(powiat myszkowski) Choć w maju pogoda nas nie rozpieszczała, to szkoły i przedszkola nie zrezygnowały z organizacji festynów i pikników. Takie przedsięwzięcia bowiem nie tylko integrują społeczność lokalną, ale również pozwalają placówkom zdobyć „ekstra” środki, które przeznaczają na drobne remonty czy zakupy materiałów dydaktycznych. W naszym powiecie takie rodzinne pikniki trafiły na podatny grunt, o czym świadczy nie tylko wysoka frekwencja publiczności, ale również rosnąca liczba takich przedsięwzięć.
WIELKA MAJÓWKA W PORAJU
Gimnazjum w Poraju po raz dziesiąty zorganizowało 22 maja Wielką Majówkę. Uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne z tej okazji przygotowali moc atrakcji: stoiska gastronomiczne, loterię fantową oraz stoiska z upominkami. Dochód z tej imprezy zostanie przeznaczony na zakup wyposażenia do powstającego łącznika pomiędzy szkołą a halą sportową, w którym mają się mieścić sale dydaktyczne.
Podczas części artystycznej jako pierwsze zaprezentowały się „Nastolatki”, którymi od ponad 30 lat wspólnie opiekują się Ewa Matuszczyk i Adam Grajdek. Później scenę opanowali gimnazjaliści z zespołu „Orbidicort”, który niedawno miał swój debiut. Młodzi muzycy – co ważne podkreślenia – sami tworzą muzykę i teksty do swoich piosenek. Dawkę energetycznego rocka z kolei zapewnił zespół „Batteries”, który porajska publiczność miała okazję poznać podczas tegorocznego koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W bluesowe klimaty publiczność wprowadził zespół „Los Bluesos Tabacos”, a covery znanych przebojów zagrały „Czarne Charaktery”.
Podczas majówki został również rozegrany mecz piłkarski. Pierwszą nagrodę zdobył zespół nauczycieli, na drugim miejscu uplasowała się grupa chłopców, a na trzecim gimnazjalistki. Puchary dla zespołów wręczył starosta myszkowski Łukasz Stachera i radna powiatowa Anna Socha – Korendo. Ponadto odbyło się rozdanie nagród w konkursie etnograficznym (na wykonanie palmy wielkanocnej), który został zorganizowany przez Monikę Leszczyńską. Dwie pierwsze nagrody przyznano klasom Ia i IIId, drugie nagrody powędrowały do uczniów z klas Ic i Id.
Przedstawiciele władz powiatu wręczyli również podziękowania w formie statuetek dla dyrektor gimnazjum Beaty Cichoń, nauczycielki Katarzyny Kaźmierczak i prezesa LKS „Polonii” Poraj Andrzeja Pawłowskiego za organizację w Poraju życia kulturalnego i sportowego.
ORKIESTRA GÓRNICZA W JAWORZNIKU
Orkiestra Górnicza Kopalni Zabrze – Bielszowice była jedną z wielu atrakcji festynu. W sobotę, 22 maja odbyła się majówka zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Jaworzniku.
Głównym punktem imprezy było przejście kolorowego korowodu przez wieś w asyście Orkiestry Dętej Kopalni Zabrze – Bielszowice, która później na scenie zaprezentowała swój repertuar. Podczas majówki odbyły się również rozgrywki w piłkę siatkową, a publiczność zabawiały lokalne zespoły oraz uczniowie z jaworznickiej podstawówki. Na scenie mogliśmy oglądać zespoły: Lira, Wysoczanki, Kłos, Carmen, Ostrówiolinki oraz zespół dziecięcy z Myszkowa. Podczas imprezy trwała zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz zabezpieczenia pierścienia, który szkoła otrzymała od ks. biskupa Antoniego Długosza podczas uroczystości przyjęcia sztandaru.
CIĘŻKI SPRZĘT NA STALOWEJ
Gwiazdą Wielkiego Festynu w Przedszkolu nr 5 im. M. Konopnickiej na ul. Stalowej w Myszkowie byli harleyowcy z częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego „Jura Riders” z Częstochowy. Najmłodszym proponowali przejazdy na swoich pięknych maszynach.
- Jesteśmy zapraszani na różne imprezy. Przewozimy dzieci na motorach, a rodzice są tak hojni, że przekazują nam datki. Te pieniądze przeznaczamy na szczytny cel: na domy dziecka czy – jak w tym przypadku – na potrzeby przedszkola – zdradza nam pan Daniel, szef klubu – Będąc na tym festynie, zostaliśmy zaproszeni przez jedną z nauczycielek ze znajdującej się tu szkoły (ZS nr 1) na piknik charytatywny.
„Jura Riders”, który obecnie zrzesza 50 osób, to reaktywacja Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów, który istniał od 1887 do 1953 roku. – Jeździmy na chopper’ach, cruiser’ach. Mamy w swoich szeregach legendarnego Harleya Davidsona, motory marki Suzuki czy Honda. Jedno jest pewne, na pewno nie ma u nas dwóch jednakowych motorów – dodaje pan Daniel.
Dla publiczności przygotowano również inne atrakcje: występy przedszkolaków, dmuchany zamek, przejażdżki na kucyku, stoiska gastronomiczne, loterię fantową, zabawy z klownem i konkursy dla dzieci i rodziców. Dochód z tych atrakcji zostanie przekazany na rzecz przedszkola (wyposażenia sal lub wykonanie patio).
- To jest już piąty festyn w naszym przedszkolu. Z reguły organizujemy go w związku z dniem Matki, Ojca i Dziecka. Chcemy, aby to spotkanie miało charakter rodzinny. Na tym festynie możemy się spotkać z dziećmi i rodzicami, zwłaszcza z ojcami, którzy z reguły są zapracowani, ale w tym dniu znajdują dla nas czas – mówi dyrektor przedszkola Teresa Bednarska. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze