(Żarki, Niegowa) Z wyraźną przewagą w głosowaniu w wyborach na burmistrza Żarek zwyciężył Klemens Podlejski. Uzyskał 2559 głosów, co dało mu 58,90% głosów i tym samym zwycięstwo w I turze. Podobne wyniki padły w Niegowie, gdzie drugi raz z rzędu bezapelacyjnie zwyciężył Krzysztof Motyl (bezpartyjny), uzyskując 61,67% poparcia (2162 ważne głosy).
W Żarkach do końca nie było wiadomo, czy Podlejski przekonał do siebie niezdecydowanych. Lucjan Koral (Przyszłość dla Żarek), który 4 lata temu minimalnie przegrał z Podlejskim (o 45 głosów), tym razem przegrał zdecydowanie, uzyskując jedynie 1073 głosy (24,70% poparcia), natomiast Janinę Cuglewską (SLD) poparło 713 osób, czyli 16,41% wyborców. Podlejski wygrał we wszystkich okręgach wyborczych. W obwodzie nr 8, w Filii Biblioteki Publicznej w sołectwie Kotowice uzyskał aż 72,76% poparcia. Spore zmiany zaszły w Radzie Miasta i Gminy. Na kolejną kadencję mandatów radnych nie zdobyli między innymi: Henryk Szpak i Jerzy Kot. Nowe twarze w Radzie to z kolei: Jakub Jarosz, Janusz Garncarz, Wioletta Król, Paweł Labocha, Tatiana Ośmiałowka, Roman Warta i Agnieszka Skorek.
Do Rady Miasta i Gminy Żarki dostali się: z KWW „Nowe Żarki – Wspólnota Gminna”: Alojzy Zieliński; z KWW „Przyszłość dla Żarek”: Jakub Jarosz; z KWW „Niezależni”: Stanisława Nowak, Bogusław Kowacki, Roman Warta, Henryk Świerdza, Wilhelm Patoń, Lidia Kowacka, Paweł Labocha; z KWW „Gospodarność – Porozumienie Lewicy”: Janusz Garncarz, Andrzej Jakóbczak, Agnieszka Skorek, Wioletta Król; z KWW „Nasze Osiedle”: Tatiana Ośmiałowska, natomiast z PO – Bogusław Gosek.
Frekwencja wyborcza w gminyie Żarki wyniosła 64,42%, najwięcej osób głosowało w sołectwie Kotowice - ponad 79%.
WÓJTEM MOTYLEM JESTEM!
W Niegowie na kolejną kadencję wybrano Krzysztofa Motyla. Obecnemu wójtowi gminy zaufało prawie 62% wyborców, następne miejsca zajęli Mirosław Cacoń – 18,85% poparcia (661 głosów), Mirosław Klimek – 14,92% poparcia (523 głosy) i Józef Milewski – 4,56% poparcia (160 głosów).
Do Rady Gminy Niegowa dostali się:
KWW Odnowa: Artur Sokół, Mariusz Dzieża, KWW Nowa Gmina Niegowa: Wojciech Kasznia; KWW Mała Ojczyzna – Gmina Niegowa: Zofia Kasznia, Adam Kawecki, Ryszard Halabowski, Skowron Marian, Andrzej Golibroda, Stanisław Morel; KWW Gospodarność – Porozumienie Lewicy: Maciej Piłka; KWW Nasza Gmina Niegowa: Andrzej Maligłówka, Roman Kurek; PSL: Jan Beza; KW Mieszkańców Wsi Sokolniki: Wiesław Madej; KW Rodzina – Wspólne Dobro: Urszula Szewczyk.
Wielkim przegranym jest Józef Milewski, przez 30 lat radny gminy Niegowa i przez 12 lat przewodniczący Rady Gminy. Milewski startował zarówno do Rady Powiatu, jak i w wyborach na wójta. Bez sukcesu w obu przypadkach. W Radzie Gminy Niegowa pojawiło się ogółem pięć nowych nazwisk. Frekwencja wyborcza w gminie Niegowa wyniosła 77,46%, co jest najwyższym wynikiem wśród gmin w powiecie myszkowskim, z tego w sołectwie Trzebniów głosowało ponad 90% uprawnionych. Do Rady Powiatu z Gmin Żarki i Niegowa (Okręg 4,) dostali się: Jarosław Kumor, Jadwiga Skalec i Mariusz Trepka. Tutaj frekwencja wyniosła 69%.
Swój wyborczy wynik skomentował dla nas Klemens Podlejski, burmistrz Żarek: - Jestem na urlopie, mam w domu wnuki, więc odpoczywam psychicznie, ale nie fizycznie. To dla mnie najmilszy prezent na imieniny. Chciałbym podziękować wyborcom za głosy. W tym roku uzyskałem ich dwa razy tyle, co cztery lata temu. Wygrałem we wszystkich okręgach wyborczych. Jestem pozytywnie zaskoczony. Jakiś stres związany z odpowiedzialnością jest, ale w moim przypadku to już bardziej rutyna. Będę kontynuował rozpoczęte inwestycje. Nie przerażają mnie kolejne cztery lata. (MB)
Napisz komentarz
Komentarze