(Poraj) Reprezentacje siedmiu szkół z terenu powiatu myszkowskiego wzięły udział w konkursie poświęconym życiu i twórczości Fryderyka Chopina, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Poraju. Konkurs zorganizowano z okazji 200 rocznicy urodzin artysty przypadającej w tym roku i ogłoszonego w związku z tym „Roku Chopinowskiego”. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Cynkowie.
Swoje reprezentacje do Poraja przysłały szkoły podstawowe z Koziegłów, Pińczyc, Cynkowa, Gniazdowa, Przybynowa oraz „dwójka” z Myszkowa. Nie mogło zabraknąć także drużyny gospodarzy konkursu. Trzyosobowe zespoły walczyły w pięciu konkurencjach, w których musiały wykazywać się znajomością szczegółów z życia wielkiego muzyka oraz jego twórczości. Okazało się, że ta jest uczestnikom konkursu doskonale znana. Prezentowane podczas jednej z konkurencji fragmenty utworów Chopina zostały przez nich rozpoznane bezbłędnie. Ze wszystkimi zadaniami najlepiej poradziła sobie ekipa z Cynkowa w składzie: Patrycja Wcisło, Karolina Pluta i Karolina Gil, zdobywając najwyższą możliwą liczbę punktów. O drugie miejsce trzeba było rozegrać dogrywkę pomiędzy reprezentacjami szkół z Przybynowa i Pińczyc, w której lepiej poradzili sobie ci pierwsi: Magdalena Szecówka, Klaudia Czechowska i Michał Marchewka. Szkole Podstawowej z Pińczyc, reprezentowanej przez: Kamilę Jackowską, Patrycję Matyję i Weronikę Musialik przypadło zatem trzecie miejsce.
OBRAZKI MALOWANE MUZYKĄ
Konkurs stał się także okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursie plastycznym poświęconym muzyce Fryderyka Chopina zorganizowanym przez porajską podstawówkę. Wykonywane w różnych technikach rysunki inspirowane były przez utwory wielkiego kompozytora.
- Na konkurs, ku naszemu zaskoczeniu wpłynęło aż 180 prac ze szkół z całego powiatu. Zmagania naszych małych plastyków zaplanowaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych. Najmłodsi, z klas I – III, wykonywali prace, do których inspiracją było „Preludium deszczowe”, zaś uczniowie z klas IV – VI natchnienia szukali w etiudzie c- mol, zwanej „Rewolucyjną” - -tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej w Poraju Danuta Służałek – Jaworska.
Niełatwe zadanie wyłonienia najlepszych prac spoczęło na jury, w skład którego weszły Maria Drzewiecka – artysta plastyk, wykładowczyni z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Zofia Chwastek – instruktor plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju oraz Justyna Krauze – Cieślińska – nauczyciel plastyki z porajskiego gimnazjum.
Wśród uczniów młodszych pierwsze miejsca przyznano dla prac Darii Ożóg ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Myszkowie i Ewy Strózik ze Szkoły Podstawowej w Poraju. Pozostałe miejsca także przypadły uczniom „Teligi” – drugie Jordanowi Schabowskiemu, a trzecie Natalii Ucieklak. W kategorii uczniów z klas IV – VI dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły Aleksandrze Madel ze Szkoły Podstawowej w Żarkach i Tomaszowi Sapocie ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie. Drugie miejsce przyznano Pawłowi Kowackiemu ze Szkoły Podstawowej w Poraju a trzecie Annie Pęczek ze Szkoły Podstawowej z Przybynowa. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Julia Borek z Zespołu Szkół nr 2 w Myszkowie, Wiktoria Głowacka ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie, Karolina Cesarz i Ewelina Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Poraju, Dagmara Fajt ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Myszkowie oraz Monika Ligus ze Szkoły Podstawowej w Choroniu.
Nagrody w konkursach ufundowane m.in. przez poseł Jadwigę Wiśniewską, która objęła uczniowskie zmagania honorowym patronatem wręczali prócz dyrektor Danuty Służałek Jaworskiej wójt gminy Poraj Marian Szczerbak oraz Starosta Myszkowski Łukasz Stachera.
W tym miejscu warto wspomnieć, że publiczność i zaproszeni goście mogli podziwiać nie tylko wiedzę uczestników zmagań. Z występami artystycznymi poświęconymi Chopinowi wystąpiły m.in. działający w szkole zespół „Fleciki” oraz tancerze z najmłodszych klas szkoły podstawowej, którzy zaprezentowali piękne widowisko taneczne, uzupełnione oczywiście muzyką Chopina.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze