(Myszków) Dotychczasowi parlamentarzyści, aktualni samorządowcy, byli wójtowie i burmistrzowie, oraz nie znani dotąd bliżej działacze partyjni znaleźli się w zestawieniach komitetów wyborczych, które w Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu (Okręg 28) i Senatu (Okręg 69). Jest na nich kilka niespodzianek.
Do takich należy chyba zaliczyć „jedynkę” na regionalnej liście PiS- u dla Jadwigi Wiśniewskiej. Co prawda posłanka z Koziegłów jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy partii i według statystyk sejmowych najaktywniejszym posłem okręgu częstochowskiego, jednak miejsce przed Szymonem Giżyńskim, szefem PiS-u w okręgu częstochowskim może zaskakiwać. - To dowód, że kobiety ambitne są w PiS doceniane. Ponownie startuję w wyborach parlamentarnych, bo wierzę, że Polacy zasługują na więcej, a Prawo i Sprawiedliwość ma dobry program, którego realizacja poprawi sytuację całego społeczeństwa. – komentuje Jadwiga Wiśniewska. To jej trzeci start w wyborach do Sejmu. W 2005 roku została Posłem startując z trzeciego miejsca, w 2007 z drugiego, teraz jest „lokomotywą wyborczą” swojej listy. Na 9 miejscu na liście znalazł się Radny Powiatowy z Moczydła, obecny członek Zarządu Powiatu, Mariusz Trepka.
Sprawcą jeszcze większej niespodzianki jest …Marian Szczerbak, „jedynka” na okręgowej liście … „Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80”. Jeszcze niedawno były wójt Poraja i obecny Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie był wymieniany w gronie kandydatów na posłów, ale z ramienia Lewicy. Miejsce stracił wkrótce po głosowaniu, które wyłoniło nowego starostę powiatu myszkowskiego, ale wtedy tłumaczono oficjalnie, że powodem była… mała ilość kobiet na regionalnej liście SLD. Na miejsce Szczerbaka faktycznie powołano kobietę. To jednak nie ostudziło „poselskiego apetytu” byłego wójta Poraja. Zdziwienie budzić może jednak fakt, że przy jego nazwisku na liście PPP, na oficjalnej stronie internetowej PKW, jest adnotacja, że… nie należy on do żadnej partii politycznej. – Złożyliśmy co prawda wniosek do Partyjnego Sądu Koleżeńskiego jego wykluczenie z partii, ale jeszcze nie było posiedzenia tego gremium, a tym samym żadnej decyzji. Ta informacja jest więc w sprzeczności ze stanem faktycznym. Dość powiedzieć, że w ostatnich wyborach samorządowych Marian Szczerbak startował na wójta gminy Poraj z naszej rekomendacji, jako członek SLD. Płaci też składki. Nie wiem czy to jego błąd, czy może błąd popełniła PKW. Jestem tym faktem bardzo zdumiony – nie kryje zdziwienia Grzegorz Sikorski, lider myszkowskiej Lewicy. Na liście PPP znaleźć można jeszcze byłego wójta Lelowa, Jerzego Szydłowskiego, któremu przypadło czwarte miejsce na liście. Kandydatami Platformy Obywatelskiej z naszego regionu są Janusz Jakubiec, startujący z czwartego miejsca, oraz Marzena Nowakowska z Żarek, której przypadło miejsce dziewiąte. Na regionalnej liście PO pierwsze trzy miejsca przypadły obecnym parlamentarzystom: Halinie Rospondek, Izabeli Leszczynie i Grzegorzowi Sztolcmanowi. Z czwartego miejsca o poselski mandat z ramienia PSL walczyć będzie Radna Powiatowa Anna Socha Korendo z Jastrzębia. Dwa oczka niżej na liście ludowców znalazł się były burmistrz Żarek, Andrzej Lech, z dziewiątego miejsca walkę o poselskie ławy stoczy Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Myszkowie, Małgorzata Gałuszka. Dwóch reprezentantów powiatu myszkowskiego znalazło się na liście kandydatów Lewicy. Z piątego miejsca o sukces w wyborach powalczy szef lokalnych struktur SLD Grzegorz Sikorski, miejsce (13 na liście) wspominanego wyżej Szczerbaka przypadło mieszkance i radnej Żarek, Agnieszce Skorek. Dwie reprezentantki powiatu myszkowskiego odnaleźć można na liście Komitetu Wyborczego Ruchu Palikota. Z trzeciego miejsca wystartuje Dagna Karkowska, z 13 z kolei była Mistrzyni Świata w Kulturystyce Elżbieta Borecka - Brzózka. Wspomnianą listę w ogóle zdominowały kobiety, których w czternastoosobowym składzie jest aż dziewięć.
Komitet Wyborczy partii Polska Jest Najważniejsza, reprezentantce Myszkowa Teresie Hyli wyznaczył dopiero 12 miejsce, trudno zatem w tej sytuacji liczyć na sukces wyborczy. Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie zarejestrowała także listę kandydatów złożoną przez Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwina Mikke. Na drugim miejscu listy znalazł się mieszkaniec Siedlca Dużego Przemysław Ficenes, na szóstym Piotr Golibroda z Gorzkowa Nowego.
Nie ma „lokalnych” rywali startujący do Senatu Jarosław Lasecki. Były senator zebrał rekordową w swoim okręgu liczbę 5240 podpisów i został oficjalnie zarejestrowany jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Lasecki będzie kandydował w okręgu wokół-częstochowskim (Okręg nr 68) obejmującym powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski. Prócz niego o mandat zawalczą w nim Czesław Ryszka z PiS, Anton Miklowicz z Kongresu Nowej Prawicy, Wojciech Konieczny z PPS oraz Stanisław Gmitruk z PSL.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze