(Poraj, Myszków, gm. Koziegłowy) Z końcem września zakończy się trwający dwa lata, realizowany w ramach Comeniusa, program partnerskich szkół realizowany przez porajską podstawówkę. Pod hasłem „Różne Inspiracje – Podobne Emocje” Szkoła Podstawowa im. kpt. Leonida Teligi w Poraju nawiązała przyjazne kontakty z placówkami edukacyjnymi z Czech i Słowacji. Swoich przyjaciół porajska społeczność przyjmowała pod koniec maja. Programy w ramach Comeniusa kończą także inne szkoły z powiatu.
Z wizytą do Poraja przyjechały grupy uczniów i nauczycieli z czeskich Pohorelic oraz słowackiego Brezova pod Bradlom. Było to ostatnie spotkanie szkolnych partnerów, w ramach realizowanego od dwóch lat projektu w ramach programu Comenius. Ostatnie, co nie znaczy, że „ulgowe”. Czas spotkania upłynął na wspólnych zabawach ale i na realizacji przyjętych w projekcie zadań. Uczniowie z Polski, Czech i Słowacji pracując w trzech mieszanych grupach musieli np. przedstawić w dowolny sposób legendę z każdego z krajów partnerskich. - Zadanie wymagało od uczestników współpracy w grupach oraz rozwijało umiejętności posługiwania się językiem angielskim, który jest językiem roboczym projektu – ocenia Agnieszka Chwist, która wraz z Katarzyną Maślankiewicz jest szkolnym koordynatorem projektu. Znalazł się również czas na to, by gościom zza południowej granicy pokazać najpiękniejsze zakątki naszego regionu. Wielką atrakcją dla uczestników wycieczki okazała się… Pustynia Siedlecka. Nie przyćmiła jej nawet pełna wodnych szaleństw wizyta w Aquaparku w Tarnowskich Górach oraz zwiedzanie tamtejszej zabytkowej kopalni srebra. Wzajemną przyjaźń uczniów z Polski, Czech i Słowacji cementowały wieczorne ogniska i wspólne pieczenie kiełbasek.
Dwuletni projekt w ramach Comeniusa zakończyli wyprawą na Węgry gimnazjaliści z myszkowskiej „trójki”. Od 2010 roku wraz ze swymi rówieśnikami i nauczycielami z Rumunii, Litwy, Włoch i Węgier realizowali program pod hasłem „Global Art Protecting Global Values”. Wspólny projekt zaowocował premierą międzynarodowego przedstawienia - pantomimy „Motylek Fifi” (Fifi - the butterfly). Scenariusz do niego napisali Włosi, role aktorskie odegrali Węgrzy, Polacy stworzyli muzykę do spektaklu, Litwini uszyli kostiumy a Rumuni przygotowali dekoracje. W premierze uczestniczyli m.in. mieszkańcy węgierskiego Dömsöd, gdzie zorganizowano spotkanie uczestników projektu.
Projekty w ramach Comeniusa kończą także placówki oświatowe z gminy Koziegłowy. W Zespole Szkół w Pińczycach zakończył się projekt „Frame a game”. Uczestniczyli w nim uczniowie z Węgier (Oroshaza), Czech (Sokolov), Niemiec (Coburg) i Polski. Majowa wizyta zagranicznych gości była spotkaniem podsumowującym projekt. Jego produktem końcowym są dwie gry planszowe, które zawierają informacje o zabytkach wszystkich partnerskich państw. Z kolei w Zespole Szkół w Lgocie Górnej zakończyła się realizacja projektu „Równe Szanse w Europie” realizowanego z partnerami z Turcji. - Przez dwa lata podczas wizyt pracowaliśmy nad projektem uzyskując takie produkty finalne jak: kalendarz na rok 2012, stronę internetową, a także poradnik „Zrób to sam”. Wspólne spotkania były również niecodzienną lekcją historii. Poznaliśmy ludzi, ich codzienne życie, zwyczaje, historię i kulturę. Nasze wspomnienia to m.in. pokaźnych rozmiarów album. Rozstajemy się bogatsi o nowe doświadczenia i mam nadzieję, że będziemy podtrzymywać wzajemną współpracę – podsumowuje projekt dyrektor ZS w Lgocie Górnej Bożena Witos. Wśród osób zaangażowanych w realizację projektu byli nauczyciele i wychowawcy z ZS w Lgocie Górnej i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wojsławic. Autorką projektu i koordynatorem ze strony polskiej była Karina Pieroń. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze