Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 19 kwietnia 2025 22:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SPORE ZMIANY U SĄSIADÓW

(Janów, Lelów) Do prawdziwych wyborczych przetasowań doszło u naszych „sąsiadów” zza miedzy, czyli w gminach graniczących z powiatem myszkowskim. Po wielu latach z funkcjami pożegnali się wójtowie Janowa – Adam Markowski i Lelowa – Jerzy Szydłowski.
Podziel się
Oceń

 

(Janów, Lelów) Do prawdziwych wyborczych przetasowań doszło u naszych „sąsiadów” zza miedzy, czyli w gminach graniczących z powiatem myszkowskim. Po wielu latach z funkcjami pożegnali się wójtowie Janowa – Adam Markowski i Lelowa – Jerzy Szydłowski.

 

Do zmian w gminie Janów doszło już po pierwszej turze wyborów. Adam Markowski przegrał 21 listopada z dotychczasowym Przewodniczącym Rady Gminy Sławomirem Krzyształowskim. To wielka sensacja, biorąc pod uwagę fakt, że Markowski to były wicewójt I kadencji oraz wójt w kadencjach od II do V. W sumie samodzielnie rządził gminą Janów przez 16 lat. Głos na dotychczasowego gospodarza oddało 1374 mieszkańców. Jego konkurent – dotychczasowy Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Krzyształowski zebrał ich o 301 więcej, czyli 1675. Procentowo: 54,94 do 45,06 dla pretendenta. Nowy wójt wprowadził ze swojej listy także 7 radnych. Pozostała ósemka to „ludzie Markowskiego”, startujący z jego komitetu wyborczego „Ziemia Janowska”. Co ciekawe, z 11 zarejestrowanych w gminie komitetów mandaty zdobyły tylko dwa – właśnie te, których liderzy zmierzyli się w walce o fotel gospodarza gminy. Jak zatem będzie wyglądać współpraca w janowskiej radzie? Na razie wszystko „idzie gładko”. Bez komplikacji przeprowadzono podczas pierwszej sesji (29 listopada) wybory prezydium rady. Przewodniczącym został Ludwik Heinsch (KWW Sławomira Krzyształowskiego) a jego zastępcą Krzysztof Szczepanek (KWW „Ziemia Janowska”).

 

Pełny skład Rady Gminy w Janowie wygląda następująco: Józef Kawecki (156 zdobytych głosów), Piotr Zatoń (138), Artur Słabosz (216), Ludwik Heinsch (201), Małgorzata Grzywna (257), Alina Kaczmarek (227) i Jadwiga Michalik (305) – wszyscy KWW Sławomira Krzyształowskiego oraz: Jerzy Dudek (111 zdobytych głosów), Krzysztof Szczepanek (204), Danuta Tomza (184), Henryk Srokosz (166), Włodzimierz Kozik (145), Adam Ucieklak (264), Robert Lipowicz (249) i Paweł Stefaniak (242) – wszyscy KWW „Ziemia Janowska”.

 

W nowej radzie 9 osób to „nowe twarze”. Wybory przegrali lub nie wzięli w nich udziału: Małgorzata Janikowska, Andrzej Kania, Krzysztof Labocha, Józef Nieroda, Małgorzata Wasiak, Tomasz Wnęk, Małgorzata Łysak i Zygmunt Bielas. Miejsce w radzie na fotel wójta zamienił Sławomir Krzyształowski. Nowy gospodarz gminy uroczyste ślubowanie złożył podczas sesji 4 grudnia. - Kończy się moja przygoda i piękny okres życia. Mam nadzieję, że to co, wspólnie udało się zrobić, zostanie dobrze zapamiętane – pożegnał się z kolei ustępujący wójt Adam Markowski.

 

W LELOWIE PSL

Gabinet wójta po kilku latach opuści także dotychczasowy włodarz gminy Lelów Jerzy Szydłowski. Dwukrotny finalista konkursu na „Wójta Roku” w wyborach miał 5 przeciwników. Trzech pokonał w pierwszej turze (Mariana Michalskiego, Bolesława Pośpiecha i Józefa Stacherczaka). Do drugiej wszedł jako ten, który w pierwszej odsłonie zdobył najwięcej – bo 893 głosy. Wynik jego konkurenta Jacka Lupy wynosił 766 głosów. Było jednak wiadomo, że w drugiej turze może być różnie. Także dlatego, że na Lupę – członka PSL-u mogły przejść głosy oddane na innego „ludowca” – Józefa Stacherczaka. Dlaczego PSL wystawił w pierwszej turze dwóch swych członków? Tego do końca nie wiadomo. 5 grudnia każdy z kandydatów poprawił swój wynik, ale zwycięsko z dodatkowego głosowania wyszedł Lupa. Zdobył 1093 głosy (53,19 % wszystkich oddanych), o 131 więcej niż jego rywal Szydłowski. Dotychczasowemu wójtowi zaufało 962 wyborców (46,81 %). Zmiana w Lelowie stała się faktem.

 

Nowemu wójtowi będzie w nowej kadencji o tyle łatwiej, że będzie miał także większość w radzie. PSL wprowadziło do niej 8 radnych. Rada jest także dokładnie „przewietrzona”. Pozostało w niej zaledwie 3 radnych z poprzedniej kadencji. Zabraknie w niej m.in. przegranych w wyborach Jacka Grewendy, Mirosława Kamizeli, Wojciecha Muchy, Mariana Radosza, Józefa Stacherczaka, Stanisława Sygita i Hieronima Włodarskiego. W wyborach nie wystartowali z kolei dotychczasowi i byli Przewodniczący Rady Gminy: Henryk Radkowski i Marianna Dziura.

 

ZWYCIĘZCA BIERZE WSZYSTKO

W myśl zasady, że zwycięzca bierze wszystko nastąpił podział głównych stanowisk w Radzie Gminy. Fotel przewodniczącego przypadł Andrzejowi Dragańskiemu, jego zastępcą został Jerzy Palka – obaj z PSL.

 

Pełny skład lelowskich rajców wygląda następująco:

Andrzej Dragański (197 zdobytych głosów), Jerzy Palka (87), Zbigniew Kaczyński (83), Tadeusz Ozga (108), Beata Sieradzka (103), Renata Brodek (56), Euzebiusz Szczerba (51) i Marian Pytlarz (176) – wszyscy z PSL, Władysław Jaworski (142) i Krzysztof Gęsikowski – obaj KWW „Gospodarna Gmina Lelów”, Stefan Włodarski (69) i Teresa Miłek (81) – oboje KWW Pośpiech oraz Marian Nowak (113) – KWW „Niezależni – Lelów”, Szymon Jamrozik (94) – KWW Józefa Stacherczaka i Jolanta Grabowska (48) – KWW „Lelów 2014”. (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama