- Na początku maja, do mieszkańców powiatu strzeleckiego dzwonił mężczyzna podający się za lekarza. Oszust próbował wykorzystać stan epidemii i pod tym pretekstem chciał wyłudzić dane osobowe. Twierdził, że z powodu zamkniętej przychodni, należy podać mu swój numer dowodu osobistego i PESEL. Na szczęście rozmówcy okazali się czujni, rozłączyli się i zweryfikowali u źródła wiarygodność osoby dzwoniącej – informuje Policja.
Co zrobić, by nie dać się oszukać? Nigdy nie wolno działać pod presją czasu. Bądźmy szczególnie czujni, gdy chodzi o nasze pieniądze, dane osobowe lub hasła i loginy. Dla oszustów cenna jest nie tylko gotówka, lub dostęp do naszego konta bankowego. Mogą próbować otrzymać nasze dane – numer dowodu osobistego, PESEL. Takie dane mogą pozwolić na przelanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu na nasze nazwisko.
BEZPIECZNIE NA ROWERZE
Wiosna zachęca coraz więcej osób do wybrania się na przejażdżkę rowerem. Niektórzy wyjeżdżają nim na wycieczkę, inni dojeżdżają do pracy lub do sklepu. Należy jednak pamiętać o tym, jakie zasady obowiązują rowerzystów. Każdy rower musi być wyposażony w przynajmniej jedno światło białe lub żółte z przodu (może być migające), co najmniej co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, jak również dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
- Rowerzysta jest obowiązany: korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych. Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi) – wyjaśnia Śląska Policja.
Z chodnika rowerzyści mogą korzystać, gdy opiekują się dzieckiem do 10 lat kierującym rowerem, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła). Na chodniku rowerzyści muszą jechać powoli, zachować ostrożności i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzystom nie wolno przejeżdżać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Zbliżając się do przejścia, rowerzystów obowiązują takie same zasady jak kierowców samochodów – muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu na pasach.
Zakazana jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu, łapanie pojazdów, jazda bez trzymania kierownicy, kierowanie rowerem po alkoholu, korzystanie z telefonu, wymagającego trzymania go w ręku. (es)
OSZUŚCI MOGĄ WYKORZYSTAĆ PANDEMIĘ
Policja ostrzega przed osobami, które chcą wykorzystać epidemię, by się wzbogacić. Oszuści mogą udawać pracowników sanepidu lub służby zdrowia. Takie przypadki niestety już miały miejsce.
- 05.06.2020 11:26 (aktualizacja 20.09.2023 15:50)
Napisz komentarz
Komentarze