(Myszków) Myszkowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie w kościele na Mijaczowie. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyła refleksja i zaduma, po katastrofie pod Smoleńskiem. Po mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia oraz pod pomnikiem upamiętniającym Poległych za Ziemię Myszkowską.
Obchody 219 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie ustawy konstytucyjnej, rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie Mijaczowie. Mszę odprawił biskup Antoni Długosz w asyście myszkowskich kapłanów: ks. Jana Batorskiego, ks. Floriana Najmana i ks. Jarosława Koczura.
W swojej homilii biskup Antoni Długosz wspomniał pamięć ofiar poległych przed siedemdziesięciu laty w Katyniu i innych miejscach polskiej kaźni i ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych: poseł Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Łukasz Stachera, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk. Licznie stawili się kombatanci, przedstawiciele szkół i zakładów pracy, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji społecznych i partii politycznych. Po zakończeniu nabożeństwa na placu kościelnym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia. Ta część święta była związana z zakończeniem myszkowskich obchodów 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbywały się w Myszkowie od 19 kwietnia. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do centrum miasta, pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie również złożono wiązanki kwiatów. Złożyła je m.in. delegacja polskich dzieci uczących się w Irlandii, przebywających w tych dniach w Myszkowie i goszczących w ZS nr 1 przy ul. Leśnej.
Pod pomnikiem głos zabrał jedynie burmistrz Janusz Romaniuk. – To dobrze, że dzisiejsze patriotyczne święto zgromadziło tak wielu ludzi, którzy na co dzień tak różnią się od siebie poglądami politycznymi. Że stało się to w obliczu tego co wszyscy mogliśmy obserwować w ostatnich dniach żałoby i zadumy narodowej. Cieszę się, że jest tu tak dużo ludzi młodych, i to do nich dziś się głównie zwracam. Oni przysłuchują się czasem naszym sporom i utarczkom. I to im zadaję dziś pytanie, czy warto to robić – mówił w krótkim przemówieniu burmistrz Romaniuk. Choć gości oficjalnych nie brakowało, nikogo więcej burmistrz nie poprosił o zabranie głosu.
PORAJ
Obchody Święta Konstytucji odbyły się również w Poraju. Rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W mszy uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Następnie uczestnicy święta przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone wiązanki i kwiaty. Uroczystości wzbogaciła część artystyczna zorganizowana przed budynkiem miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury.
Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone dla upamiętnienia uchwalonej przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych Ameryki) konstytucji. Ten akt prawny regulował m.in. podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych, reformował wymiar sprawiedliwości. Konstytucja to również początek budowy sił zbrojnych, do których nawiązuje Wojsko Polskie.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze