W ramach zadań promujących książkę GBP w Lelowie podjęła działania w zakresie wyrabiania potrzeby obcowania z książką poprzez oglądanie, czytanie, ilustrowanie, dramę. Priorytetem było rozbudzanie zainteresowania książką, by czytanie stało się przyjemnością, budzenie pozytywnych emocji w czytelniku, bogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie ciekawości świata. W dobie koronawirusa nie jest łatwo realizować projekty z takim skutkiem jak dawniej. Pandemia sprawia, że nie wszyscy decydują się na udział w zajęciach
i warsztatach. Koronawirus zmienił sposób myślenia, zmienił też nasze możliwości. Niemniej jednak udało nam się całkiem bezpiecznie zrealizować większość naszych działań.
W ramach projektu zorganizowano cykl wartościowych spotkań i warsztatów
z twórcami literatury i kultury. Najpierw zaproszono dzieci na bajkę promującą czytelnictwo pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska”
z Krakowa. Następnie odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską muzykiem, autorką książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Pani Izabella popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w bardzo przyjazny i przystępny sposób, posługując się zarówno wierszem, jak i skrzypcami. Podczas warsztatów plastycznych ilustratorka książek Małgorzata Flis wprowadziła dzieci w świat ilustracji książkowych, urozmaicając swoje wypowiedzi tworzonymi na oczach uczestników pracami. Warsztaty edukacyjne „Jak powstaje książka” przeprowadziła Joanna Tyluś-Malak reprezentująca wydawnictwo „Kurza Stopka”. Wykorzystując przeróżne techniki pobudzania kreatywności autorka pokazała dzieciom cykl produkcyjny powstawania książki od momentu zrodzenia się pomysłu, poprzez spisanie go, obróbkę cyfrową, ilustracje po produkt finalny. Literackie warsztaty poprowadził „Pan Poeta”, autor edukacyjnych bajek dla dzieci „Ptasia Seria”. Podczas warsztatów z aktorką Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Damrota w Będzinie, uczestnicy dowiedzieli się jak można ożywić pacynkę, marionetkę, kukiełkę czy jawajkę, iloma sznurkami można poruszać marionetką, że muppet to lalka mimiczna, czyli lalka potrafiąca wyrażać emocje twarzą za sprawą dłoni animatora, że umiejętności mimiczne lalki zależą od talentu aktora, ale także od plastyki głowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Aktorka Joanna Rząp ćwiczyła z uczniami głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji. Ćwiczenia i zabawy pozwoliły uczestnikom na poznanie tajników interpretacji tekstu, poprawnej wymowy, budowania postaci scenicznej czy ruchu scenicznego. Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze przez sztukę czytania i opowiadania Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie zaprosiła dzieci na teatr obrazkowy Kamishibai. Chcąc uczcić 110 rocznicę śmierci autorki Roty Biblioteka ogłosiła konkurs recytatorski, którego wyniki poznamy w listopadzie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (red)
Napisz komentarz
Komentarze