminy Janów z wójtem Adamem Markowskim, radni, emerytowani nauczyciele i dyrektorzy szkoły.
Dyrektor szkoły Małgorzata Ceglarek powiedziała podczas uroczystości, że to święto szkoły łączy przeszłość ze współczesnością. Janowska szkoła – jak przypomniała, budowana była w trudnych latach międzywojennych, co położyło kres nauczaniu w prywatnych domach. Powstała wtedy szkoła z 8 klasami lekcyjnymi, z pomieszczeniem dla harcerzy oraz kuchnią. W latach 70-tych XX wieku budynek szkoły rozbudowano i wyremontowano, a w ostatnim czasie przeszedł termomodernizację. - Dzisiaj szkoła otrzymała nowe, piękne i nowoczesne oblicze. Zmiany wewnętrzne, poprawa funkcjonalności budynku będą sprzyjać poprawie warunków pracy uczniów i nauczycieli i co ważne będą mobilizować do starań o to dobro, jakim dla mieszkańców Janowa i miejscowości wchodzących w obręb szkolny, jest ta szkoła – powiedziała dyrektor Ceglarek.
Wójt gminy Janów Adam Markowski powiedział, że ta uroczystość jest dla gminny Janów szczególna, ponieważ zamyka wieloletnią pracę nad zmianą wizerunku placówek szkolnych. Wszystkie gminne szkoły na progu XXI wieku są wyremontowane. Ostatnią z oświatowych inwestycji była właśnie termomodernizacja szkoły w Janowie, która kosztowała 1.310.000 zł. Zadanie, polegające m.in. na ociepleniu ścian i stropu, na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, zostało wykonane przez dwie lokalne firmy. Głównym wykonawcą prac była firma „Stebud” należąca do Stefana Pustelnika, podwykonawcą natomiast firma „Kabex” Marii i Kazimierza Boguniów, która montowała w szkole drzwi i okna.
Inwestycja jest finansowana przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, z własnych środków gminy oraz ze środków otrzymanych przez gminę w 2008 r. w konkursie „Zielonym do góry - czyli lato w plenerze”.
Po części oficjalnej nastąpił program artystyczny, w ramach którego uczniowie (z klas IV-VI) uczcili wydarzenia z września 1939 r. Szkolną akademię przygotowały nauczycielki Jolanta Madej i Jolanta Brzeszczak. Po części artystycznej złożono kwiaty pod tablicą poświeconą Janowi Wromowskiemu, nauczycielowi tej szkoły, który zginął podczas II wojny światowej. Tablicę upamiętniającą ufundował 11 lat temu wojewoda częstochowski Szymon Giżyński, obecnie poseł na Sejm. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze