(Janów, Lelów) Do prawdziwych wyborczych przetasowań doszło u naszych „sąsiadów” zza miedzy, czyli w gminach graniczących z powiatem myszkowskim. Po wielu latach z funkcjami pożegnali się wójtowie Janowa – Adam Markowski i Lelowa – Jerzy Szydłowski.
Do zmian w gminie Janów doszło już po pierwszej turze wyborów. Adam Markowski przegrał 21 listopada z dotychczasowym Przewodniczącym Rady Gminy Sławomirem Krzyształowskim. To wielka sensacja, biorąc pod uwagę fakt, że Markowski to były wicewójt I kadencji oraz wójt w kadencjach od II do V. W sumie samodzielnie rządził gminą Janów przez 16 lat. Głos na dotychczasowego gospodarza oddało 1374 mieszkańców. Jego konkurent – dotychczasowy Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Krzyształowski zebrał ich o 301 więcej, czyli 1675. Procentowo: 54,94 do 45,06 dla pretendenta. Nowy wójt wprowadził ze swojej listy także 7 radnych. Pozostała ósemka to „ludzie Markowskiego”, startujący z jego komitetu wyborczego „Ziemia Janowska”. Co ciekawe, z 11 zarejestrowanych w gminie komitetów mandaty zdobyły tylko dwa – właśnie te, których liderzy zmierzyli się w walce o fotel gospodarza gminy. Jak zatem będzie wyglądać współpraca w janowskiej radzie? Na razie wszystko „idzie gładko”. Bez komplikacji przeprowadzono podczas pierwszej sesji (29 listopada) wybory prezydium rady. Przewodniczącym został Ludwik Heinsch (KWW Sławomira Krzyształowskiego) a jego zastępcą Krzysztof Szczepanek (KWW „Ziemia Janowska”).
Pełny skład Rady Gminy w Janowie wygląda następująco: Józef Kawecki (156 zdobytych głosów), Piotr Zatoń (138), Artur Słabosz (216), Ludwik Heinsch (201), Małgorzata Grzywna (257), Alina Kaczmarek (227) i Jadwiga Michalik (305) – wszyscy KWW Sławomira Krzyształowskiego oraz: Jerzy Dudek (111 zdobytych głosów), Krzysztof Szczepanek (204), Danuta Tomza (184), Henryk Srokosz (166), Włodzimierz Kozik (145), Adam Ucieklak (264), Robert Lipowicz (249) i Paweł Stefaniak (242) – wszyscy KWW „Ziemia Janowska”.
W nowej radzie 9 osób to „nowe twarze”. Wybory przegrali lub nie wzięli w nich udziału: Małgorzata Janikowska, Andrzej Kania, Krzysztof Labocha, Józef Nieroda, Małgorzata Wasiak, Tomasz Wnęk, Małgorzata Łysak i Zygmunt Bielas. Miejsce w radzie na fotel wójta zamienił Sławomir Krzyształowski. Nowy gospodarz gminy uroczyste ślubowanie złożył podczas sesji 4 grudnia. - Kończy się moja przygoda i piękny okres życia. Mam nadzieję, że to co, wspólnie udało się zrobić, zostanie dobrze zapamiętane – pożegnał się z kolei ustępujący wójt Adam Markowski.
W LELOWIE PSL
Gabinet wójta po kilku latach opuści także dotychczasowy włodarz gminy Lelów Jerzy Szydłowski. Dwukrotny finalista konkursu na „Wójta Roku” w wyborach miał 5 przeciwników. Trzech pokonał w pierwszej turze (Mariana Michalskiego, Bolesława Pośpiecha i Józefa Stacherczaka). Do drugiej wszedł jako ten, który w pierwszej odsłonie zdobył najwięcej – bo 893 głosy. Wynik jego konkurenta Jacka Lupy wynosił 766 głosów. Było jednak wiadomo, że w drugiej turze może być różnie. Także dlatego, że na Lupę – członka PSL-u mogły przejść głosy oddane na innego „ludowca” – Józefa Stacherczaka. Dlaczego PSL wystawił w pierwszej turze dwóch swych członków? Tego do końca nie wiadomo. 5 grudnia każdy z kandydatów poprawił swój wynik, ale zwycięsko z dodatkowego głosowania wyszedł Lupa. Zdobył 1093 głosy (53,19 % wszystkich oddanych), o 131 więcej niż jego rywal Szydłowski. Dotychczasowemu wójtowi zaufało 962 wyborców (46,81 %). Zmiana w Lelowie stała się faktem.
Nowemu wójtowi będzie w nowej kadencji o tyle łatwiej, że będzie miał także większość w radzie. PSL wprowadziło do niej 8 radnych. Rada jest także dokładnie „przewietrzona”. Pozostało w niej zaledwie 3 radnych z poprzedniej kadencji. Zabraknie w niej m.in. przegranych w wyborach Jacka Grewendy, Mirosława Kamizeli, Wojciecha Muchy, Mariana Radosza, Józefa Stacherczaka, Stanisława Sygita i Hieronima Włodarskiego. W wyborach nie wystartowali z kolei dotychczasowi i byli Przewodniczący Rady Gminy: Henryk Radkowski i Marianna Dziura.
ZWYCIĘZCA BIERZE WSZYSTKO
W myśl zasady, że zwycięzca bierze wszystko nastąpił podział głównych stanowisk w Radzie Gminy. Fotel przewodniczącego przypadł Andrzejowi Dragańskiemu, jego zastępcą został Jerzy Palka – obaj z PSL.
Pełny skład lelowskich rajców wygląda następująco:
Andrzej Dragański (197 zdobytych głosów), Jerzy Palka (87), Zbigniew Kaczyński (83), Tadeusz Ozga (108), Beata Sieradzka (103), Renata Brodek (56), Euzebiusz Szczerba (51) i Marian Pytlarz (176) – wszyscy z PSL, Władysław Jaworski (142) i Krzysztof Gęsikowski – obaj KWW „Gospodarna Gmina Lelów”, Stefan Włodarski (69) i Teresa Miłek (81) – oboje KWW Pośpiech oraz Marian Nowak (113) – KWW „Niezależni – Lelów”, Szymon Jamrozik (94) – KWW Józefa Stacherczaka i Jolanta Grabowska (48) – KWW „Lelów 2014”. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze