(Koziegłowy) O trzech lat w gminie Koziegłowy prowadzona jest ekologiczna akcja ,,Czysta Gmina”. – To przedsięwzięcie możemy porównać do ogniw łańcucha. Nie tylko przyzwyczajeń, jakie musimy zakorzenić w naszych mieszkańcach, ale umiejętności patrzenia i wartościowania tego, co dla nas dobre – mówi Agata Morawiec z Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji i Kultury, koordynator akcji.
Akcja co rok ma inny charakter, ale jej cel pozostaje niezmienny. Organizatorom nie chodzi tylko o posprzątanie terenu gminy samo w sobie, bardziej zależy im na zachęcaniu mieszkańców do dbałości o czystość otaczającego ich środowiska. Dlatego podejmowane od trzech lat działania mają przede wszystkim duży wymiar edukacyjny.
- Mentalność i przyzwyczajenia to ciężka do przejścia bariera dla edukacji. Najlepiej poddają się jej najmłodsi, co jest oczywiste. To ,,materiał” najbardziej plastyczny. Natomiast duży problem leży po stronie dorosłego społeczeństwa, które nasze działania postrzega jako dziwne, a nawet śmieszne. Nie zniechęcamy się jednak, przez co akcja się rozwija – mówi Agata Morawiec z koziegłowskiego MGOPiK - u.
Tegoroczne działania ruszyły z początkiem marca. Skierowano je w dużej mierze do młodzieży, dlatego do pomocy włączyło się aktywnie miejscowe gimnazjum. Placówki wspólnie zorganizowały dwa konkursy plastyczne - na plakat nawołujący do dbałości o czystość i ekologię oraz na „wynalazek” z odpadów. W gimnazjum zorganizowany został ponadto gminny konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych, który wyłonił „znawców przyrody”. Ważnym elementem tegorocznej ,,Czystej Gminy” było trzykrotne spotkanie z wolontariuszami organizacji „Greenpeace”, które odbyło się w MGOPiK w Koziegłowach, a w których uczestniczyło około 220 osób. Największym zainteresowaniem odbiorców cieszyły się filmy i przytaczane przez „zielonych” fakty związane z odławianiem zagrożonych gatunków ryb, ociepleniem klimatu czy odnawialnymi źródłami energii. Podczas spotkania pokazano także, jak można oszczędzać energię elektryczną w domu i jak segregować śmieci.
Punktem kulminacyjnym akcji było wielkie sprzątanie gminy, które odbyło się 20 kwietnia. Sześć grup młodzieży „uzbrojonych” w rękawiczki i worki, pod opieką nauczycieli i pracowników ośrodka kultury, wyruszyło w teren. Cztery godziny sprzątania pozwoliły na doprowadzenie do stanu użyteczności olbrzymich połaci dzikich śmieciowisk. Do sprzątania włączyły się także sołectwa oraz pracownicy i podopieczni świetlic środowiskowych z terenu gminy.
- W małych społecznościach wspólne sprzątanie pozwalało na integrację i poczucie tożsamości ze swoją miejscowością. Szkoda tylko, że na 14 tysięcy mieszkańców, tak niewielu z nas angażuje się w dbałość o wizerunek swojego najbliższego otoczenia. Pełne worki były składowane przy drogach, a pomoc Zespołu Usług Komunalnych w ich zwiezieniu okazała się, jak zawsze, niezbędna. Dziękuję wszystkim za pomoc – dodaje koordynator ,,Czystej Gminy” Agata Morawiec. Czy dotychczasowe działania przyniosą spodziewany rezultat, okaże się za rok. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze