(Żarki) Środowa (26. 01) sesja Rady MiG Żaki upłynęła na dyskusji z zaproszonym marszałkiem województwa Mariuszem Kleszczewskim o przebudowie drogi wojewódzkiej Żarki – Myszków, oraz pomocy w rozbudowie Szpitala Powiatowego w Myszkowie.
Kleszczewski nie szczędził pochwał dla gminy, twierdząc, że Żarki są znane w całym województwie nie tylko z powodu skuteczności w pozyskiwaniu środków unijnych, ale także z osiągania dobrych wyników w wielu kategoriach, wymieniając miedzy innymi oświatę, sport i infrastrukturę. – Macie chyba najwięcej świetlic środowiskowych wśród gmin – dodał wicemarszałek Mariusz Kleszczewski. Korzystając z okazji, zaapelował także o to, żeby nie patrzeć na „własne nosy”, zwracając też uwagę na myszkowski Szpital Powiatowy, któremu przypomnijmy w tym roku Rada Powiatu przyznała 3,7 mln zł na rozbudowę, co dyrektor SP Wojciech Picheta uznał za kwotę niewystarczającą względem finansowych potrzeb placówki. Burmistrz Klemens Podlejski zapowiedział pomoc finansową dla szpitala, który potrzebny jest mieszkańcom każdej gminy:- Jeśli Myszków będzie się rozwijał, powstaną także nowe miejsca pracy, jest oczywiste, że wszyscy na tym skorzystamy. Myszków jest naturalnym liderem.
W rozmowach po raz kolejny wróciła kwestia drogi wojewódzkiej Żarki – Myszków, której przebudowa jest dla Podlejskiego jednym z priorytetów obecnej kadencji: - Zwracam się o pomoc na przebudowę tej drogi. Nie ma tam kanalizacji deszczowej, i woda zalewa Olesiów (dzielnica Żarek – przyp. red.) Ponadto, każdego roku notujemy bardzo dużo wypadków, w których ginie wiele osób. Muszę przyznać, że z Zarządem Dróg Wojewódzkich współpracuje się ciężko – zwracał się do marszałka burmistrz. Politycy zgodzili się, że pieniądze z Unii powoli się kończą, jednak marszałek Kleszczewski stwierdził, że program dysponowania środkami unijnymi jest „niezwykle demokratyczny”, natomiast burmistrz Podlejski zapowiedział „korzystanie z pożyczek”, gdy skończą się środki bezzwrotne. Ostatnią kwestią, w którą zaangażował się Kleszczewski była sprawa internetu wielopasmowego. Marszałek chce do 2015 roku położyć 180 km podziemnego światłowodu, który umożliwi znaczące przyspieszenie szybkości internetu, oraz ma służyć „zlikwidowaniu wykluczenia cyfrowego i wspomóc subregion północny, czyli także powiat myszkowski”. Szybkość Internetu ma wzrosnąć do 40 Mb na sekundę.
PRZETARGI, POCZTA I OSIEDLE SPORTOWCÓW
20 stycznia gmina ogłosiła przetargi na przebudowę ulicy Piłsudkiego w Żarkach (która uzyskała dofinansowanie w wys. 50%), oraz na budowę odcinków dróg Wschodnia w Jaworzniku i odcinka drogi w Czatachowie w kierunku Pustelni. Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace. Mieszkańcy Wschodniej mają mieć zapewniony dojazd do drogi wojewódzkiej, natomiast w Czatachowie powstanie 600 metrów twardej nawierzchni na odcinku wieś – Pustelnia, powstaną też parkingi. Klemens Podlejski po raz kolejny podważył sensowność planów likwidacji oddziału Poczty Polskiej w Żarkach, stwierdzając, że ma wątpliwości, czy agencja sprawdziłaby się. Przestrogą dla Żarek mogą być Żarki Letnisko, gdzie po likwidacji poczty zaczęła działać agencja. Ale agent już planuje wycofać się z interesu z Pocztą Polską. W lipcu planowane jest otwarcie będącego obecnie w remoncie Domu Kultury. Trwa zagospodarowanie terenu wokół, oraz prace wykończeniowe budynku: wstawianie okien.
Na sesji radni rozpatrywali także pismo, które wpłynęło od mieszkańców żareckiego osiedla Sportowców, w którym pytają, kiedy wreszcie gmina zainstaluje oświetlenie na tym terenie. –W projekcie tegorocznego budżetu są środki na zrobienie dokumentacji, także na możliwość odwodnienia osiedla. Pamiętajmy, że wody płynące z kierunku Wysokiej Lelowskiej zalewają te tereny. Obiecuję zrobić dokumentację na oba zadania – zadeklarował burmistrz Żarek.
W WALCE Z NARKOMANIĄ I ALKOHOLIZMEM
Radni przyjęli Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011 - 2017, który zakłada „prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie przeciwdziałania narkomanii, szczególnie wśród dzieci i młodzieży”. Będą to głównie akcje w szkołach, przestrzegające przez zgubnym wpływem zażywania narkotyków. Gmina wyda na program w tym roku 5000 złotych. Drugi przyjęty program dotyczy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przewidziany na rok 2011, zakładający między innymi szereg spektakli teatralnych o tematyce uzależnień adresowanych do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze