(Żarki) W piątek 31 sierpnia na sesji radni i burmistrz Żarek Klemens Podlejski podsumowywali stan zaawansowania inwestycji w gminie. Oprócz już rozpoczętych, priorytetem dla Żarek jest budowa ścieżki rowerowej do Myszkowa. Na tej drodze co jakiś czas dochodzi do wypadków, nawet śmiertelnych, z udziałem rowerzystów. Najlepsi uczniowie w gminie, z okazji początku roku szkolnego otrzymali od gminy tablety, jako nagrodę za wyniki i zachętę do dalszej nauki.
Burmistrz Klemens Podlejski poczynionymi inwestycjami sypie jak z rękawa: trwają prace nad budową wielofunkcyjnego boiska na osiedlu 600-lecia, rozpoczęto odbudowę drogi powiatowej Wysoka Lelowska – Żarki (inwestycja powiatu), zakończono budowę drogi w Jaworzniku oraz budowę chodnika w Zawadzie. Nie bez przyczyny w lipcowym rankingu „Rzeczpospolitej” Żarki zajęły piąte miejsce w województwie śląskim wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej pozyskujących środki unijne.
Za inwestycję w Zawadzie radny Wilhelm Patoń dziękował długo i uroczyście. Na ręce burmistrza złożył bukiet kwiatów: - Pan burmistrz jest człowiekiem, który wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańców - podsumował, ciesząc się z nowego chodnika.
Ścieżka rowerowa w 2013?
Dla bezpieczeństwa ruchu, budowa ścieżki pieszo-rowerowej Żarki-Myszków to inwestycja priorytetowa. Na tym łączącym oba miasta odcinku (ok. 7 km) bardzo często dochodzi do wypadków, także śmiertelnych. Droga do jej wybudowania jest jeszcze długa, gdyż obecnie trwa procedura wywłaszczenia właścicieli prywatnych działek pod jej budowę. Bez przejęcia ich części budowa ścieżki na cele publiczne nie będzie możliwa.. Na 11 września zaplanowane jest posiedzenie sądu, rozpatrzony będzie wniosek o przejęcie działek na właśność gminy Żarki. Wówczas ich właścicielom wypłacone zostaną odszkodowania. Zarząd województwa zaakceptował już rozwiązania projektowe. Powstanie nowa nawierzchnia, kanalizacja deszczowa oraz uzupełnione zostanie oświetlenie. W tym roku jest szansa na zakończenie dokumentacji technologicznej, zaś w latach 2013-2014 rozpocznie się budowa ścieżki.
O Żarkach głośno w województwie
Dużym sukcesem gminy jest zajęcie czwartego miejsca w województwie śląskim w konkursie „Mój Rynek”, dzięki czemu Żarki otrzymają 1 milion złotych dofinansowania na potrzeby przebudowy targowiska miejskiego (cała wartość inwestycji szacowana jest na 2,4 mln zł). Dokładne założenia projektu obejmują: utwardzenie dróg dojazdowych, budowę chodników na terenie całego targowiska z uzupełnieniem oświetlenia i odwodnienia, utwardzenie nawierzchni i zorganizowanie 180 miejsc parkingowych (na terenie obecnego placu parkingowego pod brzozami), przebudowę szaletu z uwzględnieniem pomieszczeń sanitarno-higienicznych, wydzielenie stanowisk do sprzedaży płodów rolnych z samochodów, a także poprawę warunków dla handlu zwierzęcego m.in.: zapewnienie dostępu do wody bieżącej, wydzielenie miejsc izolacji dla zwierząt agresywnych oraz budowę rampy do wyładunku zwierząt gospodarskich.
Efektem pozyskania środków z Unii Europejskiej jest przebudowa dawnej synagogi na potrzeby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach. Do głosowania na ten obiekt, w konkursie internetowym na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”, zachęcał wszystkich zebranych na sesji burmistrz Klemens Podlejski. MGOK Żarki ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu. Internauci za najciekawszą inwestycję (wśród 44 biorących udział w konkursie) uznali wodny plac zabaw na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Paprocany” w Tychach. O włos wyprzedziła dawną synagogę także fontanna miejska na Placu Piłsudskiego w Gliwicach. MGOK w Żarkach zdobył 1743 głosy (o 11 mniej od Gliwic) i osiągnął spory sukces, biorąc pod uwagę wielkość miast, z którymi rywalizował w czołówce. A szansa na poprawę wyniku jest jeszcze możliwa, ponieważ w ramach Dni Architektury „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego” wyróżni także kapituła konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego.
Prymusi dostali tablety
Gośćmi specjalnymi posiedzenia rady miejskiej w Żarkach byli najlepsi uczniowie z gminy. Od dyrektorów szkół otrzymali dobre słowo na nowy rok szkolny, a od burmistrza tablety. Wyróżnieni zostali: Karina Dorobisz z Gimnazjum w Żarkach, Wiktoria Marzec i Klaudia Dubała ze Szkoły Podstawowej w Żarkach, Nadia Jankowska ze Szkoły Podstawowej w Jaworzniku, Olga Pompka ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie oraz Mikołaj Sapkowski ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie.
Diety sołtysów w górę od września
W lipcu sołtys Ostrowa Robert Chrostowski, w imieniu kolegów-sołtysów, upominał się o podwyższenie diety do kwoty 200 zł. Burmistrz złożył wówczas deklarację, że o podwyżki postara się w styczniu. Jednak rada gminy mniej wydała na własne utrzymanie, a zatem sołtysi oraz przewodniczący zarządów osiedli otrzymają zwiększone diety już od września. Ich wynagrodzenie wzrośnie ze 120 do 160 zł. Podwyżka szybrza, ale mniejsza od wnioskowanej. Może z tej przyczyny obyło się bez podziękowań.
Roksana Tomaszewska
Napisz komentarz
Komentarze