(Poraj) Sporo lukru we wzajemnych podziękowaniach padło 9 listopada podczas ostatniej w tej kadencji sesji Rady Gminy Poraj. Dziękowali radni, wójt Marian Szczerbak, przewodniczący Rady, oraz mieszkańcy gminy, którzy przybyli na obrady. Inna sprawa, że tej sesji miało nie być…
- Tej sesji miało nie być, ale ponieważ była potrzebna – zwołałem ją – tłumaczył ostatnie przed wyborami zebranie radnych przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Konieczko. Pięć minut po rozpoczęciu sesji przewodniczący Konieczko zarządził pięciominutową przerwę, ponieważ nie zgadzał się wszystkim radnym program jej przebiegu. Niedługo potem wstała z krzesła radna Zdzisława Polak żaląc się, że wykreślono z porządku obrad sprawę Wojciecha Kalety, mieszkańca gminy, któremu wysypano na posesję azbest. Komisja Rewizyjna, której przewodniczy pani Polak jest zobowiązana rozpatrywać skargi w ciągu 14 dni od ich wpłynięcia. Ponieważ sprawę zdjęto z porządku obrad – termin ten został przekroczony.
-Łamiemy w ten sposób prawo – tłumaczyła radna Polak.
PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
Celina Giermaza z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła program „Przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy na lata 2010 – 2015”. Uchwalenie nowego programu było konieczne, po zmianach w ustawie o przemocy w rodzinie, która nakazuje jednostkom gminnym tworzenie placówek poradnictwa oraz tworzenie programów ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Jednym z głównych celów programu GOPS- u w Poraju jest powołanie zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, składającego się z grupy specjalistów (pedagog, lekarz, kurator) w celu realizowania programu pomocy osobom dotkniętym zjawiskiem przemocy. -Przygotowywaliśmy długo ten program, można było zrobić to wcześniej, ale woleliśmy to dobrze przeprowadzić – tłumaczyła zapytania radnych o to „czy ten program nie mógł być zrobiony wcześniej” Giermaza.
PODATEK GRUNTOWY I OD NIERUCHOMOŚCI WYŻSZY W 2011
Radni przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości i gruntów na przyszły rok i tak: podatek gruntowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej na 2011 rok wynosi 65 groszy/m²; związany z prowadzeniem działalności pożytku publicznego – 18 groszy/ m²; natomiast grunty położone pod jeziorami kosztują 4zł 15 groszy/h. Podatek od nieruchomości na 2011 kształtuję się następująco: od budynków mieszkalnych – 61 groszy/ m²; od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 15,84 zł/m²; związanych działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 3,66 zł/ m²; od pozostałych, w tym związanych z prowadzeniem statutowej działalności pożytku publicznego – 2,97 zł/m². W 2011 zwolnione z podatku gruntowego i od nieruchomości będą gminne jednostki budżetowe, instytucje kultury, jednostki ochrony przeciwpożarowej, oraz porządku publicznego, zakłady publicznej służby zdrowia. Podatek od środków transportowych na przyszły rok pozostaje bez zmian. Zwolnione z niego będą autobusy dowożące dzieci do gimnazjum, bez względu na ilość miejsc w pojeździe.
Wysokość stawek opłaty targowej w Gminie Poraj na przyszły rok przedstawia się następująco (stawki dzienne): sprzedaż z ciężarówki lub przyczepy sam. ciężarowego – 33 zł; z samochodu osobowego – 30 zł; ze stołu – 22 zł; obnośna z ręki, kosza lub skrzynki – 12 zł.
WIEJSKA, SADOWA I JASNA
Na sesji radna Zdzisława Polak zwróciła uwagę na sprawę odwodnienia ul. Wiejskiej w Żarkach Letnisku. Padła także kwestia modernizacji ulic Sadowej i Jasnej w Poraju, gdzie na tej drugiej jeden z mieszkańców nie zgadza się na przeprowadzenie robót, ze względu na konieczność przesunięcia furtki wjazdowej. Radni pytali także o plany budowy kanalizacji w Żarkach Letnisku. -W sprawie Wiejskiej sprawa jest skomplikowana, rozmawiamy z mieszkańcami w kwestii wykupienia działek w rejonie, póki co nie ma przełomu… Zneutralizowaliśmy za pomocą tłucznia dziury, żeby tej wody nie było…Co do ulicy Jasnej – mamy pomóc temu panu obniżyć wjazd i straty spowodowane tymi robotami zrekompensować. W sprawie kanalizacji bez przełomu – sprawa powróci w następnej kadencji – odpowiadał wójt gminy Poraj, Marian Szczerbak.
Dobra wiadomość dla Żarek Letniska – Ministerstwo Sportu przyznało dodatkowe 95 tysięcy złotych dotacji na boisko sportowe (Orlik).
PODZIĘKOWANIA
Przewodniczący Rady Gminy, Zbigniew Konieczko podziękował staroście Łukaszowi Stacherze za to, że „ma drogę do domu”, oraz wójtowi Szczerbakowi za „pozytywną współpracę”. Stałem się najsłynniejszym przewodniczącym w całym województwie, ponieważ za mojej kadencji odrzucono najwięcej uchwał – śmiał się Konieczko. Z kolei Marian Szczerbak dziękował za „życzliwe słowa i pozytywną współpracę”: - Zrobiliśmy kolejny postęp, dodaliśmy kolejną cegiełkę w wielkiej budowli. Kłóciliśmy się, ale trzeba umieć kłócić się pięknie – my doprowadziliśmy do konsensusu. Zrobiliśmy dobre inwestycje, a wiele jest w przygotowaniu – podsumował kadencję wójt gminy, Szczerbak.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze