(Myszków) W poniedziałek, 19 kwietnia w Myszkowie rozpoczęły się obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. W obliczu ostatnich tragicznych wydarzeń uroczystości nabrały szczególnej wymowy. Cykl imprez, nad którymi honorowy patronat objął jeszcze za życia Prezydent RP Lech Kaczyński, zainaugurowały wykłady wygłoszone w myszkowskim MDK- u oraz Marsz Katyński, w którym uczestniczyły setki mieszkańców powiatu. Jego centralną częścią było sadzenie tzw. „dębów katyńskich” poświęconych pamięci pomordowanych 70 lat temu polskich żołnierzy. Jeden z dębów upamiętniać będzie parę prezydencką i inne ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku z 10 kwietnia.
Myszkowskie obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej miały wyglądać zupełnie inaczej. Miała im towarzyszyć zupełnie inna atmosfera. – Prezydent Lech Kaczyński widział program naszych uroczystości. Bardzo mu się on podobał – mówiła nam przed obchodami poseł Jadwiga Wiśniewska, główna organizatorka uroczystości.
BY MŁODZIEŻ ZNAŁA PRAWDĘ KATYŃSKĄ
Katastrofa pod Smoleńskiem nadała obchodom zbrodni katyńskiej szczególnego wymiaru. - Przez nasze narodowe szeregi przyszedł Bóg i przez cieniutką granicę między życiem a śmiercią skinął na Tych najbardziej dojrzałych i poprosił ich z samolotu do siebie. Tam w pobliżu Katynia są jakby dyskretne drzwi do nieba, przez które 70 lat temu przechodzili polscy oficerowie, a teraz przeszli dwaj prezydenci, generałowie, ministrowie, biskupi, posłowie, senatorowie – cytowała słowa kardynała Józefa Glempa poseł Jadwiga Wiśniewska, otwierając myszkowskie uroczystości.
Uroczystości zainaugurowała sesja popularno – naukowa zorganizowana pod hasłem „Dzieje kłamstwa katyńskiego”. Wypełniający do ostatniego miejsca salę widowiskową myszkowskiego MDK-u młodzież gimnazjalna oraz starsi mieszkańcy Myszkowa i zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu dr Wacława Dubiańskiego z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Swój czas poświęcił na przedstawienie nieznanych bliżej aspektów dotyczących mordu polskich oficerów w Katyniu i towarzyszącej temu zdarzeniu wieloletniej mistyfikacji tworzonej przez ZSRR, a którą powielała również władza komunistyczna w Polsce. Referat myszkowskiego historyka dr Jarosława Durki, który opowiadał o losach Polaków wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej, wzbogacony był miejscami bardzo sugestywnym pokazem multimedialnym. Co podkreślała sama młodzież wykłady nie były „przegadane”, a przez to zapadające w pamięć.
SETKI LUDZI W MARSZU
Około godziny 11.30 spod domu kultury wyruszył na teren Parafii Narodzenia NMP na Mijaczowie tłum mieszkańców z całego powiatu. Kilkaset osób (według niektórych obserwatorów marszu mogło być ich nawet tysiąc) przeszło pod tamtejszy pomnik upamiętniający ofiary „Golgoty Wschodu”.
Czoło marszu stanowiły: orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, kompanie reprezentacyjne 75 Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej z Gliwic i Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz poczty sztandarowe. Za nimi w milczeniu podążała szkolna młodzież i pozostali uczestnicy.
Zamordowanych 70 lat temu Polaków upamiętniły tzw. dęby katyńskie, posadzone na błoniach za kościołem. Drzew miało być pierwotnie trzy – tyle ile nazwisk pomordowanych żołnierzy z Myszkowa widnieje na pomniku. Posadzony został jednak także dodatkowy dąb - upamiętniający Prezydenta RP, jego małżonkę i całą polską delegację.
Dęby upamiętniać będą zamordowanych w 1940 roku przez Rosjan trzech oficerów z Myszkowa: porucznika Jan Rudawskiego, porucznika Kazimierza Gałkowskiego oraz podporucznika Józefa Hylę. Rodzina tego ostatniego wzięła udział w poniedziałkowych uroczystościach, złożyła także wiązankę kwiatów pod pomnikiem, podobnie jak i pozostali uczestnicy obchodów.
- Chcieliśmy, by była to uroczystość godna patronatu Prezydenta – mówiła kilka dni przed inauguracją obchodów Jadwiga Wiśniewska. Piękna pogoda, trzykrotna salwa honorowa, obecność pocztów sztandarowych i kompanii reprezentacyjnych, ale przede wszystkim liczna obecność mieszkańców sprawiła, że tak właśnie było.
MAJCHER ZAMIAST MIGALSKIEGO
Kolejna odsłona rocznicowych uroczystości miała miejsce 26 kwietnia. Rozpoczął je poruszający spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 4 i Gimnazjum nr 5, przygotowany pod kierunkiem Grażyny Wróblewskiej - Ludwik, Ireny Nawrockiej i Moniki Góry. Spektakl uświetnił chór z Zespołu Szkół nr 4 pod kierunkiem Doroty Bulskiej.
Do Myszkowa z wykładem „Walka o prawdę w Parlamencie Europejskim” miał przyjechać eurodeputowany Marek Migalski, ale nie pozwoliły mu na to obowiązki służbowe. Zastąpił go Andrzej Majcher, szef pionu lustracyjnego IPN w Katowicach, który w latach 2004 – 2007 jako prokurator wydziału śledczego instytutu badał m.in. w Moskwie zbrodnię katyńską. Młodzieży w sposób przystępny tłumaczył, dlaczego w przypadku żołnierzy polskich pomordowanych w latach 40-tych na wschodzie trzeba mówić o zbrodniach wojennych czy wprost, o ludobójstwie. Po nim w myszkowskim MDK-u rozstrzygnięty został I Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki zorganizowany pod hasłem „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, na który wpłynęło blisko 250 prac.
Laureatem konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych został Adrian Kyć, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Sosnowcu. Wśród prac nadesłanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych jury najbardziej przypadła do gustu praca Michała Jachimka z Gimnazjum nr 6 im. Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie. Zwycięzcy otrzymali pióra wieczne ufundowane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i przekazane na kilka dni przed jego śmiercią. Pojadą też na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Docenione zostały także prace reprezentantów naszego powiatu. Wyróżnienia w kategorii uczniów gimnazjów otrzymały: Nikoletta Sularz i Alicja Machura z Zespołu Szkół w Pińczycach oraz Małgorzata Fila i Jarosław Lech z Gimnazjum nr 1 w Myszkowie. W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych jedno z dwóch równorzędnych drugich miejsc przypadło Marlenie Samek z Liceum Ogólnokształcącego w Myszkowie.
30 kwietnia do Myszkowa przyjechał prof. Ryszard Terlecki, który w myszkowskim MDK-u wygłosił wykład zatytułowany: „Polityka historyczna w III RP a zbrodnia katyńska”.
Zakończenie myszkowskich obchodów zbrodni katyńskiej odbyło się podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w poniedziałek, 3 maja w kościele pw. Narodzenia NMP w Myszkowie.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze