(Żarki Letnisko) Z poezją swego szkolnego patrona Jana Pawła II zmierzyli się uczniowie gimnazjów z terenu powiatu myszkowskiego, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym w Żarkach Letnisku. Szkoła nosząca od października 2008 roku imię Papieża Polaka zaprosiła do udziału w nim swych imienników z Gimnazjum nr 2 w Myszkowie, z Niegowy i Żarek. Honorowy patronat nad konkursem objęła Małgorzata Handzlik poseł do parlamentu Europejskiego oraz wójt gminy Poraj Marian Szczerbak.
Skąd pomysł na tego typu rywalizację tłumaczy dyrektor Gimnazjum w Żarkach Letnisku Mariola Karpowicz: - Celem organizowanego przez nas konkursu recytatorskiego jest przede wszystkim popularyzowanie wśród młodych ludzi wiedzy o twórczości Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Chcemy też wzbudzić jej zainteresowanie literaturą piękną, a w szczególności poezją naszego wielkiego rodaka i patrona. Konkurs organizujemy po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni, być może w przyszłym roku będzie mieć zupełnie inną formę – wyjaśnia M. Karpowicz.
Każda ze szkół, w tym także gospodarze, wystawiła trzyosobowe reprezentacje, a uczniowie prezentowali po dwa utwory poetyckie. Komisja konkursowa zwracała uwagę na dobór repertuaru, interpretację utworów oraz tzw. kulturę słowa (dykcję i intonację) oraz ogólny wyraz artystyczny. Zasiadający w niej ks. kanonik Marian Szymonik – wykładowca częstochowskiego Seminarium Duchownego, ks. Maciej Klekowski – proboszcz parafii w Żarkach Letnisku i zarazem dziekan Dekanatu Żareckiego, ks. Marek Gaborski, asystentka euro poseł Małgorzaty Handzlik – Katarzyna Merta-Wałek i Krystyna Bodnar-Miler – prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska uznali, że najbardziej przypadła im do gustu interpretacja Marii Surmy z Gimnazjum w Żarkach Letnisku. Tylko niewiele ustępowała jej zdaniem jury Klaudia Pompa z Gimnazjum w Żarkach, która zajęła drugie miejsce. Trzecie przypadło Agnieszce Skowron z Gimnazjum w Niegowie.
Specjalną nagrodę – dla Magdaleny Ptasińskiej z Gimnazjum w Niegowie przyznała Krystyna Bodnar – Miler, która sama jest poetką, autorką wydanego m.in. ostatnio tomiku wierszy. Swoją nagrodę przyznał także wójt Marian Szczerbak, którego zdaniem na wyróżnienie zasłużył Mikołaj Buła z Gimnazjum nr 2 w Myszkowie.
- Patron tej szkoły i tego konkursu, kiedy zbliżał się jubileusz roku 2000 napisał w liście do artystów: „piękno zbawi świat”. Był to cytat, choć nie dosłowny z Dostojewskiego. A jeszcze wcześniej, w 1978 roku przemawiając przed luminarzami tego świata powiedział, że pochodzi z narodu, który przetrwał dzięki kulturze. On naszej kultury się nie wstydził, podnosił ja nawet do rangi kultury uniwersalnej. I wypada tu dziś powiedzieć, że wy razem ze swymi nauczycielami też tworzycie kulturę, a przez to tworzycie też pięknego człowieka. Byliście dziś twórcami kultury, daliście nam łyk tej kultury, takiej prawdziwej i autentycznej – podsumowywał występy ks. Marian Szymonik.
Uczestnicy konkursu zasłużyli na pochwały, tym bardziej, że poezja ich szkolnego patrona nie należy do najłatwiejszych.
- Jest to poezja trudna, ale jeśli się postaramy, możemy dotrzeć do jej sedna, zrozumieć ją – mówiła nam zwyciężczyni zmagań Maria Surma. Zdobywczyni drugiego miejsca Klaudia Pompa znalazła w niej analogie do swego życia. – Recytowałam m.in. „Źródło”. To utwór w pewien sposób bardzo mi bliski. Mieszkam w Żarkach, niedaleko źródła Leśniowskiego i być może dlatego czułam, że to co mówię w pewien sposób należy do mnie.
Obydwie po ogłoszeniu wyników uginały się pod ciężarem atrakcyjnych nagrody książkowych ufundowanych dla laureatów konkursu przez Małgorzatę Handzlik. Zwycięzcy otrzymali min. piękne wydania trylogii Henryka Sienkiewicza, maskotki i pióra.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze