(powiat myszkowski) We wtorek, 16 lipca uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Mimo podwójnego rocznika wynikającego z reformy edukacji, z pewnością żaden uczeń w powiecie myszkowskim nie zostanie od września bez miejsca w szkole. W naszym powiecie liczba wolnych miejsc po pierwszej turze rekrutacji przewyższa liczbę uczniów, którzy nie dostali się do wybranych szkół. W przypadku absolwentów szkół ponadgimnazjalnych liczba uczniów niezakwalifikowanych do wybranych placówek wynosi 11, podczas gdy pozostało 134 wolnych miejsc. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku absolwentów szkół podstawowych – na 13 niezakwalifikowanych uczniów, wciąż czekają 104 miejsca.
Rekrutacja była w tym roku wyjątkowa, gdyż o przyjęcie do szkół ubiegało się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Spowodowane jest to kumulacją dwóch roczników – pierwszego rocznika absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych oraz ostatniego w przypadku gimnazjalistów. Z tego też powodu również rekrutacja do szkół średnich prowadzona była dwutorowo – równolegle dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. We wtorek, 16 lipca uczniowie poznali w końcu wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Mimo, że kandydaci z naszego regionu informacje o wynikach rekrutacji mogli poznać po zalogowaniu się do elektronicznego systemu rekrutacji czy dzięki zainstalowaniu specjalnej aplikacji eLO, wielu młodych ludzi postanowiło pojawić się w wymarzonych szkołach, by osobiście sprawdzić listy przyjętych.
- Wybrałam liceum w Myszkowie i bardzo się cieszę, że dostałam się na biol-chem. Przejrzałam też listę przyjętych, w klasie będzie kilka osób, które już znam, także jestem bardzo zadowolona – mówi nam jedna z przyszłych uczennic myszkowskiego ogólniaka.
Niektórzy kandydaci, którzy dostali się do wszystkich trzech szkół, bo do tylu maksymalnie mogli złożyć dokumenty aplikacyjne, nadal wahają się, jaką ostatecznie podjąć decyzję.
Przyjrzyjmy się zatem, jak po pierwszej turze naboru prezentuje się sytuacja w poszczególnych placówkach edukacyjnych w powiecie myszkowskim.
DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW ZOSTAŁY 134 WOLNE MIEJSCA
Liczba absolwentów szkół gimnazjalnych aplikujących z pierwszej preferencji do Liceum Ogólnokształcącego im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie wynosiła 162, zaś w samej szkole na dzień 16.07.2019, zostało jedynie 7 wolnych miejsc. Do Liceum Ogólnokształcącego w Żarkach liczba uczniów aplikujących z pierwszej preferencji to 26 osoby, mimo to w szkole nadal pozostało 13 wolnych miejsc. Liczba absolwentów szkół gimnazjalnych, którzy wskazali jako pierwszą preferencje Technikum Nr 1 w Myszkowie wynosi 125, jednocześnie w szkole pozostały 43 wolne miejsca. 24 uczniów wskazało Technikum Nr 2 w Myszkowie jako swoją pierwszą preferencje, w placówce nadal zostały 34 wolne miejsca. Do Technikum w Żarkach aplikowało z pierwszej preferencji 46 osób, w szkole nadal pozostały 23 wolne miejsca. Z kolei do Branżowej Szkoły I stopnia w Myszkowie aplikowało z pierwszej preferencji 36 absolwentów gimnazjów, jednocześnie w placówce zostało 14 miejsc.
104 MIEJSCA WCIĄŻ CZEKAJĄ NA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Jako swoją pierwszą preferencję, Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie, wskazało 131 absolwentów szkół podstawowych, a w placówce na dzień 16.07.2019r. zostało 18 wolnych miejsc. Liczba uczniów aplikująca do Liceum Ogólnokształcącym w Żarkach wskazująca placówkę, jako swoją główną preferencje wynosi 14, mimo to w samej szkole zostało 14 wolnych miejsc. Liczba absolwentów szkół podstawowych, którzy wskazali jako pierwszą preferencje Technikum Nr 1 w Myszkowie to 118 osób, zaś w szkole pozostało 30 wolnych miejsc. 19 uczniów to właśnie Technikum Nr 2 w Myszkowie wskazało jako swój pierwszy wybór, w placówce zostało 13 wolnych miejsc. Do Technikum w Żarkach aplikowały z pierwszej preferencji 42 osoby, mimo to w szkole nadal zostały 23 wolne miejsca. Tymczasem do Branżowej Szkoły I stopnia w Myszkowie z pierwszej preferencji aplikowało 24 absolwentów szkół podstawowych, jednocześnie w placówce zostało 11 wolnych miejsc.
- Jestem bardzo zadowolona z rekrutacji. Zostało kilka wolnych miejsc, ale generalnie można powiedzieć, że mamy pełen nabór. Oferta edukacyjna jaką zaprezentowaliśmy powstała w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, najczęstsze wybory uczniów w latach ubiegłych oraz analizę przedmiotów uwzględnianych w procesie rekrutacyjnym na wyższe uczenie. W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Warto również podkreślić, że nawet przy przyjęciu podwójnych roczników, w naszej szkole zajęcie odbywać się będą w systemie jednozmianowych, od godziny 8 do 15 - mówiła nam Monika Pniakowska-Syska, Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie.
RUSZA DRUGA TURA REKRUTACJI
Od 16 do 24 lipca kandydaci będą zobowiązani potwierdzić wybór szkoły, tym samym 25 lipca ogłoszona zostanie ostateczna lista przyjętych – mając na uwadze, że kandydat mógł złożyć dokumenty maksymalnie do trzech szkół, oficjalne listy przyjętych mogą się jeszcze znacząco zmienić. Można więc powiedzieć, że informacja o wynikach rekrutacji to zamknięcie jej pierwszego etapu. 25 lipca dyrektorzy szkół będą mieli również obowiązek przekazania do kuratorium informacji na temat wolnych miejsc w swoich szkołach, jeśli takie miejsca będą mieć.
Kandydaci, którzy w ramach rekrutacji będą starać się o przyjęcie do szkół prowadzących kształcenie w zawodach, między 16 a 18 lipca otrzymują ze szkoły skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
Osoby, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół, będą mogły wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na miejsca, które pozostaną wolne. Rozpocznie się ona 26 lipca, a jej wyniki znane będą 21 sierpnia. Ostatecznie, rekrutacja zamknięta zostanie 30 sierpnia, kiedy opublikowane zostaną oficjalne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
W szkołach średnich uczniowie będą uczyć się w odrębnych klasach, co spowodowane jest odmienną podstawą programową. Absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą uczyć się w czteroletnim liceum i pięcioletnim technikum, z kolei absolwenci gimnazjów w trzyletnim liceum i czteroletnim technikum.
Adam Bugaj
Napisz komentarz
Komentarze