Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 01:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

FOLKOWISKO – SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

(Koziegłowy) W tym roku Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach realizował duży projekt pn. ,,Folkowisko”. Zadanie to dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2019”. Folkowisko miało na celu popularyzację żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej. W ramach działań, skierowanych do mieszkańców gminy Koziegłowy, przeprowadzono liczne warsztaty tematyczne oraz wyjazdy do muzeów. Zwieńczeniem projektu była impreza plenerowa pod tym samym tytułem.
Podziel się
Oceń

(Koziegłowy) W tym roku Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach realizował duży projekt pn. ,,Folkowisko”. Zadanie to dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2019”. Folkowisko miało na celu popularyzację żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej. W ramach działań, skierowanych do mieszkańców gminy Koziegłowy, przeprowadzono liczne warsztaty tematyczne oraz wyjazdy do muzeów. Zwieńczeniem projektu była impreza plenerowa pod tym samym tytułem.


 

,,Folkowisko” to niepowtarzalne spotkanie miłośników tradycji i dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie przebiegało na wielu płaszczyznach, a oferta dla odbiorców była bogata w liczne atrakcje. W programie znalazły się m.in. Targi Sztuki Ludowej. Można było nacieszyć wzrok pięknymi koronkowymi serwetami, przytulankami, wyrobami z drewna, biżuterią. Miłośnicy malarstwa podziwiali obrazy tematyczne oraz ikony. Z kolei Targi Zdrowej Żywności zachęcały do kupna serów, jurajskich miodów, ciast czy chleba z domowego wypieku. Dla dzieci przygotowano specjalny blok Retrozabawy, który miał na celu pokazanie dzieciom jak kiedyś można było się bawić - jak bawili się ich dziadkowie i rodzice. Najmłodsi mogli więc uczestniczyć w zapomnianych już nieco zabawach takich jak hula hop, klasy, guma, bierki, statki na wodzie. Retrozabawy przygotowali i poprowadzili instruktorzy pracujący w MGOPK. Dodatkową atrakcją były przeprowadzane wśród uczestników zabawy konkursy z nagrodami.


 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się i wzbudzał wiele emocji wśród publiczności dwuetapowy ,,Festiwal pierogów”. W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy, Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, osoby prywatne jak i zaproszeni goście. Pierwsza część konkursu to ,,Najsmaczniejsze pierogi”. W tej grupie rywalizowało 12 osób. Jury w składzie: Iwona Chmurzewska - Główny Specjalista d/s Przedsiębiorczości i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ODR w Myszkowie - przewodnicząca, Jarosław Jaskólski - kierownik KRUS w Myszkowie, Urszula Koral - z-ca kierownika KRUS w Myszkowie, Daniel Wróbel - inspektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie, miało naprawdę spory dylemat, bo to były małe kulinarne dzieła sztuki. Konkursowe pierogi prezentowały się wyśmienicie, wymyślne dekoracje przyciągały wzrok. Po burzliwych obradach jury postanowiło nagrodzić najsmaczniejsze: Grand Prix otrzymały pierogi malinowe z musem malinowym i bitą śmietaną, przygotowane przez KGW z Mysłowa. Nagrodę Bilet do Brukseli ufundowała Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. I miejsce otrzymały pierogi z KGW z Wojsławic za pierogi z mięsem z kaczki i czerwoną kapustą. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. II miejsce przypadło Koziegłowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za pierogi z kaszą gryczaną. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk. III miejsce otrzymały pierogi z kapustą i kurkami na leśnym runie przygotowane przez KGW ,,Ziemianki” z Koziegłów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.


 

Druga część konkursu to ,,Lepimy pierogi na czas”. W szranki stanęło 11 zespołów trzyosobowych. Ich zadaniem było ulepić w ciągu 30 minut jak najwięcej pierogów. Drużyny spisały się na medal, łącznie ulepiono 2700 pierogów, a po ugotowaniu ich każdy z uczestników imprezy został zaproszony do degustacji. W konkursie ,,Lepimy pierogi na czas” jury nagrodziło: Grand Prix otrzymały panie z KGW z Mysłowa. Ich zespół w ciągu 30 minut ulepił 313 szt. pierogów. Nagrodę, bilet do Brukseli ufundowała Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Warto tu nadmienić, że Panie z KGW z Mysłowa były bezkonkurencyjne. W obu konkursach daleko zostawiły za sobą konkurencję. I miejsce zajęło KGW ,,Malwy” z Gniazdowa, ulepiły 292 szt. pierogów. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. II miejsce przypadło KGW z Wojsławic, w konkursowym czasie ulepiły 280 szt. pierogów. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk. III miejsce otrzymało KGW z Lgoty Mokrzesz za ulepienie 271 konkursowych pierogów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.


 

Odbyły się jeszcze dwa konkursy skierowane do wystawców. Konkursy ,,Stoisko miłe dla oczu” i ,,Żyj zdrowo” miały na celu wyróżnienie i uhonorowanie stoisk wystawienniczych rękodzielniczych i zdrowej żywności. Liczył się tutaj pomysł na ekspozycję produktów.


 

W kategorii ,,Stoisko miłe dla oczu” jury przyznało następujące nagrody: I miejsce zajęło stoisko Elżbiety Janus. Nagrodę ufundował Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek. II miejsce zajęło stoisko Joanny Spyra- Kwiecień. Nagrodę ufundował Tomasz Matyszczak, dyrektor Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. III miejsce otrzymało stoisko Wojciecha Rakowskiego. Nagrodę ufundował Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów Mateusz Kolasa.


 

W kategorii ,,Żyj zdrowo” nagrodzono: I miejsce Pasieka Jurajska Pawła Ściślickiego, nagrodę wręczyła w imieniu dyrektora ARiMR Tomasza Matyszczaka, Marzena Sitek.


 

II miejsce otrzymało stoisko z serami Adama Będkowskiego, nagrodę wręczył Marek Dziubek Dyrektor ŚODR w Częstochowie. III miejsce nagrodzono stoisko Słodkie Wypieki przygotowane przez KGW ,,Malwy” w Gniazdowie, nagrodę wręczył Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów Mateusz Kolasa.


 

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, Zespół Folklorystyczny ,,Kamienica”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Morawica”, Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie”, Zespół Folklorystyczny ,,Jurajskie Igraszki”, Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie”. Miłośnicy mocnego uderzenia mieli okazję wysłuchać Orkiestry Dętej z Pajęczna, której towarzyszyły mażoretki Baila, Orkiestry Dętej OSP z Kruszyna, Orkiestry Dętej z Koziegłów i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki.


 

Co więcej, miłośnicy rękodzieła mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, które skierowane były dla wszystkich mieszkańców gminy. Warsztaty ,,Drewniane zabawki” poprowadziła Pracownia Plastyczna Doroty Supkowskiej ,,Manufaktura” z Podzamcza. Pod jej okiem i przy niewielkim wsparciu powstawały aniołki, kotki, ptaszki. Warsztaty ,,Tradycja Ziemi Koziegłowskiej” nawiązywały do dziedzictwa kulturowego związanego z wytwarzaniem ozdób z wiór osikowych. Warsztaty przygotował Roman Noszczyk właściciel firmy ,,Osikowa Dolina” z Koziegłów. Chętnych do pracy z kolorowymi wiórami nie zabrakło.


 

Na zakończenie miłośników folklory czekała prawdziwa uczta. Na scenie wystąpiła Kapela ,,Tęgie Chłopy”, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuar i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel grających na weselach i wiejskich zabawach. Tęgie Chłopy grają tak, że jak sami o sobie mówią ,,sufit się podnosi”.


 

W trakcie trwania Folkowiska padło wiele ciepłych słów do uczestników i organizatorów za zaangażowanie dla dobra ochrony dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwa, które odziedziczyliśmy po przodkach i naszym moralnym obowiązkiem jest jego ochrona i przekazywanie kolejnym pokoleniom. (AB) Foto: MGOPK Koziegłowy


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama