(powiat myszkowski) Pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem została uczczona przez mieszkańców naszego powiatu podczas mszy żałobnych. Za tragicznie zmarłych modlono się w kościołach m. in. w Myszkowie, Gorzkowie, Niegowie i w Koziegłowach.
W Myszkowie msza św. w intencji tragicznie zmarłych odbyła się 15 kwietnia w kościele Narodzenia NMP na Mijaczowie. Zgromadziła ona wielu mieszkańców miasta i polityków z naszego regionu. Był wicemarszałek woj. Śląskiego Mariusz Kleszczewski, starosta myszkowski Łukasz Stachera, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk i poseł Jadwiga Wiśniewska. Podczas nabożeństwa obecni byli również przedstawiciele myszkowskich zakładów pracy i poczty sztandarowe. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jan Batorski w asyście wielu kapłanów. Następnie, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary mordu katyńskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Natomiast mieszkańcy niegowskiej gminy oddali w minionym tygodniu hołd tragicznie zmarłym w czasie żałobnych mszy w parafiach w Gorzkowie – Trzebniowie i w Niegowie. W liturgii uczestniczyli m.in. wójt Krzysztof Motyl, sekretarz Mirosław Szczepańczyk, skarbnik Cecylia Lampa, radni, sołtysi, młodzież szkolna wraz ze swym gronem pedagogicznym i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Po zakończeniu mszy złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. W Urzędzie Gminy Niegowa wyłożona jest w dalszym ciągu księga kondolencyjna, do której wpisywać się mogą wszyscy, którzy chcą pożegnać tragicznie zmarłych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że kontynuacją gminnych uroczystości żałobnych był wyjazd delegacji niegowskich samorządowców, którzy udali się w piątek, 16 kwietnia do Warszawy, aby w Pałacu Prezydenckim oddać hołd jego ostatnim mieszkańcom. Reprezentacja gminy, w skład której wchodzili także miejscowi dyrektorzy szkół i księża, po kilkugodzinnym oczekiwaniu w kolejce dokonała wpisu do księgi kondolencyjnej i modliła się nad trumnami pary prezydenckiej.
Uroczystości żałobne odbyły się także w piątek,16 kwietnia w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Podczas mszy świętej za zmarłych modliły się tłumy mieszkańców gminy. W uroczystości uczestniczyła m.in. poseł Jadwiga Wiśniewska, przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, burmistrz Jacek Ślęczka, wiceburmistrz Stanisław Błoński, radni gminni i powiatowi. Wraz z władzami samorządowymi hołd ofiarom wypadku złożyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy, harcerze, strażacy z OSP, i panie z KGW „Ziemianki” i pracownicy urzędu. Przed rozpoczęciem mszy św. młodzież szkolna, w milczeniu, włożyła do wazonu stojącego obok głównego ołtarza symbolicznych 96 białych róż.
- Kilka dni temu, na ziemi pod Smoleńskiem pojawiły się nowe krzyże, w miejscu tragicznej śmierci Tych, którzy chcieli złożyć hołd poległym, którzy nade wszystko pragnęli zadbać o historyczną prawdę, o pamięć. Niektórzy dziś mówią: po co wracać do historii, po co ją rozpamiętywać, trzeba patrzeć w przyszłość. Na tego rodzaju złe podejście zwracał uwagę kardynał Stefan Wyszyński mówiąc: „Naród, który traci pamięć, nie ma dokąd iść”, a wcześniej także marszałek Józef Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Tragedia wysuwa jeszcze jedną refleksję – zginęło tylu wartościowych ludzi, powstała pewna pustka, mówi się często, że nie ma ludzi nie zastąpionych, ale powstaje pytanie, jak tych ludzi, którzy odeszli, zastąpić? – mówił w emocjonalnym kazaniu ks. proboszcz Grzegorz Banasiak. (rb, ak)
Napisz komentarz
Komentarze