(Koziegłowy) Po raz pięćdziesiąty i zarazem ostatni, radni z gminy Koziegłowy spotkali się 9 listopada na sesji kończącej kadencję 2006 – 2010. Nie zabrakło na niej wzajemnych podziękowań za czteroletnią współpracę.
- Być może można było jeszcze lepiej wszystko wykonać, lepiej wypełniać swój mandat radnego – pozostawiam to do rozstrzygnięcia każdemu we własnym sumieniu, w tym także i swoim. Jedno jest dla mnie pewne i muszę to z tego miejsca powiedzieć – wszyscy radni mieli na celu polepszenie warunków życia w gminie Koziegłowy, podniesienie standardów dla mieszkańców i ogólny rozwój naszego miasta i gminy – podsumowywała mijającą kadencję władz samorządowych Przewodnicząca Rady Joanna Kołodziejczyk.
Ogółem, w zakończonej kadencji podczas 50 posiedzeń Rada Gminy i Miasta Koziegłowy podjęła 417 uchwał. O tym, jakie miały znaczenie dla zrealizowanych w ciągu ostatnich czterech lat inwestycji radni mogli przekonać się oglądając specjalnie przygotowany film. Wśród gości ostatniego posiedzenia koziegłowskich rajców była Zofia Jakubczyk - prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. Była Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy w latach 2002 – 2007 wraz z Joanną Kołodziejczyk przymocowały symboliczne gwoździe z nazwiskami radnych, do sztandaru Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. Podczas sesji radny Krzysztof Pluciński z rąk poseł Jadwigi Wiśniewskiej otrzymał przyznaną mu przez Sejmik Województwa Śląskiego Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
W KOZIEGŁOWACH BEZ SENSACJI
Niemal w stu procentach potwierdziły się w gminie Koziegłowy wyniki sondażu przeprowadzonego przez GM tuż przed wyborami. W naszym badaniu ankietowani wskazali, że w większości zamierzają poprzeć urzędującego burmistrza Ślęczkę, dając mu 64,5 % szans na zwycięstwo. W niedzielę głos na niego oddało 4439 mieszkańców gminy, co dało mu poparcie rzędu 68,05 %. Jego kontrkandydaci uzyskali odpowiednio: Sławomir Matyja 1124 głosy (17,23%), Józef Lazar 496 głosów (7,60%) a Antoni Bielecki 464 głosy (7,11%).
Frekwencja wyborcza wyniosła w gminie Koziegłowy 55,56 %, to oznacza, że do urn poszło głosować 6617 mieszkańców. - Jestem niezmiernie szczęśliwy i zadowolony z wyników wyborów, co godne podkreślenia, zgodnych z wynikami sondaży przeprowadzonych przez Gazetę Myszkowską. Chylę czoła przed osobami wykonującymi te badanie. Składam serdeczne podziękowania wszystkim wyborcom, wszystkim tym, którzy w ogóle wzięli udział w wyborach. To nasz wspólny sukces. To wypadkowa ciężkiej pracy nie tylko mojej osoby, ale i pracowników urzędu, działających na terenie gminy organizacji, stowarzyszeń, sołtysów i rad sołeckich czy straży pożarnych. To nasz wspólny sukces. Mnie cieszy fakt, że poprzez wynik wyborów mieszkańcy zaakceptowali taką wizję rozwoju gminy, taki sposób zarządzania, który im od 8 lat proponujemy. To nas tylko utwierdza w przekonaniu, że zakres podejmowanych działań jest słuszny. Nie ukrywam, że przed nami wiele trudnych wyzwań i zadań, które trzeba realizować, ale nie ukrywam, że liczę w tym zakresie na współpracę z nową radą – komentował wyniki wyborów nowy – stary burmistrz Jacek Ślęczka.
- Takie są reguły demokracji i koniec. Trzeba je zaakceptować, trzeba się z nimi pogodzić – oceniał z kolei Józef Lazar, w którym wiele osób upatrywało „czarnego konia” w walce o fotel burmistrza Koziegłów. – Teraz, zupełnie z innej perspektywy, z pewnej odległości będę się przyglądał temu co dzieje się w gminie, a za cztery lata będę to oceniał. Na pewno nie pójdę na „polityczną emeryturę” – zapowiada Lazar.
RADA W ZMIENIONYM SKŁADZIE
W kadencji 2010 – 2014 zabraknie sześciu dotychczasowych radnych. Sukcesu w głosowaniu nie odnieśli starający się o ponowny wybór Urszula Gawlińska – Bzdura, Antoni Łuszczyk, Wiesław Łabuś, Zdzisława Jasik, Mirosława Juda i Bożena Konopka. W radzie zabraknie także Józefa Lazara – dotychczasowego radnego z Pińczyc. Poległ w wyborach na burmistrza, nie udało mu się także zdobyć mandatu radnego powiatowego. Nie oznacza to jednak, że burmistrz Ślęczka, który do rady wprowadził 8 „swoich” radnych, straci w radzie „opozycję”. Cztery mandaty zdobyły w niedzielnych wyborach osoby startujące z list jego konkurenta Sławomira Matyi.
Skład nowej Rady Gminy i Miasta Koziegłowy przedstawia się następująco: Joanna Kołodziejczyk (Okręg nr 1 –Cynków - 324 głosy), Jan Figarski (Okr. nr 2 – Gniazdów - 256 głosów), Leonard Jagoda (348 głosów), Krzysztof Pluciński (285 głosów), Marian Szmukier (238 głosów) – wszyscy Okręg nr 3 – Koziegłowy, Rosochacz, Wylągi, Roman Waś (Ok. nr 4 – Koziegłówki - 149 głosów), Dariusz Stuła (Ok. nr 5 – Gliniana Góra, Mysłów, Osiek - 286 głosów), Mirosław Flak (Ok. nr 6 – Lgota Górna - 132 głosy), Kazimierz Kapuściak (Ok. nr 7 – Lgota Mokrzesz, Oczko, Kuźnica Nowa, Miłość - 140 głosów), Jacek Sularz (Ok. nr 8- Lgota Nadwarcie, Postęp - 144 głosy), Krzysztof Machura (Ok. nr 9 – Pińczyce, Zabijak - 280 głosów), Marcin Będkowski (Ok. nr 10 – Pustkowie Lgockie, Huta Stara I i II, Koclin – 156 głosów), Damian Cesarz (Ok. nr 11 – Markowice, Winowno- 196 głosów), Leszek Gruchała (Ok. nr 12 – Rzeniszów, Wojsławice, Krusin – 238 głosów) i Andrzej Cwanek (Ok. nr 13 – Siedlec Duży, Siedlec Mały, Mzyki – 231 głosów). Skład rady może sugerować, że układ w jej prezydium nie ulegnie w nowej kadencji radykalnej zmianie. Odpowiedź na pytanie, jak ostatecznie będzie wyglądać, poznamy już w grudniu.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze